דביר שורק הי"ד
דביר שורק הי"דצילום: באדיבות המשפחה

בית המשפט הצבאי הרשיע הבוקר (ה') ברצח את המחבל מחמוד עטאונה, חבר החוליה שרצחה את דביר שורק ז"ל בצומת מגדל עוז לפני 3 שנים.

עטאונה לא היה בזירה עצמה אבל תכנן עם החוליה את ביצוע הפיגוע וגייס את אחד הרוצחים. עטאונה עסק בגיוס והכשרה לחמאס והיה אחראי על ההטפה הדתית לג'יהאד בחולייה.

המחבל הורשע בשתי עבירות נוספות של ניסיון לגרימת מוות בכוונה ובשורה של עבירות ביטחוניות נוספות.

הנאשם היה חלק מחולית טרור של חמאס, בה היו חברים, בין היתר, שני נאשמים נוספים אשר דקרו את דביר ז"ל. בית המשפט הצבאי קיבל את עמדת התביעה הצבאית לפיה יש להרשיע את הנאשם בביצוע העבירות, למרות שלא נכח במקום בו בוצע הפיגוע ולא היה זה שדקר בפועל את דביר ז"ל. זאת, לאור חלקו המרכזי בהחלטה על ביצוע הפיגוע ובגיוס אחד ממבצעיו. הטיעונים לעונש יישמעו ביום ראשון ה-27 בנובמבר 2022.

כזכור, נציר עצאפרה וקאסם עצאפרה, שני הנאשמים אשר ביצעו את הדקירה בפועל, הורשעו ברצח דביר ז"ל ובשורה של עבירות ביטחוניות נוספות אחרי שהודו בכתבי האישום שהוגשו בעניינם. על קאסם נגזר עונש של מאסר עולם ו-40 שנות מאסר נוספות ועל נציר נגזר עונש של מאסר עולם ו-20 שנות מאסר נוספות.

אחמד עצאפרה, מחבל בחוליה שלא נכח בפועל במקום ביצוע הרצח, הורשע ברצח אחרי ניהול הוכחות, ונגזרו עליו מאסר עולם ו-25 שנים במצטבר, לצד פיצוי על סך 1,500,000 ₪ לטובת משפחתו של דביר.

יוסף זהור, מחבל נוסף בחוליה אשר לא נכח בפועל במקום ביצוע הרצח, הורשע אחרי ניהול הוכחות ברצח דביר ז"ל ובשורה של עבירות ביטחוניות נוספות ונגזר עליו עונש של מאסר עולם ו-15 שנות מאסר נוספות.