כוחות צה"ל בשכם (ארכיון)
כוחות צה"ל בשכם (ארכיון)צילום: דובר צה"ל

כוח משותף של צה"ל, שב"כ וימ"מ פשט הלילה (שלישי) על דירת מסתור בקסבה של שכם ששימשה כמעבדת מטענים של פעילים מרכזיים של תשתית הטרור "גוב האריות".

במהלך הפעילות נורו מספר חמושים והפלסטינים מדווחים על נפגעים. מעבדת המטענים פוצצה על ידי כוחותינו. במהלך הפעילות, עשרות פלסטינים הבעירו צמיגים ויידו אבנים לעבר כוחות. הכוחות ירו לעבר חמושים שירו לעברם.

לא היו נפגעים בקרב הכוחות הישראלים.

ראש הממשלה יאיר לפיד התייחס לפעולה בריאיון לכאן ב': "ישראל לא תהיה מורתעת לעולם מלפעול למען ביטחונה. חלק מהחולייה הזו זה אנשים שפגעו בעידו ברוך וברגע שהם פוגעים בנו, בחיילי צה"ל ובאזרחים ישראלים - הם צריכים לדעת שזה ייגמר רע".

שר הביטחון בני גנץ הוסיף: "אין ולא יהיו ערי מקלט לטרוריסטים. נמשיך לפעול מול כל מי שינסה לפגוע באזרחי ישראל בכל מקום ובכל זמן שיידרש".

תשתית הטרור אחראית בין היתר לפיגוע הירי בו נהרג לוחם צה"ל סמל-ראשון עידו ברוך ז"ל, היא זו ששילחה מחבל לפיגוע בתל אביב (שנמנע הודות לערנות שוטרים במקום) ולהנחת מטען הנפץ בתחנת הדלק בקדומים.

בנוסף, התשתית ניסתה לבצע פיגוע מטען בהר ברכה ולהשליך רימון רסס לעבר כוח צה"ל בסמוך לחוות גלעד וכן אחראית להוצאת שורת פיגועי ירי במרחב העיר שכם.

לאורך התקופה האחרונה, וביתר שאת בימים האחרונים, תשתית זו המשיכה לגייס, לתכנן וליזום פיגועים לעבר יעדים ישראלים.

הפלסטינים דיווחו כי בחילופי אש שהתפתחו בין החיילים למחבלים נהרגו לפחות ארבעה מחבלים. עוד דווח על לפחות 19 פצועים בחילופי האש.

בתחילת השבוע נהרג תאמר קילאני, בכיר בגוב האריות, בפיצוץ אופנוע בשכם. כך על פי דיווחים פלסטיניים.

ככל הנראה, אופנוע שלידו עבר קילאני התפוצץ בעיר העתיקה בשכם.

לטענת הפלסטינים, הפיצוץ אירע אחרי שמטען חבלה הוטמן באופנוע והופעל על ידי פלסטיני שמשתף פעולה עם ישראל. עוד טוענים הפלסטינים כי המשת"פ תועד במצלמות אבטחה מפעיל את המטען.

בדיווחים אחרים נאמר כי הפיצוץ נגרם מ"תקלה" לאחר שקילאני ניסה להרכיב מטען חבלה על אופנועו ונכשל.

בצה"ל ובשב"כ לא התייחסו לחיסול. בגוב האריות מסרו כי קילאני היה "אחד הלוחמים הנועזים ביותר של הארגון", ואיימו: "אנחנו מבטיחים לכוכבי תגובה קשה וכואבת".