ד"ר הדר ליפשיץ
ד"ר הדר ליפשיץצילום: באדיבות המצולם

בני גנץ היה אחד מהמתונים והאחראיים בכנסת היוצאת. בשונה משותפו לשעבר, פיו לא הפיק ביטויים כ'זועביז' 'מכונת הרעל' וחרמות (מתחלפים) על ערבים, חרדים, הציונות הדתית והימין כולו.

האחריות הלאומית התבטאה בהיענותו למתחייב ממגפת הקורונה. יחד עם מנהיג מפלגת העבודה דאז, עמיר פרץ, נתניהו, דרעי, גפני והרב רפי פרץ, הקימו ממשלת אחדות לאומית. הם הובילו אותנו ליציאה ראשונים מהמגפה, תוך שמירת על איתנות הכלכלה.

אחר הבחירות האחרונות ויתר על ראשות הממשלה, למרות שמפלגתו הייתה השנייה בקואליציה היוצאת. גם בתוך הממשלה התמקד באחריותו לביטחון ובסגנונו המתון והמאופק, בלא להיגרר לתגרות ולדה-לגיטימציה אשר הסלימו בין הקואליציה והאופוזיציה היוצאות.

על רקע זה, צורמות ביותר התבטאויות מפלגתו לאחרונה. אם תהיה ממשלת ימין צרה, יגיע 'סוף המדינה', מדמוקרטיה ליברלית נהפוך ל'דמוקרטיה חלולה'. חברו תיאר את האפוקליפסה הצפויה: ביטול עצמאות הרשות השופטת, ריסוק האיזונים והבלמים, משטר חדש לגמרי, גלישה לדיקטטורה. השותף השלישי מיצה האסון ב'גלישה לכאוס'. בשורת 'המחנה הממלכתי' כי ממשלת ימין צרה היא איום על מדינת ישראל, בוודאי כדמוקרטיה יציבה.

חוסר אחריות

גנץ וחבריו יודעים, כמו כולם, כי סיכויי נתניהו לרוב בכנסת גבוהים. 'המחנה הממלכתי' יוכל למנוע ממשלה קיצונית בשותפות קואליציונית. תפקידים קריטיים כיו"ר הכנסת משרדי המשפטים וביטחון הפנים יבטיחו הדבר. הם יוכלו לשקם אמון הציבור בממסד המשפטי בהפרדת היועמ"ש ופרקליט המדינה, כפי שהבטיח (ולא קיים) גדעון סער.

הם יוכלו להבטיח כי האופוזיציה תקבל ייצוג ראוי בוועדות הכנסת. ניתן יהיה לסתום את החורים החוקתיים אשר אפשרו מבצע צבאי גדול בלא אישור הקבינט, והסכם מדיני בלא אישור הכנסת. גנץ וחבריו יחזירו בכך את הדמוקרטיה הישראלית למסלולה. הם יוכלו למנוע את הצעדים המאיימים אשר תנקוט, לדבריהם, ממשלת ימין צרה. גנץ נושא את בשורת חובתו הלאומית למנוע ממשלת ימין צרה, אך מפנה לה עורף בהודעותיו כי לא יפעל אחר הבחירות למנוע את הסכנות המאיימות על המשטר שלנו.

ייתכן וגנץ אומר את הדברים כדי למשוך בוחרים קיצוניים. למחרת הבחירות יתכחש לכל התחייבויותיו ויפעל באחריות לאומית כדי להקים ממשלה. אולי ייאות אפילו 'לקפוץ על הרימון' ולקבל את ראשות הממשלה, לא מתוך אינטרס אישי, כמובן.

גם עשרת חבריו יקבלו כל אחד תפקידים מינסטריאליים וסגנות ראשות הממשלה, יחד עם סגני שרים וח"כים נורבגיים לרוב. אולי נחזה במהדורה נוספת של התעלמות מההבטחות לבוחר. בטווח הקצר הדבר ישרת את מדינת ישראל ויגביר את היציבות הפוליטית והדמוקרטיה שלנו. כך הדבר בוודאי ע"פ תרחישי האימה אשר הם מציירים. אך תהיה בכך פגיעה אנושה בתרבות הדמוקרטית שלנו, בהפיכת הונאת הבוחר לשיטה.

כיצד יפעל גנץ? האם בחוסר אמינותם, אך יפגין אחריות כלפי מדינת ישראל למחרת הבחירות? או שמא באמינות אך בחוסר האחריות הממלכתית הנדרשת? בין אם ינהג בחוסר אמינות או בחוסר אחריות, גנץ איבד את מקומו כממתן המערכת הפוליטית שלנו. היסחפותו למחנה החרם, תוך אימוץ רטוריקה פלגנית וקיצונית, מהווה בריחה מהבשורה אשר נשא מכניסתו לפוליטיקה הישראלית. חסר אחריות או חסר אמינות. בני גנץ מאבד את עולמו.

הכותב: ד"ר הדר ליפשיץ מרצה בבית הספר למדיניות ציבורית בשערי מדע ומשפט, ומורה לאזרחות