יצחק רבין במדי SS
יצחק רבין במדי SSצילום: Flash90

היום אני מביא פה לראשונה את סיפורו של ש' תלמיד ישיבה מהצפון בשנת 94, שהיה מי שהכין את הכרזה המפורסמת של רבין במדי SS ועל מעורבותו של סוכן השב"כ אבישי רביב בפרסומה.

למרות שהוא שומר על אנונימיות 27 שנים, בימים האחרונים הוא סיפר לי את הסיפור המלא: "בתור נער הייתי עושה כל מיני עבודות של פוטו מונטאז', גוזר ומדביק תמונות וככה יצרתי כל מיני תמונות היתוליות וגם דברים פוליטיים. סוג של תחביב עבורי.

"את התמונה של רבין הכנתי בעצמי. גזרתי והדבקתי ושכפלתי ממנה 7 עותקים בגודל A3, איתם הגעתי להפגנה בכיכר ציון. הלכתי לאבישי והראיתי לו את התמונה והוא התלהב, ממש היה בעננים. אמר לי "איזה חזק!" ושזה יפה מאד.

"אבישי לקח ממני כמה עותקים ורץ לניידת שידור של הערוץ הראשון, שם הוא נתן את זה לניצן חן והם צילמו את התמונה של הכרזה בתוך הניידת בקלוז אפ. זה הצילום המפורסם של הכרזה. ואחר כך הוא הביא עוד עותק לפעילים שלו ששרפו את התמונה וגם זה צולם.

"אגב את כל זה לא היה אפשר לראות מהמרפסת. התמונות היו בגודל A3 על נייר צילום ומהמרפסת אי אפשר לראות שום דבר".

ש' מספר לי גם שהמשטרה והשב"כ יכלו לעצור אותו בקלות מיד אחרי ההפגנה, אבל הם העדיפו לא להגיע אליו ולאפשר את המשך ההסתה כאילו ראשי הימין עמדו מאחורי התמונה. "רק אחרי שאבישי רביב נחשף הם הגיעו אלי ושבוע לאחר שהוא נחשף נעצרתי. הם יכלו להגיע אלי בקלות גם קודם אבל רק אחרי שהאשימו את אבישי רביב שעשה את התמונה עצרו אותי מיד כדי להראות שלא הוא עשה את התמונה.

"אני זוכר את אותה שבת חיי שרה, היינו בחברון ואז החיילים סיפרו שאמנון אברמוביץ חשף בליל שבת שאבישי רביב סוכן שב"כ. שבוע לאחר מכן כבר הייתי עצור".

היום ש' מנהל אורח חיים חרדי ורחוק מפעילות פוליטית.