הרב חיים סבתו ביום העיון של פורום מטכ"ל
הרב חיים סבתו ביום העיון של פורום מטכ"לצילום: דובר צה"ל

במלאת 27 שנים לרצח ראש הממשלה, שר הביטחון והרמטכ"ל השביעי של צה"ל, יצחק רבין ז"ל, התקיים היום (שני) יום עיון לפורום המטה הכללי בסימן 50 שנה למלחמת יום הכיפורים.

יום העיון התקיים כמדי שנה במרכז יצחק רבין בתל אביב, אותו פתחו בהרצאתו של ד"ר גדעון אביטל, אשר שירת כקצין המודיעין של גדוד 890 במלחמת יום הכיפורים.

לאחר מכן, ניהלו חברי הפורום שיח עם לוחמי מלחמת יום הכיפורים. בשיח, אותו ניהל העיתונאי רון בן ישי, השתתפו אורי אהרנפלד אשר שירת בגדוד 50 של חטיבת הצנחנים ובמהלך מלחמת יום הכיפורים נפל בשבי המצרי, תא"ל (מיל') אשר סדן אשר שירת בתפקידים בכירים באגף המודיעין, אלוף (מיל') גיורא רום, אשר היה אלוף ההפלות הראשון של חיל האוויר ומפקד טייסת עיט במלחמה, הסופר הרב חיים סבתו אשר גוייס למילואים בחטיבה 679 ולחם בקרבות הבלימה והתקפת הנגד הישראלית ברמת הגולן ופרופ' יואב גלבר, היסטוריון ישראלי.

השיח עסק ברוח הלחימה, תרבות הפיקוד והחלטות המפקד בשדה הקרב.

הפורום צפה בהצגת תיאטרון "הטנק" ובשיח שקיים העיתונאי רוני קובן עם הסופר ד"ר אסף ענברי, מחבר הספר "הטנק".

דליה רבין אמרה באירוע: "זה הרגע לומר לעצמנו ולנוער שלנו, ראו והביטו, הפיקו לקחים ושאו עיניכם לשלום. לכל מלחמה יש מחיר כבד, את זה כבר הבין יצחק רבין כאשר קיווה בכל ליבו לשים קץ לשפיכת הדמים. ונזכור גם את מחירה של האלימות בתוכנו".

הרמטכ"ל כוכבי הוסיף: "קיטוב, פלגנות וטיעונים בוטים לגופו של אדם לא נעלמו מחיינו. דעות שונות ומחלוקות הן נשמת אפו של העם היהודי והציונות, וחלק מסוד הצלחתם. דעות שונות ומחלוקות הן ביטוי לפתיחות וחשיבה ביקורתית, והן חיוניות ליחידה, לארגון ולחברה תוססת ויוצרת. אבל מחלוקת חייבת להיות אך ורק לשם שמיים, אך ורק לגופו של עניין ולא לגופו של אדם. למדינת ישראל יש מודל מוצלח ומוכח לאנשים שחיים בצוותא ובחברות למרות שדעותיהם שונות - זהו צה"ל. בצה"ל משרתים חיילים ומפקדים שתפיסותיהם לא פעם שונות בתכלית, אבל הם פועלים ביחד ובכבוד למען התכלית המרכזית – הביטחונית והלאומית. אומנם צה"ל הוא גוף ממלכתי, ולכן אין בו מקום לוויכוחים פוליטיים, אך להבדלים בין אנשים יש ביטויים רבים אחרים. צה"ל מלמד את אנשיו, שמגיעים מכל סוגי האוכלוסיות, להיות סובלני כלפי האחר, לקבל אותו ולהפוך לחבר שלו".