אופניים
אופנייםפיקסביי

הבריחה מהטרור מסתיים בניצחון גדול והיסטורי. את אליפות אפגניסטן במירוץ אופניים לנשים, סיימה הרוכבת פריבה האשימי בת ה-19 כשזו הקדימה בפחות משניה את אחותה הגדולה יולדוז.

האליפות שהתקיימה מחוץ לאפגניסטן, בשוויצריה אתמול, התקיימה הודות לסיועו של איש העסקים והפילנתרופ היהודי סילבן אדמס שיחד עם מנכ"ל ארגון "ישראייד" יותם פוליצר חילצו במבצע מיוחד את המשתתפות באליפות האפגנית. כולן הגיעו לארצות מקלט ברחבי העולם ביניהן שוויץ, קנדה, ואיטליה.

שעות ספורות אחרי הניצחון הגדול שלה, קיבלה האשימי האפגנית בת ה-19 הזמנה מיוחדת במינה והיסטורית במיוחד - השתתפות בקבוצת הנשים הבכירה של קבוצת הרכיבה הישראלית "ישראל פרמייר טק".

את ההזמנה קיבלה האשימי מאיש העסקים והפילנטרופ היהודי אדמס שעומד בראשות קבוצת הרכיבה הישראלית והאלופה החדשה שנמלטה מהטליבן ימים לפני ההשתלטות על קאבול קיבלה את ההזמנה והודתה בדמעות כשאמרה: "אייצג את כל האפגניות שחיות תחת דיכוי ואפלייה".

יחד עם האלופה האפגנית, גם אחותה הגדולה וסגניתה תצטרף אליה בקבוצת הרכיבה הישראלית, וכך, 15 חודשים נמלטו אחרי שהשתיים הצליחו להימלט בעור שיניהן מקאבול הבירה, ימים ספורים לפני שכוחות הטליבן השתלטו על העיר וגזרו על תושביה שלטון איסלמי מדכא ואלים, מקבלות אלה הזדמנות להתחרות ברמות הגבוהות ביותר בעולם.

האלופה האפגנית הטריה תופיע בשורות קבוצת הנשים הבכירה הנוטלת חלק בסבב המרוצים העליון – הפרו טור. אחותה תצטרף בתחילה לקבוצת המשנה הצעירה שמוקמת בימים אלו ואשר תתחרה בסבב נמוך יותר ותכשיר רוכבות לקבוצה הבכירה.

אדמס שנכח באליפות המיוחדת שנערכה בחסות איגוד האופניים העולמי שגם הוא היה שותף למבצע החילוץ הגדול, הסביר מה עמד מאחורי ההחלטה להעניק לאלופה וסגניתה חוזה מקצועני והזדמנות היסטורית להתחרות במדי הקבוצה.

"מעבר לעובדה ששתיהן רוכבות צעירות ומוכשרות – הן בראש וראשונה נשים אמיצות מאד שאין ראויות מהן לקבל הזדמנות להתפתח ולהתחרות ברמות הכי גבוהות. זה חלק מהמחויבות והחזון שלנו לצעירים ברחבי העולם", אמר אדמס.