קובו. יזכה באליפות העולם בבירה?
קובו. יזכה באליפות העולם בבירה?צילום: איגוד השחמט

רק לאחרונה עשה אורי קובו בן ה-25 דבר שלא עשו לפניו כשהפך לשחקן השחמט הישראלי הראשון השנה שמעפיל לטורניר גביע העולם ליחידים.
קובו יהיה חלק מנבחרת השחמט הישראלית שתתמודד באליפות העולם שתתקיים בירושלים בעוד כחודש, כאשר יהיה לצעיר המשתתפים בסגל הנבחרת הישראלית.

ישראל תשלח נבחרת שכולה רבי אמנים ותכלול את מקסים רודשטיין, תמיר נבטאי, יבגני פוסטני, אביטל בורוכובסקי ואיליה סמירין. אך הסיפור המעניין משל כולם הוא דווקא סיפורו של קובו בן ה-25.

עבור קובו תהיה זו אליפות עולם ראשונה בה הוא מייצג את הנבחרת ויעשה זאת אחרי שרק לאחרונה סיים במקום ה-14 הנהדר באליפות אירופה - הישג שהביא לו את הכרטיס לגביע העולם.

קובו, תושב ירושלים, יערוך את הבכורה שלו באליפות היוקרתית בעיר הולדתו. "זה לא רק משמח, אלא גם נותן מוטיבציה, בטח עבורי", סיפר קובו. "לשחק בירושלים, ועוד את אליפות העולם הראשונה שלי, זה באמת הגשמת חלום. מקווה שנייצג בכבוד את מדינת ישראל".

תחילת דרכו של קובו בשחמט הייתה אי שם בגיל 8 כאשר הוא נרשם לחוג שחמט. מאז הוא לא הפסיק לרגע ובגיל 20 השיג את דרגת רב האמן הבכירה ביותר בענף השחמט - בגיל הצעיר ביותר מאשר כל אחד אחר בסגל הישראלי.
"מהרגע ששיחקתי, התאהבתי במשחק הזה", הוא מוסיף. "קשה להגיד מתי ידעתי שאני באמת טוב. מה שכן, הבנתי מהרגע הראשון שאני אוהב את זה".

"מה המטרות? מבחינתי, קודם כל ליהנות", מסביר קובו. "לנסות ולשחק הכי טוב, בלי לחץ לגבי תוצאות. ליהנות מהאתגר".

על ענף השחמט שאליפות העולם שמתקיימת בארץ מעצימה את הפופולריות שלו, אמר קובו: "אני חושב שזה בכל העולם ככה", מציין קובו. "גם הקורונה עזרה לזה, אנשים החלו לשחק יותר שחמט באופן מכוון".

כשנשאל מה הכי כיף בשחמט ענה קובו "לפחות מבחינתי, הדבר המרכזי זה לגלות כל פעם טקטיקות וגיאומטריות חדשות. תמיד יש דברים חדשים ללמוד. לא משנה כמה ניסיון יש לך. תמיד אפשר ללמוד משהו חדש, מוטיב חדש שאף פעם לא נחשפת אליו".