משחק שחמט
משחק שחמטצילום ארכיון

חמש פעמים זכה בעבר השחמטאי ההודי וישוואנתן אנאד ההודי בתואר אלוף העולם בשחמט. בעוד חודש יגיע ההודי בן ה-52, הידוע בכינויו "הנמר ממדראס", לישראל כשישמש כפרשן באליפות העולם היוקרתית שתתקיים בירושלים.

וישי נחשב לאחד משלושת השחמטאים הטובים בכל הזמנים, לצד גארי קספרוב האגדי מרוסיה ומגנוס קרלסן הנורבגי והגעתו לישראל נחשבת להישג גדול עבור מארגני אליפות העולם הישראליים.

וישי יצטרף אל מיטב שחקני השחמט הגדולים בעולם שיגיעו לאליפות היוקרתית שתקיים בעוד חודש בירושלים, כאשר 12 נבחרות מארבע יבשות יגיעו לתחרות שתתקיים בישראל.

הפעם האחרונה בה זכה השחמטאי ההודי באליפות העולם הייתה לפני עשור, ב-2012, אז גבר בדו-קרב המכריע במוסקבה על בוריס גלפנד הישראלי.

כאמור, אנאד בן ה-52 יגיע לישראל לא כשחקן, אלא כפרשן האליפות וינתח מדי יום את הקרבות השונים בתחרות לצד השחמטאית המולדבית-צרפתייה, אלמירה סקריפצ'נקו.

אנאד, הידוע גם בכינויו "הנמר ממדראס", עיר הולדתו בהודו, קידם את השחמט באסיה כולה לאורך השנים. עד הגעתו למרכז הבמה אפשר היה לספור את השחמטאים הבכירים מאסיה כל כף יד אחת. כיום יש להודו, שתגיע אף היא לאליפות העולם בישראל, נבחרת עם שלושה שחקנים בטופ-25 בעולם.

כבר בגיל 13 זכה אנאד באליפות הודו לנוער ובגיל 18 קיבל את תואר רב אמן - הבכיר ביותר שיש בענף. הוא אחראי על כמה הישגים שנראים בלתי שבירים, ביניהם 15 שנה בהן ניצב במקום הראשון בדירוג מד הכושר העולמי.

כעת ישראל יכולה להתהדר לא רק בכך שעשתה היסטוריה כשתהפוך לראשונה שמארחת שתי אליפויות עולם שונות בשחמט, אחרי שכבר אירחה בהצלחה את אליפות העולם לנכים, אלא גם לכזו בה יבקר השחמטאי ההודי אלוף העולם לשעבר.