בן דרור ימיני
בן דרור ימיניPhoto by Yaakov Naumi/Flash90.

העיתונאי בן דרור ימיני טוען כי בנימין נתניהו, ראש הממשלה הנבחר, צפוי להיות "הגורם הממתן" בממשלה החדשה, כפי שהיתה מפלגת ''כולנו'' של משה כחלון בממשלת נתניהו הקודמת.

"נתניהו איננו שמאל'', כתב ימיני בידיעות אחרונות, ''אבל נתניהו הוא הסמן השמאלי של גוש הימין. הוא נפגש עם ערפאת. הוא נפגש עם אבו־מאזן. למרות כל הדיבורים נגד הסכם אוסלו הוא צעד בנתיב של רבין ופרס, ובכהונה הראשונה והקצרה שלו הוא חתם על הסכם חברון ובהמשך גם על הסכם ואי''.

ימיני מזכיר כי ''ב־2005 הצביע נתניהו שוב ושוב בעד ההתנתקות. ב־2009 הוא נשא את "נאום בר אילן" שבו הסכים לראשונה לנוסחה של שתי מדינות. זה לא נגמר. בשנת 2014 ניהל נתניהו את המו"מ מול מזכיר המדינה האמריקאי, ג'ון קרי, ובשלבים מסוימים התגבשה הסכמה על הקמת מדינה פלסטינית על למעלה מתשעים אחוז מיהודה ושומרון. אפשר לספר עליו שהוא לא התכוון, ושזה היה רק כדי להוכיח שהפלסטינים דוחים כל טיוטת תוכנית לשלום. אבל כעובדה - הוא היה שם.

''ובוודאי כך בשנות ממשל טראמפ, כאשר בינואר 2020 הוכרזה יוזמת השלום, שמעניקה לפלסטינים מדינה על שבעים אחוז מיהודה ושומרון. כראש אופוזיציה גילה נתניהו שוב ושוב חוסר אחריות. כראש ממשלה, מותר להניח, הוא יחזור להיות הגורם הממתן. נדמה שגם מנהיג ש"ס, אריה דרעי, יעמוד לצידו'', הוסיף בן דרור ימיני.

בחדשות 12 דווח כי אחרי הניצחון המהדהד של המחנה הלאומי, יו"ר הליכוד בנימין נתניהו שצפוי להרכיב את הממשלה החדשה, פתח ציר עם יו"ר ש"ס אריה דרעי במטרה לחסום את התיאבון של ח"כ בצלאל סמוטריץ', יו"ר מפלגת הציונות הדתית.

על רקע חלוקת התיקים הצפויה, דרעי קיבל מסר מנתניהו – "בחר איזה תיק שתרצה". סמוטריץ' מעוניין עם 7 מנדטים באחד התיקים הבכירים (ביטחון או אוצר), וכשזה המצב, דרעי עם 11 המנדטים של ש"ס, התבקש מנתניהו "לדרוש" את תיק האוצר למפלגתו.

בנוסף, כחלק מהמשא ומתן להקמת ממשלה, נתניהו יקיים מחר פגישות אישיות עם ראשי מפלגות הגוש שלו, כך לפי הודעת הליכוד. בין מי שעתידים להגיע לפגישה - יו"ר ''הציונות הדתית'' סמוטריץ', יו"ר ש"ס אריה דרעי, ויו"ר יהדות התורה יצחק גולדקנופף. עם יו"ר עוצמה יהודית איתמר בן גביר, צפוי להיפגש נתניהו ביום שני.

הפגישה עם ראשי מפלגות הגוש מבשרת רשמית על תחילת המו"מ להרכבת הממשלה לאחר שמפלגות גוש נתניהו הגיעו ל-64 מנדטים בבחירות. הפגישה מגיעה גם על רקע רק הדיווח בחדשות 12 ולפיו ח"כים ותיקים בליכוד יפעלו יחד מול נתניהו כדי למקסם את כוחם.

הקבוצה שמונה ח"כים ושרים לשעבר, וכוללת את חה"כ ישראל כ"ץ, חה"כ דודי אמסלם וחה"כ דוד ביטן, תנסה לפעול יחד ותדרוש תפקידים בכירים. בין השאר חה"כ ישראל כ"ץ מעוניין בתיק האוצר וחה"כ אמסלם מעוניין במשפטים.

"פניתי לרה"מ המיועד נתניהו בבקשה לשוב לתפקיד שר האוצר, אותו מילאתי בתקופת הקורונה הקשה והמאתגרת", ציין כ"ץ במכתב לתומכיו. "אני לא חושש מאתגרים ומשוכנע ביכולתי לעבוד במשותף עם בנימין נתניהו לטובת הצלחת כלכלת ישראל", הוסיף שר האוצר לשעבר. "כעת יש להקים במהירות ממשלה לאומית יציבה, שתממש את ההתחייבויות שנתנו ואת הציפיות הנרחבות של ציבור הבוחרים".