יעקב נאמן ז"ל
יעקב נאמן ז"לצילום: פלאש 90

על רקע השיח סביב מעורבותו של אבישי רביב בהסתה שקדמה לרצח רבין מספר הרב פרופ' פנחס היימן על היעלמות מוזרה של מכתבי התראה ששלח בעקבות אירועי הסתה של רביב, ועל עמדתו של שר המשפטים לשעבר, הפרופ' יעקב נאמן ז"ל, אודות הרצח.

פרופ' היימן היה דיקן הסטודנטים באוניברסיטת בר אילן בין השנים 94' ל-96' ומתוקף כך התבקש על ידי הנהלת האוניברסיטה להשגיח על הפגנות הסטודנטים, בעיקר על כביש 4 הצמוד לאוניברסיטה. זאת בשל המתיחות הפוליטית בארץ כולה.

באחד הימים יצא פרופ' היימן מתחומי האוניברסיטה אל הכביש ושם ראה כיצד סטודנט שלימים התברר כי הוא אבישי רביב, דוחף סטודנטים אל הכביש על מנת לגרום לחסימת הכביש כפרובוקציה. פרופ' היימן שב למשרדו וכתב מכתבים למנכ"ל האוניברסיטה ולרקטור, להם הוסיף צילומים של האירוע ופרטיו של רביב. במכתבו ביקש היימן לשים עין על הסטודנט המדובר ו"המלצתי להביא אותו בפני ועדת משמעת של האוניברסיטה כדי להגן על שמה הטוב של האוניברסיטה".

בתגובה קיבל הרב פרופ' היימן מכתב מהמנכ"ל ומהרקטור מענה לפיו "זה בסדר, הם מודעים למצב ויטפלו בכך". חודשים לאחר מכן, כשהתבררה זהותו של אבישי רביב והיותו סוכן שב"כ שכינויו 'שמפניה' היה כבר פרופ' היימן בתפקיד אחר, אך על רקע האירועים ביקש מהאוניברסיטה לשלוח לו עותק של מכתב האזהרה ששיגר לממונים עליו כי ראה בו מסמך היסטורי. להפתעתו חזרו אליו מהאוניברסיטה ודיווחו לו שהמכתב אינו נמצא בתיקיות. פרופ' היימן החליט לחפש בעצמו בספריית התיקים של האוניברסיטה וגילה שאכן, מכתבו אינו בנמצא.

"הלכתי ללשכת הרקטור וללשכת המנכ"ל וביקשתי עותק של המכתב, אבל שניהם אמרו לי שהמכתב לא נמצא, "כלומר שכל התיקים של האוניברסיטה נוקו מכל איזכור של אבישי רביב", הוא אומר ומתקשה לנחש מי העלים את המכתבים ומי בכלל ידע שהם שוגרו. "זה דבר שהוא בלתי מתקבל על הדעת באוניברסיטה, אבל זה קרה".

עוד מספר הרב פרופ' היימן על בתו שהייתה באותם ימים פעילה בנוער הליכוד וכפעילים אחרים הכירו את אבישי רביב ויגאל עמיר. באחת ההזדמנויות, מספר פרופ' היימן, בפעילות קבוצתית ב'מעלה ישראל' נכנסו רביב ועמיר לשוחח במקום סגור וכשיצאו אמרו לכל הפעילים 'אם הייתם יודעים על מה דיברנו לא הייתם מאמינים'. האם השיחה הזו כללה עידוד ודירבון של יגאל עמיר לבצע את הרצח? לא בטוח, אך ברור הקשר ההדוק בין השניים.

הרב היימן מספר על אירוע בו נפגש עם שר המשפטים בעבר, הפרופ' יעקב נאמן ז"ל ובו שאל על דעתו בעניין הרצח. היה זה באחת מלמעלה מאלף החופות שהרב היימן ערך. הימים היו הימים שלאחר צאת ספרו של ברי חמיש 'מי רצח את רבין'. בחופה שהתקיימה ב'גן הפקאן' שימש הפרופ' נאמן עד. לאחר תום החופה כשהחוגגים יצאו לריקודים התיישבו פרופ' היימן ופרופ' נאמן יחד ופרופ' היימן שאל את נאמן אם הזדמן לו לקרוא את ספרו של ברי חמיש. נאמן השיב בחיוב וסיפר שקרא את הספר גם בעברית וגם באנגלית. לשאלה מה דעתו על הדברים השיב לאחר שהעביר מבט סביב 'דבר אחד בטוח, יגאל עמיר הוא לא מי שרצח את רבין'.

"הייתי המום. אמרתי לו 'השר נאמן, היית שר המשפטים ב-96', למה לא עשית משהו?'. הוא שוב הסתכל מסביב ואמר לי 'מה, אתה רוצה שיקרה לי מה שקרה לרבין?'. שמרתי את הדברים לעצמי עד שלפני כשנתיים החלטתי לגשת לאלמנה של פרופ' נאמן, לספר לה ולשאול אותה אם יש רשימות ממנו שיתאימו לדברים הללו. הייתי אצלה, סיפרתי לה את הדברים והיא אמרה שהיא לא מופתעת, כי הוא באמת סבר כך, אבל לא היה לה כתבים כלשהם שלו שיעזרו לי", אומר הרב היימן המציין את יושרתו הבלתי מעורערת של פרופ' נאמן ש"גם אמר לי באותה חתונה 'אם אתה חושב שאנחנו גרים במדינה שכולה דמוקרטית, אתה מאוד טועה'".

לכל אלה מוסיף פרופ' היימן ומציין שיחה שקיים עם מי שהיה מחותנו, ד"ר דוד חן, רופא שהיה בליל הרצח באיכילוב וראה את כדורי האקדח שהוצאו מגופתו של רבין, על דברי הפרופ' נאמן ותגובתו הייתה שהוא כלל לא מופתע שכן מי שמכיר את הנתונים לא יכול להגיע למסקנה אחרת.