הוונדליזם בחנות הפלאפונים
הוונדליזם בחנות הפלאפוניםצילום: דוד קשת

עשרות נערים הגיעו לחנות סלולר ברחוב רבי עקיבא בבני ברק כדי להפגין נגד בעל החנות שלטענתם מוכר מכשירים ללא כשרות של ועדת הרבנים.

לאחר שבשבוע האחרון התקיימו במקום מדי ערב הפגנות סוערות כאשר ביום שלישי אף נופצה שמשת החנות, הערב הנערים הציתו קרטון והעמידו אותו בסמוך לדלת החנות.

יצחק דרעי, בעלי חנות 'פון כשר' הממוקמת בשכונת גאולה בירושלים, קיבל יומיים לפני יום הכיפורים הודעה על כך שחנותו עולה בלהבות. הוא מיהר להגיע למקום בו עמדה החנות וגילה שנשרפה כליל.

בראיון לערוץ 7 הוא סיפר על המאבק שלו נגד קבוצת עסקנים שדורשת ממנו תשלום פרוטקשן עבור תעודת כשרות שתקנה לו שקט מהפגנות של קיצונים והשחתת הרכוש.

"לפני שנתיים וחצי הגיע אלי אדם לחנות שרצה לבדוק האם המכשירים כשרים והחליט שהחנות לא כשרה לפי טעמו. משם החלו הפגנות, החרמות ואחר כך התפתחו דברים נוספים. אף אחד לא חלם שזה יגיע לכדי שריפה. אני מפחד גם על החיים שלי, כי אין לדעת להיכן זה יכול להוביל הלאה", מספר דרעי.

הוא מסביר שבעסק שלו לא היה ניתן להשיג סמארטפונים או כל מכשיר עם אינטרנט, רק מכשירי סלולר מותאמים למגזר החרדי ללא אינטרנט כלל. אך לדבריו, את העסקנים זה לא עניין והם דרשו ממנו בכל זאת לשלם להם על תעודת כשרות.

לדבריו, דרישת העסקנים לא מסתיימת רק בתעודת כשרות, הם דורשים גם להפוך למשווקים הבלעדיים של מכשירי סלולר לחנות.

"הם רוצים שתהיה תעודה של ועדת הרבנים לענייני תקשורת. כדי לקבל תעודה צריך לשלם עשרת אלפים שקלים פיקדון ולקנות מכשירים מהם ביוקר, שעולים לי אצל הספק הרבה יותר זול. אם אקנה דרכם אצטרך להעלות מחירים", מוסיף דרעי.

יתרה מזאת, יצחק מספר כי הוא ערך סקר בין לקוחותיו שהסבירו לו כי אותם מעניין שיהיה מכשיר טוב ובלי אינטרנט, פחות שמים דגש על סוג הכשרות