תומר בן צבי
תומר בן צביצילום: ערוץ 7

הממשלה היוצאת ביקשה להסיר את האחריות הממלכתית ממדינת ישראל על עולם הכשרות, ניסיון שנכשל.

המחשבה שעקרונות השוק החופשי יעשו טוב לעולם הכשרות שגויה ביסודה, שכן ברגע שמה שמניע את עולם הכשרות הוא הרצון להרוויח כמה שיותר, איכות הכשרות תיפגע, מכיוון שלאף אחד מהצדדים, לא הגוף המפקח ולא בית העסק המפוקח, ירצו לפגוע בשמם הטוב ולחשוף הונאות או בעיות כשרות.

לכן אמרנו לאורך כל הדרך שלמדינת ישראל, כביתו של העם היהודי, ישנה אחריות ממלכתית לדאוג לכשרות של אזרחיה, למעלה מ-70% מהם שצורכים כשר מחוץ לבית.

הרפורמה יצרה כאוס מוחלט בעולם הכשרות, והובילה לכשלים שאת תוצאותיהם אנחנו רואים מדי יום.
אין מנוס מלהוריד אותה מסדר היום, אך גם אי אפשר לחזור למצב שהיה לפניה, שכן גם הוא היה טעון שיפור.

אנחנו מודעים לכך שאי אפשר להגיד רק מה 'לא', אלא גם מה 'כן', ולכן בשבועות האחרונים, אנחנו עמלים על אלטרנטיבה ראויה ונכונה, מתוך היכרות מקצועית את מגרש הכשרות במשך שני עשורים. אנחנו מבינים שצריכים מערכת כשרות ממלכתית אחת, עם נהלים אחידים, שקופה כמה שיותר, מחוברת לטכנולוגיה ולקדמה, ומקצועית הרבה יותר.

צריך לנתק את יחסי משגיח-מושגח באופן סופי, להסדיר את מערך משגיחי הכשרות, כשהכל מוביל לכך שעם ישראל כולו יוכל לצרוך כשרות אחת תחת הרבנות הראשית. מי שירצה להחמיר על עצמו, זכותו המלאה לעשות זאת, אבל חייבים לדאוג לכשרות בסיסית טובה ואיכותית בכל הארץ.

הממשלה החדשה המסתמנת היא הזדמנות לערוך את התיקון הנצרך באמת, מתוך היכרות עם השטח, עם אנשי המקצוע, וכן, מתוך ענווה וצניעות, וכבוד גדול לעולם התורה ההלכה והמסורת.