הרב אסמן עם נתניהו וברקת
הרב אסמן עם נתניהו וברקתצילום: יוסי זמיר

במרכז המדיה בקמפוס מוזיאון ידידי ישראל בירושלים התקיים אמש (חמישי) מפגן תמיכה ביהודי אוקראינה, שיזם רבה הראשי של המדינה הרב משה ראובן אסמן.

קהל רב שהגיע מכל רחבי הארץ ביקש להביע סולידריות עם אחיהם הנמצאים תחת אש המלחמה הנמשכת גם בימים אלו.

עו"ר ההסתדרות הציונית העולמית, יעקב חגואל, פתח את האירוע כשהוא מצהיר על משימתה המרכזית של ההסתדרות הציונית לסייע להעלאתם וקליטתם של יהודי אוקראינה בישראל. הרב אסמן העניק לחגואל תעודת הוקרה על סיועו הרב בקליטת פליטי המלחמה.

המשנה לראש עיריית ירושלים פלר חסן נחום סיפרה על הקשר החזק שלה עם יהודי אוקראינה. "למדינת ישראל יש אתגר חשוב, לעשות הכל על מנת שמשרדי הממשלה יהיה מתואמים בניהם בשאיפה להקל את סבך הבירוקרטיה וחבלי הקליטה של הפליטים מאזורי הלחימה. עלינו לעשות הכל כדי לקבלם בסבר פנים יפות".

יו"ר הליכוד בנימין נתניהו אמר: "כשהייתי אצל הרבי מליובאוויטש הוא אמר לי 'תדליק נר של אמת עבור מדינת ישראל והעם היהודי'. ראיתי את זה כשליחות, שמדינת ישראל תהיה חזקה. לכשאבחר אני מקווה להביא בשורה גם בנושא המלחמה באוקראינה. המפגש באוקראינה לפני שבע שנים עם הנשיא זלנסקי עדיין זכור לי".

הרב אסמן הודה לנתניהו והעניק לו תעודת הוקרה על פועלו הרב למען יהדות אוקראינה במשך רבות בשנים, לקול תשואות הקהל.

הרב משה ראובן אסמן אמר באירוע: "מה שאני אומר כעת זו לא פוליטיקה. אסור לתת אף שעל לערבים. לא לאפשר מצב כמו שפוטין מספח שטחים כדוגמת קרים ודונבאס. באתי לארץ במיוחד להצביע, גם ילדיי יבוא ביום הבחירות במיוחד להצביע ויחזרו באותו יום".

לאחריו עלה לשאת דברים עו"ד ניר קמחי נציג הבעלים מוזיאון ידידי ישראל, שסיפר לציבור על תרומתו המרגשת של הבעלים מר מייק אוונס ובנו ששלחו אלפי טונות של מזון ותרופות כסיוע ליהודי אוקראינה.

לאירוע הצטרף גם ח"כ ניר ברקת. "אני מבקש לשבת ליד הרב הראשי כשאני מדבר על אוקראינה. הרב הראשי לאוקראינה פגש אותי והזמין אותי להגיע לשם. שבוע לאחר מכן נסעתי לשם עם הרב יחד. המסע לשם היה מפרך ביותר, ראינו פשעי מלחמה של ממש, והצהרתי שישראל חייבת להתייצב לצידה של אוקראינה. אני נצר למשפחה חב"דית מאוקראינה, והחלטתי שאני אהיה בצד הנכון של המאבק. פגשנו שם ניצולת שואה שהבן שלה נעדר בקרבות, זה היה מפגש קורע לב. אעשה ככל שאוכל למען יהודי אוקראינה כשנעלה לשלטון".

הרב אסמן בישר לציבור כי בימים אלו נערך מבצע סיוע אדיר במסגרתו יוצאים קונטיינרים עמוסים בגנרטורים - בשיתוף 'יד שרה' ובעלות של מליוני דולרים, על מנת שהיהודים באוקראינה יוכלו לשרוד את החורף זאת לנוכח העובדה שהרוסים הפציצו את תשתיות החשמל במדינה.