נתניהו בשיחתו עם ג'ו ביידן, אתמול
נתניהו בשיחתו עם ג'ו ביידן, אתמולצילום: דוברות הליכוד

יו"ר מפלגת הציונות הדתית ח''כ בצלאל סמוטריץ' והמפלגות החרדיות דורשים מראש הממשלה המיועד בנימין נתניהו במשא ומתן הקואליציוני לשנות את חוק השבות.

דרישתם היא לבטל את סעיף הנכד, שקובע כי גם אדם שהוא דור שלישי ליהודי יוכל לעלות לישראל.

רבים מהאנשים שהם דור שלישי יכולים להיות לא-יהודים לפי ההלכה, וזו גם המוטיבציה של המפלגות הדתיות והחרדיות לשינוי החוק. גורם בליכוד אמר היום לחדשות 13 כי זו דרישה שיכולה לעורר את זעם הקהילות היהודיות במדינות ברית המועצות לשעבר ובארצות הברית.

המרכז למדיניות הגירה בירך את מפלגת הציונות הדתית ואת מפלגת יהדות התורה על דרישתם לבטל את סעיף הנכד: "מהווה פירצה עיקרית להגירה לא יהודית מאסיבית וחוקית, ובעת האחרונה נעשה ניסיון להרחיב אותו. סתימת הפירצה הפכה בשנים האחרונות למטרה קריטית להפסקת מגמת צמצום הרוב היהודי בישראל ולהבטחת עתידה של מדינת ישראל כמדינה יהודית".

יו"ר ועדת החוקה חה"כ גלעד קריב ממפלגת העבודה טוען כי "ביטול סעיף הנכד בחוק השבות הוא הכרזת מלחמה על יהדות התפוצות וחתירה תחת יסודות הציונות. אם נתניהו יחצה את הקו האדום הזה, הוא ייכתב בדפי ההיסטוריה של העם היהודי כמי שניתץ את הקשר בין מדינת ישראל ליהדות העולם.

"אין לי ספק, שמסרים חריפים דומים יועברו לנתניהו על ידי ראשי הארגונים היהודיים המובילים בצפון אמריקה וביתר המדינות, כבר בימים הקרובים, ומן הראוי שנתניהו יאזין להם בקשב רב ובכובד ראש", אמר קריב.

מחר המשא ומתן יעלה הילוך, וביהדות התורה מגבשים מסמך של דרישות איתו הם יגיעו לפגישת צוותי המו"מ. בין הסעיפים שמופיעים שם: פסקת ההתגברות, חוק גיוס בני ישיבות בהסכמה, חוק גיור שיסדיר את הסוגיה כך שהסמכות הבלעדית תישאר אצל הרבנות הראשית.

לפי הדיווח בחדשות 13, ידרשו ביהדות התורה גם את הכנסת תקציבי הישיבות לבסיס תקציב המדינה הבא, וכן את ביטול כל הרפורמות שהעבירה הממשלה הקודמת, כולל ביטול סבסוד המעונות שאמור להיכנס לתוקף, וכן המסים שהושתו על משקאות ממותקים וכלים חד פעמיים.

מאיר דויטש מנכ"ל תנועת רגבים אומר שאסור להסכים לכניסה לממשלה הבאה מבלי שהסוגיות הבוערות ביותר לימין יהיו כלולות בהסכמים הקואליציוניים ואין לסמוך על הבטחות בעל פה.

"יש חשש מאוד גדול שאנחנו בדרך למקום של הממשלות הקודמות שדיברו ימין אבל לא קידמו את האג'נדות והנושאים הקריטיים על מנת שממשלה תוכל ליישם מדיניות ימנית – בראש ובראשונה במערכת המשפט. אנחנו רואים שהמפלגות בגוש הימין למודות ניסיון וקוראים לראשיהן לא להיכנס לממשלה לפני שיש קווי יסוד ולפני שיש תוכנית עבודה מסודרת שכל החברות בקואליציה מחוייבות אליה", אומר דויטש לערוץ 7.

לדבריו, "אנחנו יודעים שבממשלה הזו יש רצון טוב ולנו יש את היכולת להציף את הסוגיות, למקד אותן, לחבר את הנקודות ולהביא למקבלי ההחלטות את תמונת המצב האמיתית בשטח ואת ההשלכות האסטרטגיות שלו. אנחנו גם יכולים להמליץ על פתרונות ולהפעיל לחץ בעזרת הציבור והתקשורת".

"הדבר הראשון שצריך להיות הוא החלטת ממשלה שמדברת על הפסקת השתלטות הרשות הפלסטינית על שטחי C. צריכה להיות הנחייה של הממשלה למשרד הביטחון, השב"כ, משרד החוץ ומשרד המשפטים יעצרו את התופעה ויש לנו תוכנית מאוד מקיפה לעניין. בנגב חסרה מדיניות. המדינה השקיעה אינסוף תקציבים בפיתרון הבעיה בדרום והבעיה אינה תקציב אלא מדיניות. צריך שיהיה שר שיגדיר מה כל הגופים צריכים לעשות כדי שזה יצליח והצגנו אותה בפני ראשי המפלגות. עכשיו הגיע הזמן ליישם הכל. אסור להיכנס לממשלה לפני שברור שבקווי היסוד יש תוכניות למלחמה בהשתלטות על שטחי C ביו"ש, הסדרת ההתיישבות הבדואית בנגב, חיזוק ההתיישבות היהודית בגליל והטיפול במערכת המשפט, כי אחרת נתעורר בעוד ארבע שנים ונגלה שלא נעשה דבר", מוסיף דויטש.

הוא מעריך שאם הנושאים שהזכיר יעוגנו בקווי היסוד פחות חשוב מי יהיה בפועל השר שיושב במשרדים הרלוונטיים. "בסוף, אם בקווי היסוד של הממשלה תהיה הסכמה על הכיוון שאנחנו ממליצים עליו, לא יוכלו לתרץ תירוצים ופחות משנה מי יושב בתפקיד כזה או אחר".