אילוסטרציה
אילוסטרציהצילום: iStock

תביעה על סך מאה מיליון דולר הוגשה השבוע כנגד אלוף העולם בשחמט מגנוס קרלסן על ידי השחמטאי האנס נימן בטענה כי הוא הרס את קריירת המשחק שלו. כחלק מהתביעה, נימן טוען כי ההאשמות חסרות הבסיס של קרלסן וחברת Chess.com "הרסו לו את הקריירה ואת חייו".

המאבק בין השניים התחיל לפני כחודש כאשר קרלסן שובץ לשחק נגד נימן בתחרות שחמט- והפסיד, למרות שנימן צעיר מקרלסן ונמוך ממנו בדירוג בצורה משמעותית. לאחר ההפסד, קרלסן צייץ בטוויטר כי הוא פורש מהתחרות והוסיף סרטון עם הציטוט "אם אני אדבר- אני אהיה בצרות" כשהוא רומז כי הסיבה לפרישה היא רמאות מצד נימן.

בהודעה מסודרת שהוציא לאחר מכן, קבע קרלסן כי נימן הודה בעבר ברמאות בטורנירים וכי ככל הנראה הוא המשיך לרמות גם בהמשך. לדבריו, במהלך המשחק הוא הרגיש שנימן משחק באופן מוזר והוא לא נראה לחוץ או מרוכז בחלקים קריטיים במשחק.

מלבד הטענות של קרלסן, גם האתר Chess.com הוציא דו"ח על פי ניתוח המשחקים של נימן באתר וקבע כי הוא רימה ביותר ממאה משחקים במהלך השנים, כולל בטורנירים בעלי זכייה כספית. הדו"ח המפורט בעל עשרות העמודים מבוסס על טכנולוגיה המנתחת את משחקי השח ובוחנת תבניות שמראות שימוש בעזרים חיצוניים במהלך המשחק.

בעקבות הטענות כנגד נימן, הוא נאלץ לעבור בדיקות מקיפות לפני כל משחק על מנת לוודא שהוא לא מחביא מכשיר סמוי. מארגני התחרות אף הודיעו כי שידורי המשחקים לא יועברו לקהל בשידור חי אלא בהשהייה של 15 דקות בשביל להקשות על אדם מחוץ לאולם לתקשר עם נימן.

לטענת נימן, ההאשמות הלא מוכחות של קרלסן הובילו לכך שהוא הוחרם מטורנירים רבים ונוצרה פגיעה בשמו כשחקן. לדבריו, הטענות של קרלסן נגד הניצחון שלו קשורות לכך שהוא פגע במוניטין שלו ושקרלסן מנסה למכור את אתר האינטרנט המצליח שלו Play Magnus לChess.com תמורת 83 מיליון דולר.

העובדה שכיום כל שחקן מסוגל לנצח את אלוף העולם בעזרת מכשיר סלולרי פשוט, העלתה את החששות לקלות שבה ניתן כיום לרמות גם בטורנירים עולמיים. כאשר מדובר בשחקני שחמט ברמה גבוהה, פעמים רבות מספיקה רמאות קלה בעזרה במהלך קריטי אחד במשחק בשביל לשנות את התוצאה הסופית.