שלומי שבן, שולי רנד ורביד פלוטניק
שלומי שבן, שולי רנד ורביד פלוטניקעיצוב עטיפה: יעל יעקובי צילום תמונת יחסי ציבור: דודי חסון

הרבה דובר ונכתב על פרקי הזמן הארוכים בין אלבומיו של שלומי שבן -שמונה שנים חלפו מאז אלבומו הקודם.

הסינגל הראשון מהאלבום הנוכחי, "מאני טיים", סיפק מעין הצצה לעולמו הפנימי של שלומי, שמונה שנים אחרי, והיה מונולוג חשוף ומדמם. כעת מגיע 'כנען (12 מרגלים)', שיתוף פעולה כמעט בלתי אפשרי בין כמה אמנים מופלאים שלכל אחד מהם צבע מובהק ודרך אמנותית מפוארת.

"המשפט 'זאת דרך ארוכה לכנען' מלווה אותי שנים רבות", מספר שבן, "לילה אחד בתקופת הסגר הראשון, נכנסתי לאחד החדרים בבית עם גיטרה ומחשב, כתבתי בס"ד בקצה הימני של הדף (למה? אף פעם לא עשיתי את זה בעבר) והתחלתי לכתוב שיר".

"כתבתי כמעט את כולו בלילה הזה, והלכתי לישון. באמצע הלילה התעוררתי שוב, והמשכתי לעבוד עליו. ידעתי שאסור לי לחכות. בבוקר שלחתי את השיר בהקלטה ביתית מזעזעת לתמיר מוסקט. הוא אמר לי 'בוא לאולפן'. הקלטנו אותו מהר (טייק השירה שלי הוא הטייק הראשון), והבנו שהדמויות בשיר זקוקות לזמרים שונים".

"הראשון היה 'כ'. שלחתי את השיר לשולי רנד. שולי, בשבילי, הוא סמכות עליונה בכל מה שנוגע לשירים, להגשה, מילים ומוזיקה. אמרתי לו תקפוץ לאולפן, נשב קצת, ושדדתי ממנו טייק נפלא. 'כ' היה מוקלט".

"המשכתי לדמות של 'י'. ידעתי שאני רוצה את רביד פלוטניק. אני עוקב אחריו שנים, מתפעל מהדרך המסעירה שלו, אבל אף- פעם לא באמת דיברנו. ואולי הוא בכלל לא ירצה. השארתי הודעה. חזר. שלחתי השיר. אמר שהוא בפנים. הוא הגיע לאולפן ובנון שאלאנט כריזמטי, נעץ את הטייק. התאהבנו. 'י' היה מוקלט".

"בשלב הזה נותר רק להרכיב את הפאזל הזה. תמיר מוסקט, אחי, המאסטר המחויך, טווה אותו בידיי אמן ובאהבה שמרגשת אותי באופן העמוק ביותר. הגיע הזמן לעשות קליפ. אני שונא לעשות קליפים. אף אחד, לדעתי, לא אוהב".

"את הלחן ביססתי על הניגון המופלא "צמאה נפשי" על פי ההרמוניות של דניאל זמיר, כפי שלימד אותי את הניגון. תודה גדולה דניאל יקר".

את השיר מלווה קליפ מיוחד שביים יונתן דקל ונראה במבט ראשון כמו סצינה מתוך סרט. שלומי ויונתן נפגשו לפני שנים רבות שיונתן היה סטודנט ב'סם שפיגל' ושמרו על דיאלוג אמנותי לאורך השנים, כאשר על הקליפ עבדו יחד קרוב לשנה, כאשר על הניהול האמנותי הופקד גלעד כהנא. יונתן עתיד להציג את סרטו הראשון "צ׳ק אאוט" (גם הוא עוסק בעולם הריגול) בבכורה עולמית בפסטיבל הקולנוע של שדרות.

האלבום שייצא בינואר 2023 יכלול שיתופי פעולה עם זמרים ויוצרים שונים. הוא הופק ע"י אסף תלמודי ותמיר מוסקט, בשיתוף עם מספר מפיקים אורחים.

"לקראת סוף השיר מופיע משפט שאומר: "אני רק יהודי נודד/ נולדתי כדי להיפרד". הגיעה העת להיפרד מהשיר הזה. אני משחרר אותו לעולם, מאחל לו הצלחה, ומקווה שתאהבו אותו, לפחות כמוני".