טירת הינשוף
טירת הינשוףצילום: המועצה לשימור אתרים

בתום עבודות שיקום ושימור שביצעה המועצה לשימור אתרים, נחנכה מחדש "טירת הינשוף" - הצריף הראשון שהוקם בקיבוץ גבעת עוז.

הטקס נערך במעמד שגריר הונגריה בישראל, לוונטה בנקו, מנכ"ל המועצה לשימור אתרים, עמרי שלמון, ראש המועצה האזורית מגידו, איציק חולבסקי, וחברי הקיבוץ.

גבעת עוז נוסד בשנת 1949 ע"י גרעין של ניצולי שואה מהונגריה, שבשנותיו הראשונות של הקיבוץ התגוררו בצריפי עץ. כאמור, "טירת הינשוף" היה הצריף הראשון שהוקם. מקור שמו המיוחד לא לגמרי ברור, אולם אחת הסברות הנפוצות היא שהסיבה היא מיקומו בראש הגבעה.

עם השנים, פורקו כמעט כל צריפי העץ המקוריים, אולם "טירת הינשוף" נותרה על תילה, בעיקר בזכות הסמליות שלה לדור המייסדים. הזמן עשה את שלו, ולצריף נגרמו נזקים כבדים. בסוף שנות ה-80', ביצעה המועצה לשימור אתרים עבודות שימור ראשוניות בצריף, שכללו שיקום ושימור של מאפיינים מרכזיים ובראשם התריסים המיוחדים.

לאחר שבשנים האחרונות שוב התדרדר מאוד מצבו של הצריף, פנה הקיבוץ למועצה לשימור אתרים, שהתגייסה למיזם השימור בתמיכת משרד התרבות והספורט ואגף מורשת במשרד ירושלים ומורשת. בתום תכנון מפורט, יצא לדרך לפני כחצי שנה פרויקט השימור. בין העבודות שבוצעו: החלפת כל המעטפת החיצונית, טיפול יסודי בגג רעפי הבטון ההיסטורי, שימור רצפת העץ המקורית, הכנסת מערכת חשמל חדשה, שיחזור רוב התריסים ועוד. העבודה בוצעה על ידי א.צ. עבודות עץ.

אורי בן ציוני, מנהל מחוז צפון במועצה לשימור אתרים: "המועצה לשימור אתרים נענתה לבקשת גבעת עוז והתגייסה במטרה להציל ולהחיות את צריף המגורים הראשון של הקיבוץ.

חשיבותה האדריכלית של 'טירת הינשוף' צנועה יחסית, אבל יש לה משמעות עצומה גם עבור כל אנשי גבעת עוז, לרבות דור המייסדים, וגם כמבנה המסמל חיים חדשים בארץ לניצולי השואה. כעת, יהווה הצריף גם אתר שיספר את תולדות גבעת עוז וגם כמשרד הקליטה של הקיבוץ – עובדה המתכתבת ישירות עם שימושו המקורי כצריף המגורים הראשון".