אילוסטרציה
אילוסטרציהiStock

שחקן נבחרת ישראל לשעבר, עידן טל, מגבה את ח"כ בצלאל סמוטריץ' שקרא להפסיק את קיום משחקי הכדורגל בשבת.

טל שעבר תהליך חזרה בתשובה בשנים האחרונות, אמר כי "ההפליה שקיימת לשומרי שבת במבנה הליגה הבכירה בכדורגל חייבת להשתנות, מי כמוני וכמו רבים מחבריי בענף, יודע עד כמה הקונפליקט בין שמירת מסורת לבין האהבה למגרש קורע את הלב".

''גם לשחקני כדורגל מגיע יום חופש במדינת ישראל, הלוואי שיבוא השינוי ואני מגבה את הטענות של סמוטריץ' שמצביעות על הקונפליקט באופן חד והוגן", הוסיף טל.

ח"כ סמוטריץ', יו"ר מפלגת הציונות הדתית, שלח אתמול (שני) מכתב ליו"ר מינהלת הליגות לכדורגל ארז כלפון, בו הוא טוען כי הקדמת חלק ממשחקי ליגת העל לשעות הצהריים בימי שבת היא "המשך פגיעה בציבור המסורתי-דתי בישראל על ידי מוסדות הכדורגל".

כזכור, בתחילת 2018 העניק שר העבודה והרווחה דאז, חיים כץ (הליכוד), היתר לקיום משחקי כדורגל בשבת בהסכמת ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו. ההיתר מאפשר את קיום משחקי ליגת העל בכדורגל בשבת.

"משחקים בשבת - הדרה שחייבת להיפסק. צעד שאינו דמוקרטי אינו ספורטיבי ואינו יהודי", כתב סמוטריץ' לארז כלפון, יו"ר מנהלת הליגה.

את הדברים כתב סמוטריץ' לאחר שבסוף השבוע שעבר הודיעה מנהלת הליגות בכדורגל על הקדמת משחקי הכדורגל לשעות הצהריים בשבת, זאת למרות שהשבת יוצאת מוקדם בשל שעון חורף, בצעד שעורר זעם גדול של אוהדים ושחקנים שומרי שבת ומסורת שקיוו כי כעת יוכלו לצפות במשחקים בזכות שעון החורף.

את ההחלטה על הקדמת המשחקים תירצה מנהלת הליגות בכדורגל כרצון להיפתח לקהלים נוספים ומיתגה זאת כחגיגה של כדורגל לכל המשפחה.

"מצער מאוד לראות שמבחינתכם קהלים חדשים אינם כוללים את קהל האוהדים שומר השבת והמסורת בישראל. בחרתם להתעלם בצורה בוטה מקהל גדול של שחקנים, ילדים ומשפחות", כתב סמוטריץ'.

יו"ר מפלגת הציונות הדתית הציע לקיים "מחזורים חגיגיים ומשפחתיים בזמן מועדי ישראל" וטען כי "הדרת מחצית מהציבור הישראלי מהכדורגל הן כצופים והן כמשתתפים פעילים חייבת להיפסק, מדובר בצעד שאינו דמוקרטי, אינו ספורטיבי ואינו יהודי.

"בשנה וחצי האחרונות התכנסנו עם נציגי משרד הספורט ברצון לפתוח את השערים ולצמצם את הדרת
הילדים והמשפחות שומרות השבת מהמגרשים, נדמה שרוח השר והמשרד לצמצום ההדרה אינה
חילחלה כלל וכלל למשרדי המנהלת שממשיכה לפעול באופן פטרוני ודורסני".

סמוטריץ’ המשיך: “בישיבות שהתקיימו עם נציגי ההתאחדות והמנהלת הוצגו לכם מספר רעיונות יצירתיים על ידי יחד עם פעילי 'שבת וכדורגל לכולם', רעיונות שבכוחם לשמר ואף להרחיב את כמות המשחקים המוקדמים בשבתות וחגים תוך התחשבות בכלל האוכלוסיות בישראל. חשוב לזכור שגם בקרב החיילים הקרביים היוצאים לחופשת השבת ישנם אחוז גדול מאוד של חיילים שומרי שבת. מגיע גם להם ליהנות ממשחקי כדורגל במוצאי שבת. לצערי הצעות אלו לא נבחנו בצורה ראויה ומנהלת הליגות בחרה לפעול באופן חד צדדי בנושא”.

סמוטריץ’ סיים וכתב: “בפגישה אותה קיימתי עם בעלי זכיין השידור 'צ'רלטון' מר אלי עזור נאמר במפורש שהזכיין לא יהווה מכשול להסדרת המשחקים בזמן סביר לאחר יציאת השבת. בשבתות בהם חל שעון חורף במשך מעל מחצית מהעונה אפשר ורצוי לשבץ משחקים מוקדמים ככל האפשר. מעבר לכך, אפשר לקדם מחזורים חגיגיים ומשפחתיים כנהוג בחו"ל בזמן מועדי ישראל לאורך השנה. ברוך ה' התברכנו בלא מעט חגים בהם ילדי ישראל נמצאים בחופשה, זו הזדמנות נהדרת לאפשר למשפחות דתיות ולא דתיות להגיע למגרשי הספורט”.

סגן שר החוץ עידן רול תקף את מכתבו של ח"כ בצלאל סמוטריץ' הדורש להפסיק את קיום משחקי הכדורגל בשבתות. ''נגמר הקמפיין והמסיכות יורדות'', אמר רול מסיעת יש עתיד. ''משילות? יוקר המחיה? את הממשלה הבאה זה לא מעניין. הם מתמקדים בביטול מצעדי הגאווה, השבתת הרכבת הקלה בשבת ועכשיו גם הכדורגל. הממשלה שלהם באה לרסק את היכולת לחיים משותפים כאן בארץ. ניאבק בהם בכל זירה''.

"כדורגל בשבת זו מסורת ישראלית", הגיב מנכ"ל עמותת "ישראל חופשית" אורי קידר, "מה שלא מונע מהקיצונים לנסות ולהרוס אותה בשם עתיד ישראל כמדינת הלכה. אנחנו קוראים למינהלת הליגות למצוא פתרון שיאפשר לדתיים להיכנס למשחקים בלי לשלם על כרטיס במקום, ובאופן שמכבד את הערכים שלהם - ואת המכתב של סמוטריץ' לזרוק לפח".

ממינהלת הליגות נמסר בתגובה: "עוד מטרם קום המדינה, משחקים במדינת ישראל כדורגל בשבת. בשעון חורף, כשהטמפרטורות יורדות, הקדמנו את שעות המשחקים על מנת לאפשר לכמה שיותר ילדים ומשפחות להגיע למגרשי הכדורגל. המהלך זוכה להצלחה רבה, ולראייה המשחקים בשעות המוקדמות מלאים בילדים, נשים, וחיילים שיוצאים לסוף שבוע הביתה, רוצים לראות כדורגל בשעות נוחות ולהצליח לחזור בשעה נורמלית לפני שבוע עמוס. יש כדורגל ישראלי בימי שישי, שבת, ראשון ושני, כך שמי שרוצה להגיע למשחקי הכדורגל הישראלי יכול למצוא לו את היום הנוח ביותר - חילוניים כדתיים".