מאיר מתאר את המרדףחופשי

הטרור בכבישי יהודה ושומרון: משה מאיר, תושב הישוב בית אל שנסע הבוקר (ה') בכביש הגישה לישוב בסמוך לכיכר איו"ש נרגם באבנים בידי פורעים ערבים שעמדו על שפת הכביש, והחליט לפרוק מהרכב למרדף.

"הם עמדו ללא פחד - חצי מטר בלבד מהכביש, ורגמו רכבים מטווח אפס", תיאר מאיר. "רכב אחר רכב נרגמו, גם רכבים צה"ליים ומשטרתיים, אולם כולם נמלטו מהמקום ולא השיבו בירי לעבר הפורעים".

"החלטתי לפרוק מהרכב, ויחד עם תושבים נוספים שהגיעו במהירות למקום הצלחנו להניס את הפורעים בחזרה לכיוון רמאללה", סיפר.

"זו פשוט הפקרות שמונעים מהחיילים שלנו להשתמש בנשק שלהם, ומסכנים את חייהם וחיינו. אני קורא לכל התושבים ביהודה ושומרון: אם חלילה נתקלתם בפיגוע בכביש, אל תסמכו על כוחות צה"ל - הם כבולים בהוראות מדיניות ואינם יכולים כמעט לעשות דבר. אין לנו ברירה אלא לקחת את גורלנו בידינו. אם אנחנו לא נגן על עצמנו אף אחד לא יעשה זאת", הוסיף מאיר.

בתוך כך, בית משפט השלום בירושלים דחה את בקשת המשטרה להאריך בחמישה ימים את מעצרו של החייל אשר נעצר אמש (ד') בחשד לתקיפת קצין ולוחמי צה''ל באזור הכפר חווארה בשומרון. מעצרו הוארך ביממה אחת - עד מחר.

עו"ד עדי קידר מארגון חוננו ייצג את החייל בדיון וטען כי הוא אינו קשור לאירועים, "עשה את דרכו לכיוון ביתו בשומרון, ונקלע למקום בעקבות פקק תנועה שנוצר באירוע''. קידר הסביר כי בעקבות החושך, ככל הנראה רכבו זוהה בשוגג על-ידי החיילים כרכב הקשור לאירוע.

עו"ד קידר מסר לאחר הדיון "החשוד שנעצר היום אינו קשור לאירוע כלל, הוא חייל שהגיע מבסיסו ובעקבות חסימת הציר נקלע למקום. השופט האריך את מעצרו ב-24 שעות בלבד על מנת לברר מספר דברים, אני מעריך שהוא ישוחרר. האירוע מתואר ע"י המשטרה בצורה לא נכונה.

''המשילות והביטחון של התושבים באזור הוא ברמה אפסית, התושבים באים למחות, אירועים כאלה מתלקחים, כולנו לא רוצים שיסתיימו כמו שהסתיימו אבל צריך לשים את הדגש על הטרור הערבי שהוא המרכזי כאן, ואם היה אירוע כזה או אחר שאנחנו לא חושבים שהוא נכון או מוצדק לא הוא זה שצריך להתפרסם אלא המצב הביטחוני המעורער באזור", הוסיף קידר.

כזכור, כוחות הביטחון עצרו צעיר כבן 20 - חייל מהשומרון - בחשד לתקיפת מג"ד הצנחנים ולוחמים ליד חווארה. "החשודים עלו לכלי הרכב עימם הגיעו למקום והחלו בנסיעה תוך נסיון להימלט מהכוחות", אמרו במשטרה והדגישו כי צפויים מעצרים נוספים. "כוחות משטרה וצבא החלו בסריקות במהלכם עצרו חשוד שישב ברכב שנמלט".

ראש האופוזיציה בנימין נתניהו מסר: "אני מגנה בתוקף את האלימות נגד לוחמי צה"ל וקורא לכוחות הביטחון למצות את הדין עם הפורעים", אמר נתניהו שהדגיש כי הוא "מוחה על הניסיון להכתים ציבור גדול של מתיישבים בגלל מעשה פסול של בודדים. הרוב המוחלט של המתיישבים מכבדים את החוק, משרתים בצה"ל ומוקירים תודה עמוקה ללוחמינו שמגנים על כולנו".

יו"ר מפלגת הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ' צייץ בטוויטר כי "לא מרימים יד על חייל צה"ל. נקודה". שותפו לסיעה איתמר בן גביר מסר: "אלימות נגד חיילי צה"ל היא פסולה תמיד, ואין לה מקום בשום מצב, אף פעם, ואני מגנה אותה בתוקף. אבל העובדה שדובר צה"ל בחר להוציא הודעה 'בה נכתב כי 'הלילה התקיימה הפרת סדר אלימה של עשרות מתיישבים במרחב חווארה, במסגרתה יידו אבנים לעבר רכבים פלסטינים", מבלי לציין שקודם לכן אבנים יודו לעבר יהודים בידי 'פלסטינים' במקום, כאשר הוא מציג תמונה חד צדדית באופן שקרי - היא חמורה מאוד".

בן גביר הוסיף כי "זוהי עוד עדות לפוליטיזציה שמנסה להכניס בני גנץ לצה"ל. גנץ מפקיר את חיי המתיישבים הגיבורים ביהודה ושומרון, מפקיר את חיילי צה"ל וכובל את ידיהם במאבק בטרור, ומפקיר את בטחונה של מדינת ישראל. האחריות רובצת על כתפיו".

ראש מועצת שומרון יוסי דגן אמר כי חלקם הגדול של התוקפים כלל לא מתגוררים ביהודה ושומרון: "המופרעים שתקפו את חיילי צה"ל אינם חלק מרוח השומרון וכולנו בזים למי שתוקף חיילים. אנחנו אוהבים את חיילי צה"ל ומפקדיו. מדובר בקומץ בריונים וכולם יודעים שהם לא מייצגים בשום צורה את ההתיישבות בשומרון, מי שמנסה לרמוז אחרת הוא צבוע. כולם גם יודעים שחלקם הגדול כלל לא מההתיישבות בשומרון".