בצלאל סמוטריץ'
בצלאל סמוטריץ'צילום: ערוץ הכנסת

27 שנים לרצח יצחק רבין ז"ל. מליאת הכנסת התכנסה הערב (ראשון) לציון יום הזיכרון הממלכתי לראש הממשלה המנוח.

הישיבה המיוחדת והחריגה, שכן הכנסת לא מתכנסת בדרך כלל לאחר הבחירות עד שמושבעת כנסת חדשה, נערכה במעמד נשיא המדינה יצחק הרצוג, נשיאת בית המשפט העליון השופטת אסתר חיות ובני משפחת רבין.

בישיבה נשאו דברים ראש הממשלה יאיר לפיד, ראש הממשלה העתידי בנימין נתניהו, יו"ר הכנסת מיקי לוי, השרים בני גנץ ומרב מיכאלי וחברי הכנסת מיכל רוזין, בצלאל סמוטריץ' ואחמד טיבי.

יו"ר הליכוד נתניהו אמר במליאה: "רבין היה פטריוט, אוהב המדינה וייצג אותה בעולם. הוא היה המנהיג הנבחר ואסור שכוח האגרוף יחליף בדמוקרטיה את כוח השכנוע".

''אחרי שהסתיימה מערכת הבחירות, אחרי ששקע אבק-ההתנצחות בין המחנות - צריך לצאת מן השוחות ולדעת לעבוד יחד'', הוסיף נתניהו. ''חילוקי הדעות לא ייעלמו – וזה בסדר. בכמה תחומים יש בינינו ויכוחים נוקבים, שגם אותם צריך לנהל באחריות ובשיקול-דעת''.

''מאבק רעיוני הוא יסוד מוסד בדמוקרטיה. מותר להתווכח, לא חייבים להסכים על הכל – אבל מנגד, צריך לדעת על מה כן להסכים, על מה רובנו מסכימים'', אמר ראש הממשלה הנבחר. ''היכן שאפשר אנחנו צריכים לשאוף להסכמות, לאחדות ולערבות הדדית – כמכפיל-כוח להבטחת עתידה של ישראל''.

ראש הממשלה לפיד אמר: "נכון שהרגע הנוכחי הוא לא רגע טוב לרעיונות של רבין, אבל אנחנו לא מאמינים במה שאנחנו מאמינים רק כשזה קל. המבחן האמיתי הוא לא ההצלחות, אלא הנפילות".

"אם כול אחד יכול לירות בכל פעם שמתחשק לו - זה לא צבא, אלה מיליציות", אמר לפיד ומתח ביקורת על ח"כ בן גביר. "הכוח לא נובע מאקדחים שמנופפים בהם, זה נשקם של הפחדנים".

ראש הממשלה לפיד יצא מהאולם כשמרב מיכאלי החלה לדבר. נציין כי פחות ממחצית מחברי הכנסת היוצאת נוכחים בישיבת המליאה לזכרו של יצחק רבין ז"ל.

שר הביטחון גנץ נאם וסיפר על הגעתו לכותל ביום הבחירות: "הלכתי ערב הבחירות לשים פתק בכותל וביקשתי שיבוא שלום עלינו ושיהיה שלום בינינו. קיבלה אותי חבורת אנשים בצרחות נוראיות 'רוצח'. ככה במשך 20 דקות. אלו אותן הצעקות בדיוק, וזה 27 שנים אחרי".

"תזכורת קטנה שקיבלתי השבוע וחשובה מאוד לכולנו, תזכורת שמזכירה את הקשר המובהק והבלתי ניתן לניתוק, בין מילים לבין מעשים. לא שמי שאומר אותן, מתכוון שתהיה להן תוצאה, אבל מי שאומר אותן לא יודע לשלוט שלא תהיה בהן תוצאה", כך גנץ.

ח"כ בצלאל סמוטריץ' הגיב לגנץ: "ניכר שדבריך יצאו מן הלב, התמונות שיצאו מן הכותל זעזעו גם אותי". סמוטריץ' פנה בנאומו ל"משפחת רבין היקרה'' ואמר: ''אני מרשה לעצמי לומר מילה טובה על ההחלטה שלכם שלא לנאום השנה בטקסים, בעיניי בדיוק מסר הפיוס שהגיע הזמן שנישא אותו כולנו".

עוד אמר יו"ר ''הציונות הדתית'' בטקס לזכרו של רבין בכנסת: "לא רק ששירותי הביטחון לא מנעו את הרצח - הם השתמשו במניפולציות חסרות אחריות שעד היום לא נחשפו במלואן, כדי לעודד את הרוצח לבצע את זממו. מי שנכשל בלשמור על רבין הם שירותי הביטחון שהשתמשו במניפולציות חסרות אחריות''.

"רבין הוביל את מדינת ישראל לתהליך הרסני, אמרנו את זה אז ומותר להגיד את זה גם היום", אמר סמוטריץ'. ''אני שומע את הפחד והחשש של השמאל הישראלי. אני שומע את האמירות 'יורדים מהארץ' ואני מבקש - אל תיפלו לדברים שאומרים לכם".