יעקב ישראל ורשואר ז"ל
יעקב ישראל ורשואר ז"לצילום: באדיבות המשפחה

הפגישה הדחופה התקיימה בערבו של יום ראשון השבוע, שעות לאחר ששבו מהלווייתו של תושב השכונה יענקי ורשואר.

בפגישה נטלו חלק רב בית הכנסת, עורך דין המתגורר במקום ומשתייך לקהילה, וכן הגבאי של בית הכנסת שמטבע הדברים מעורב פה ושם גם בעשייה ציבורית.

הנדון: טרגדיה חדשה בשכונה. אב משפחה צעיר נפטר בפתאומיות בגיל 37 בלבד, והותיר אחריו אלמנה וחמישה יתומים רכים. הגדולה בת שבע וחצי, הקטנה בת חצי שנה, ובתווך עוד בן ושתי בנות.

זאת לא הפעם הראשונה שהם נפגשים. כבר היו בעבר מקרי רווחה בשכונה שהצריכו כינוס של אסיפות מהסוג הזה.

אבל בכל הפגישות הקודמות הם היו ארבעה. אל השלושה הצטרף גם הפעיל החברתי יענקי ורשואר, שלמעשה היה זה שיזם את הפגישות, דאג לכנס אותן, הוא היה זה שחקר ובירר קודם לכן מה המצב הכלכלי המדויק של המקרה המדובר, שרטט מפת צרכים ואתגרים, והכין תוכנית פעולה, כשכל השאר עוזרים ולו ותומכים בו.

לחצו כאן כדי לסייע לקרן ההצלה הדחופה ליתומיו של יענקי ורשואר ז"ל

עכשיו הוא לא נמצא, מהסיבה הפשוטה. האלמנה וחמשת היתומים שזקוקים לעזרה דחופה, הם לא אחרים מאשר רעייתו וחמשת ילדיו. הוא עצמו הובא למנוחות, ואותם השאיר לאנחות...

"זה פשוט נורא", מספר לנו יואל תושב השכונה, "יש לנו פה אלמנה וחמישה יתומים שאנחנו צריכים לעזור להם, אבל מי שאמור לטפל במקרה הזה, בדיוק נפטר לנו... אנחנו לא יודעים איך עושים את זה בלעדיו...".

יענקי היה דמות ייחודית ומעניינת מאוד בשכונת 'נוה יעקב' ובישיבת מיר בירושלים. החברים היו מכנים אותו 'הרוח החיה של ישיבת מיר'. הוא היה מחלק את זמנו בין שלושה תחומים. החלק העיקרי והמרכזי היה לימוד פורה במיוחד בישיבת מיר המפורסמת, שנחשב למוסד התורני הגדול בעולם, ולמרות שהיא מכילה אלפי לומדים, הוא הצליח להתבלט ביניהם ולהיות מוכר ואהוב על כולם.

החלק השני היה העיסוק שלו בנושאים חברתיים, לו הקדיש שעות מדי יום, וראה בו שליחות מיוחדת.

והחלק השלישי היה העסק הכלכלי שפתח, ייבוא בשר בכשרות מהדרין מארגנטינה. מהעסק הזה הוא התפרנס, אבל כפעיל חברתי אמיתי, דאג שלא להתפרנס יותר מדי... הוא היה עובד עם טווח רווחים נמוך מאוד, כדי שמשפחות נזקקות יוכלו לקנות בשר בקר במחיר מוזל מאוד.

"למרות שצבר חובות, יענקי לא היה מודאג. הוא ידע להתנהל ולגלגל את החובות, להמשיך ללוות ולהחזיר, ועל הדרך להגיש עזרה לאנשים רבים", מספר חבר. "החיוך לא מש מפניו, וכולם שמחו לראות אותו בכל מקום אליו הגיע. אין ספק שהוא יחסר לנו מאוד, אנחנו לא יודעים איך נסתדר בלעדיו. השכונה לא תיראה אותו הדבר".

לחצו כאן כדי לסייע לקרן ההצלה הדחופה ליתומיו של יענקי ורשואר ז"ל