כתב ידו של רבי חיים ויטאל. ארכיון
כתב ידו של רבי חיים ויטאל. ארכיוןצילום: ירושלים של זהב

בשבוע הבא יתקיים בירושלים הכנס הרביעי של 'בית הוועד לעריכת כתבי רבותנו'. עם הרב יואל קטן, שיוביל את אחד המושבים בכנס, שוחחנו על הצפוי בו.

על בית הוועד המארגן את הכנס מספר הרב קטן: "מדובר בקבוצת חוקרים אברכים ואנשי אקדמיה שעוסקים בהדרת כתבי קדמונים. נושא הדפסה מחודשת של כתבי ראשונים ואחרונים הוא תחום פורח. כמעט כל יום יוצאים לאור כתבי קדמונים חדשים וישנים. יש גם ביקוש גדול, והנישה שלנו היא שיפור ושדרוג ההדרת ספרים, כלומר הוצאה לאור מחדש במהדורה מתוקנת של ספרי קדמונים שמגיע עד כתבי חז"ל וגמרות ישנות. היום יש כבר 5-6 מהדורות של גמרא ולא רק דפוס וילנא", דברי הרב קטן המציין כי הוצאה לאור מחודשת משופרת ומדויקת של כתבי היד תואמת את העלייה באיכות החיים ורמת החיים של כולנו.

מאחורי הכנס עומד גם מכון שלמה אומן, על שמו של שלמה אומן ז"ל, בנו של פרופ' אומן שנפל במלחמת לבנון. המכון, הוא אומר "מוציא מהדורה חדשה של הסמ"ג שיצא בכמה דפוסים בדורות האחרונים, ואנחנו מוציאים מהדורה חדשה על פי כתבי יד עם הפניות, מראי מקומות ועוד, ברמה שבה הלומד רוצה שהספר שלפניו יהיה, ידידותי למשתמש".

לכנס צפויים להגיע מהדירים רבים מעום האקדמיה, המחקר ועולם הישיבות ויחד ייצגו מגוון תפיסות ושיטות עבודה וישמעו שורת הרצאות בנושאים הללו. "המושב שלי יעסוק במאגרים הדיגיטאליים שרובם חינמיים ויוכלו להיות לעזר עצום ללומדים. כיום כמעט כל ספר נמצא בהישג יד בלחיצת כפתור, גם כתבי יד נמצאים וצריך להנגיש אותם".

לצד העיסוק במאגרים הדיגיטאליים יעסוק אחד המושבים בכנס בספרות הגאונים "שהיא ספרות די נשכחת ומדולגת. כיום יש פריחה בספרות הגאונים". אחד הפרויקטים שמקדם המכון הוא סריקה של אלפי שאלות ותשובות של הגאונים לאורך הדורות ונמצאים כעת ברמות שונות של הדרה, חלקם בכתבי יד, כל אלה יודפסו בכמה כרכים ויופיעו גם דיגיטאלית".

הרב קטן מספר על הבדלים בין החקר האקדמי לחקר בית המדרש של הכתבים ולדבריו מדובר בהבדל בדגשים אך ברמת העבודה קיים שיתוף פעולה מרשים בין כלל המגזרים והחוקרים. ההבדלים שכן קיימים הם בין הדגש לדקדוק המדעי של הנוסח והדקדוק של הפן ההיסטורי שהוא צדדי למחקר התורני, לבין התוכן התורני שמאפיין את המחקר התורני של עולם בית המדרש.

עוד שאלנו את הרב קטן אם כתבי יד שנחשפים מביאים לעיתים לטלטלה של ממש בעולם ההלכה המקובל והידוע, והוא משיב כי "יש התפתחות של ההלכה שאינה מקובעת ולאורך כל הדורות התפתחה על פי הכללים והפסיקות ולהניח שכתב יד אחד ישנה משהו זה נדיר עד בלתי קיים. עם זאת יכול להיות שתשובת גאונים תפרש צד במחלוקת באופן יותר מדויק".

עוד מספר הרב קטן כי המושב שלישי של הכנס יעסוק בשלוש יצירות שהודפסו בשנים האחרונות ומהוות בשורה של ממש. ביניהן מדובר במחקרו התורני של הרב קרלשטיין על גבולות ארץ ישראל שהניב אלבום מפורט מקיף ומרשים של מפות ארץ ישראל על פי השיטות השונות. סוגיה נוספת היא מחקרו של הרב ולדנברג המובא בספרו 'בניינה של אשה' ובו מפורטות הבנות גדולי הדורות ושיטות הראשונים בנושא צורת מבנה איברי האישה מול המציאות הידועה לנו כיום, מחקר אותו מגדיר הרב קטן כ"יצירה בעלת משמעות לכל לומדי דיני נידה".

הרב קטן מציין כי בכנסי העבר השתתפו רבים מעולם המחקר והתורה אך גם לומדי תורה ומתעניינים מרבדי החברה והמגזרים השונים. גם לכנס המתקרב מזמין הרב קטן את הציבור הרחב לבית חינוך עיוורים, שם יתקיים הכנס ביום שני הקרוב החל מהשעה שתיים בצהריים.