מור ג'נאשווילי ואחיו בבית המשפט
מור ג'נאשווילי ואחיו בבית המשפטצילום: באדיבות 'חוננו'

שופט בימ"ש המחוזי בחיפה ניצן סילמן שיחרר היום (שני) למעצר בית באיזוק אלקטרוני, את המחבל ראני פיראן אשר נאשם בשורת התפרעויות בעיר עכו במהלך מבצע שומר החומות ובהשתתפות בלינץ' הקשה במור ג'אנשווילי.

כתב האישום מייחס לפיראן שלל עבירות בין היתר מעשה טרור של חבלה בכוונה מחמירה, מעשה טרור של חבלה חמורה בנסיבות מחמירות, הצתה, הפרעה לשוטר בנסיבות מחמירות, התפרעות ועוד.

זאת בשל השתתפותו במספר ארועים במהלך מבצע שומר החומות בעיר עכו, אשר כללו ידויי אבנים, ירי זיקוקים, הצתות, ופגיעות קשות בלינץ' הקשה במור ג'אנשווילי. השופט סילמן ציין בהחלטה כי מדובר במספר ימים ברצף של ארועים בהם על פי כתב האישום הנאשם לקח חלק בפעילות עבריינית.

בין הנימוקים לשחרור ציין השופט סילמן את הזמן שחלף מאירוע "לא ניתן להימנע לייחס משקל מהותי לעובדה כי מדובר בארועים אשר התרחשו לפני למעלה משנה. יש בכך ללמד כי גם אם נשקפת מסוכנות מהמשיב, זו דעכה עם הרגיעה".

עו"ד חיים בלייכר מארגון חוננו אשר מייצג את ג'אנשווילי מסר: "שחרור למעצר בית של מחבל שביצע לאורך כמה ימים פיגועים של הצתות חנויות של יהודים, פרעות ולינץ' קשה, זה קורה רק במדינה שאינה חפצת חיים. בית המשפט חייב להתעשת ולדאוג להרחיק את הטרוריסטים האנטישמיים הללו מהחברה ומכל אפשרות לחזור שוב על מעשיהם הרצחניים. אנו מצפים שיוגש ערר כנגד החלטת המחוזי ושבית המשפט העליון יפסוק לפי האינטרס החיים הבסיסי של מדינת ישראל ואזרחיה ויותיר את המחבל וחבריו מאחורי סורג ובריח".

הנפגע עצמו הוסיף: "אני נסער, כועס, מקומם אותי שדם יהודי הפקר. המחבלים עושים כבשלהם, בית המשפט משחרר את המחבל שהשתתף בלינץ' כנגדי, המחבל שרף בתי עסק של יהודים, זה לא יתכן שמחבל שניסה לרצוח יהודי ולשרוף בתי עסק של יהודים ישוחרר. לא מבין איך זה קורה, פניתי לשופט ושאלתי אותו איפה הזכויות שלי כאזרח יהודי שנפצע פה? איפה הרגישות? איך אפשר לשחרר אדם כזה מסוכן? השופט נתן לי תשובה הזוייה, הגיע הזמן שבתי המשפט יבינו, דם יהודי לא יכול להיות הפקר, אני לא מקבל את זה, אני דורש מהפרקליטות לערר ואני אלחם על כך".