תערוכה
תערוכהצילום: נועם ויינר

מוזיאון ישראל, ירושלים יקיים טקס מיוחד לכבוד הזוכות והזוכים בפרס מוזיאון ישראל לאיור ספר ילדים ע"ש בן-יצחק לשנת תשפ"ג. הפרס הדו-שנתי מוענק מאז 1978, והשנה זו הפעם ה- 22.

המאיירת נעם ויינר היא כלת פרס מוזיאון ישראל לאיור ספר ילדים ע"ש בן-יצחק לשנת תשפ"ג, על ספרה "ככה באתי לעולם!". עוד החליטו השופטים להעניק ציון-לשבח למאיירים: נורית גרוס על איוריה לספר "הרב קוק", עמית טריינין על איוריו ל"מהר מהר שלא נאחר!", ולרוני פחימה על איוריה ל"מסרגות הפלא". תערוכה מיוחדת של המאיירים הזוכים תיפתח ב- 6.11.22 באגף הנוער והחינוך לאמנות במוזיאון

אורנה גרנות, אוצרת ספריית האיור של מוזיאון ישראל: "איורים הם יצירות האמנות הראשונות שאנו פוגשים בילדותנו. במפגש עם איור משובח מתקיימים כל המאפיינים של התבוננות ביצירת אמנות מעולה: העונג, הריגוש, פענוח המסר וזיהוי התקופה והמקום. מוזיאון ישראל מייחס חשיבות לעידוד מאיירים של ספרי ילדים, ולמטרה זו הוקמה קרן בן-יצחק, אשר פועלת מעל 40 שנה גם להעשרת אוסף ספרי הילדים המאוירים מכל העולם שנמצא בספריית האיור במוזיאון ישראל, הספרייה היחידה בארץ ואולי אף בעולם המסודרת לפי שמות המאיירים".

פרס האיור מוענק בראש ובראשונה על איכותה האמנותית של יצירת המאייר, וכן על רכיבי הספר האחרים: איכות הטקסט, העימוד, העיצוב וההתאמה לגיל הקורא. מועמדים לפרס הם ספרים שראו אור בראשונה מ-1 בינואר 2020 ועד 31 בדצמבר 2021 ושנדפסו בישראל. חבר השופטים: אורנה גרנות (יו"ר), אוצרת-משנה לאיור ספרי ילדים, מוזיאון ישראל, פרופ' דניס וייל, מנכ"ל מוזיאון ישראל, אפרת קליפשטיין, אוצרת ראשית של אגף הנוער והחינוך לאמנות, מוזיאון ישראל. זאב אנגלמאייר, אמן, מאייר ושושקה; מרצה לאיור במחלקה לתקשורת חזותית, בצלאל אקדמיה לאמנות ועיצוב ירושלים, ד"ר עינת ברעם אשל, ראש מרכז ימימה לחקר ספרות ילדים ונוער ולהוראתה, המכללה האקדמית בית ברל; מרצה בכירה לספרות במכללת לוינסקי לחינוך.

לצד ההכרזה על הזוכים בפרס תיפתח באגף הנוער והחינוך לאמנות גם תערוכה שבה יוצגו לקהל הרחב האיורים והספרים הזוכים. בחלק מיוחד של התערוכה מכתבים מצוירים שכתבו המאיירים ובהם הם מספרים על עצמם ועל תהליך היצירה של הספרים. כמו כן, מדי שבוע ביום שלישי יקיים אחד המאיירים מפגש עם הילדים ובו ישתף בתהליך האיור וישיב על שאלות.

פרופ' דניס וייל, מנכ"ל מוזיאון ישראל: "הענקת פרס מוזיאון ישראל לאיור ספר ילדים היא חלק מפעילות חינוכית רחבה וארוכת שנים שמטרתה להדגיש את החשיבות של יצירה מקורית, רעננה ופורצת דרך. החיבור בין האיור לבין הסיפור ביצירות הזוכות מצית את הדמיון, מגשר בין עולמות ומשקף את איכויות התרבות החזותית ביצירה הישראלית".

התערוכה תיפתח לקהל הרחב ב- 6.11.22 בספריית אגף הנוער והחינוך לאמנות במוזיאון ישראל. טקס הענקת הפרסים יתקיים באודיטוריום אגף הנוער בשעה 18:30 וכחלק ממנו יספרו המאיירים על עבודתם על הספרים הזוכים.