ניצן אלון
ניצן אלוןפלאש 90

הרמטכ"ל, אביב כוכבי, מינה את האלוף במילואים ניצן אלון לעמוד בראש ועדה לבחינת פרשת "הקצין מאמ"ן".

הבדיקה תיערך "בגישה מערכתית ובראייה כוללת, תוך התבססות על עבודת הוועדות הקודמות שהוקמו (תא"ל מיל' שער ותא"ל מיל' לוריא), בדבר מותו של קא"ב (קצין אקדמאי בכיר) ת', אשר שירת באגף המודיעין", על פי הודעת דובר צה"ל.

ההחלטה התקבלה לאחר התייעצות עם ראש אכ"א, ראש אמ"ן והפצ"רית.

לאחר מעצרו של הקצין בחשד לביצוע עבירות ביטחוניות חמורות, מינה ראש אמ"ן ועדה בראשות תא"ל (מיל׳) נעם שער, לבחינת היבטים הנוגעים למיון מועמדים והיבטים נוספים הנוגעים לשירותו הצבאי עד למעצרו ובהם מנגנוני הבקרה ביחידה בה שירת הקצין, במטרה להפיק לקחים ולמנוע חזרה של מקרים דומים.

בנוסף, לאחר מותו של ת׳, מינה ראש אכ"א ועדה בראשות תא"ל (מיל׳) מיקי לוריא, לבחינה מערכתית ורחבה של מערך הכליאה בצה"ל, בדגש על כלואים בעלי מאפיינים ייחודיים.

הוועדה החדשה תבחן את האירוע בגישה מערכתית ובראיה פיקודית כוללת, תוך בחינת אופן הטמעתם ויישומם של לקחי האירוע ותציג מסקנות מערכתיות ולקחים פיקודיים נוספים ככל שיהיו. בנוסף, תבחן הוועדה את מעמדו של ת׳ כחייל בעת פטירתו במתקן הכליאה הצבאי. היא תגיש את מסקנותיה בתוך בחודש.

הוועדה לא תעסוק בנסיבות מותו של הקצין, אשר נחקרות במסגרת חקירה פלילית של היחידה לחקירות פנים של צה"ל. החקירה מצויה בשלבי סיום, ותסוכם על-ידי הפרקליטות הצבאית בתקופה הקרובה.

משפחתו של ת' עודכנה בדבר הקמת הוועדה.