הרב יעקב שפירא
הרב יעקב שפיראצילום: אביתר פייזוב

בקואליציה החדשה יש רוב דתי-חרדי וקונצנזוס בנושאים העקרוניים בענייני דת, אבל צפוי מתח על חלוקת הכח בין המגזרים, בעיקר בעניין מינויים כמו הרבנים הראשיים.

כתב חדשות 12 יאיר שרקי פרסם את השמות הבולטים לתפקיד הרבנים הראשיים, שייבחרו בחודש אוגוסט 2023: הרב יהודה דרעי, אח של אריה דרעי, והרב דוד יוסף, בנו של הרב עובדיה זצ''ל ואחיו של הראשון לציון המכהן.

בהתאם, הרב האשכנזי יהיה כנראה ציוני דתי. אחד השמות הבולטים הוא הרב יעקב שפירא, ראש ישיבת מרכז הרב ובנו של הרב הראשי לשעבר הרב אברהם שפירא. כדי שיוכל להתמודד צריך לשנות את מגבלת הגיל בחוק. עוד שמות שעלו: הרב הדיין אליעזר איגרא, והרב מיכה הלוי מפתח תקוה.

ש"ס תתעקש לקבל את המשרד לשירותי דת בממשלה החדשה, וככל הנראה ימונה סגן שר ציוני: הרב עמיחי אליהו, חבר כנסת ב''עוצמה יהודית'', בנו של הרב שמואל אליהו ונכדו של הראשון לציון הרב מרדכי אליהו זצ''ל.

בתוך כך, ראש הממשלה הנבחר בנימין נתניהו זימן מחר (א') לפגישות אישיות את כל ראשי המחנה הלאומי, לתחילת המשא ומתן הקואליציוני עוד לפני שקיבל מנשיא המדינה את המנדט הרשמי להרכבת הממשלה.

לאור הבלוק הטכני ברשימת הציונות הדתית, נתניהו ייפגש בנפרד עם ח"כ בצלאל סמוטריץ', יו"ר מפלגת נעם ח"כ אבי מעוז ויו"ר 'עוצמה יהודית' ח"כ איתמר בן גביר. הפגישה עם בן גביר תיערך ביום שני ולא מחר, בשל העובדה שיו"ר 'עוצמה יהודית' ובני משפחתו שוהים בחופשה באילת.

יו"ר יהדות התורה, יצחק גולדקנופף, אמר לחדשות 12 כי במפלגתו טרם קיבלו הצעה מהליכוד וכי "אם יש לנו תוכניות, אנחנו לא שולפים את זה בתקשורת". גולדקנופף הבהיר כי ביהדות התורה לא ידרשו לכפות על כלל הציבור מדיניות מחמירה יותר בנושא חילול שבת בפרהסיה. "אצלנו עשינו הכל באהבה, בהסכמה, לא טוב שיוצא לציבור כאילו הציבור החרדי כופה על מישהו", אמר. "זה יהיה במסגרת הסטטוס קוו".

את יום שישי האחרון ניצלו בני משפחת נתניהו כדי לחגוג יום הולדת 64 לשרה. "‎יום הולדת שמח לאמא שלי", כתב יאיר נתניהו בפייסבוק "תודה על החיים שנתת לי, על כל הדאגה והאהבה שנתת לי ולאבנר כל השנים ועל הטיפול המסור בסבא וסבתא. תודה שלמען אבא והשליחות שלו בשביל ארץ ישראל ועם ישראל, את מוכנה לספוג עשרות שנים של בריונות מצד התקשורת.

עוד כתב נתניהו הבן: "תודה על העזרה שאת נותנת שנים לילדים חולי סרטן, ניצולי שואה וחיילים בודדים. תודה על הטיפול המסור שאת מעניקה לילדים בבתי הספר שבהן את עובדת! את האישה הכי חזקה, חכמה ואצילית שפגשתי. שיהיו לנו עוד שנים רבות של אושר ובריאות''.

משפטים, אוצר, ביטחון פנים וביטחון

חבר הכנסת דודי אמסלם מהליכוד דורש את תפקיד שר המשפטים בממשלה שירכיב בנימין נתניהו. אמסלם אמר בשבוע שעבר "אני רק שר המשפטים, אם לא - אני הולך על הראש שלו ארבע שנים".

אמסלם הכחיש את נוסח הדברים שפורסם באתר וואלה, ואנשיו אמרו כי "הוא לא מדבר ככה כלפי ראש הממשלה הנבחר והדברים הם כנראה פרי דמיונו של אדם כזה או אחר". עם זאת, מקורבים לאמסלם אישרו כי תיק המשפטים הוא היחיד שהוא מעוניין לקבל בממשלה, ובמידה ולא יקבל אותו, הוא יעדיף להישאר בכנסת.

גם יו"ר סיעת הליכוד, ח"כ יריב לוין, מקורבו של נתניהו, נחשב למי שמכוון לתיק המשפטים, אך לוין שוקל גם לקבל את תיק החוץ שאליו נושא עיניים גם ח"כ אמיר אוחנה. ח"כ בן גביר מתכוון לדרוש את תיק ביטחון הפנים וכנראה גם לקבל אותו.

ח"כ ישראל כ"ץ מהליכוד מעוניין לקבל את תיק האוצר. בהודעה שהוציא כ"ץ לפעילים ותומכים הוא בירך את נתניהו על הניצחון בבחירות והודה לאלפי הפעילים של המפלגה. "פניתי לרה"מ המיועד נתניהו בבקשה לשוב לתפקיד שר האוצר, אותו מילאתי בתקופת הקורונה הקשה והמאתגרת", ציין כ"ץ במכתב לתומכיו. "אני לא חושש מאתגרים ומשוכנע ביכולתי לעבוד במשותף עם בנימין נתניהו לטובת הצלחת כלכלת ישראל", הוסיף שר האוצר לשעבר. "כעת יש להקים במהירות ממשלה לאומית יציבה, שתממש את ההתחייבויות שנתנו ואת הציפיות הנרחבות של ציבור הבוחרים".

בליכוד מינו את חבר הכנסת יריב לוין לתפקיד ראש צוות המשא ומתן. בימים הקרובים לוין יעמוד בקשר עם ראשי המפלגות, איתם כבר החל להיפגש באופן רשמי.

המטרה של בנימין נתניהו היא להקים ממשלה כמה שיותר מהר. על אף שלנתניהו זה לוקח בדרך כלל יותר זמן מראשי ממשלה אחרים - הפעם הוא ושותפיו ירצו לפנות את ראש הממשלה המכהן יאיר לפיד מהלשכה. לפי הדיווחים, ההשבעה לכנסת ומינוי יו"ר כנסת חדש תתקיים עד ל-15.11.

יו"ר מפלגת הציונות הדתית, חה"כ בצלאל סמוטריץ', הביע לפני כ-3 שבועות עניין בתיק הביטחון ובתיק האוצר בריאיון ל"פגוש את העיתונות". "אם נקבל הרבה מנדטים תהיה לנו לגיטימציה לדרוש תיקים משמעותיים כמו הביטחון והאוצר", הבהיר סמוטריץ'.