כשרות בעין הסערה
כשרות בעין הסערהצילום: ISTOCK

הממשלה החליטה לפני כמה חודשים כי לא יתבצע שימוש בכלים חד פעמיים בכל משרדי הממשלה ולידיעת ערוץ 7, הובאה עדות של באחד הגופים של משרד הבריאות, המספרת על המצב הבעיתי בדבר מבחינה הלכתית.

"מכיוון שאני עובד במחלקה קטנה, לא קיים משגיח כשרות במקום. המזון מבושל בכלים לא טבולים ועל כן אני אוכל רק אוכל לא מבושל. מעבר לכך וחמור יותר מזה, עובדי המחלקה פעמים רבות מביאים אוכל מהבית ומשתמשים בכלים הציבוריים כדי לאכול בהם או לבשל", מספר אחד העובדים.

לדבריו, "איסור השימוש בחד פעמי מביא לכך שאין לי יכולת לאכול במקום העבודה. מעבר לכך, אם אני עובד ממשלה ואני נוסע לפגישה במשרד אחר, אין לי דרך לשתות במשרד בו אני מבקר מכיוון שהכוסות שקיימות שם אינן טבולות וחלקן אולי טרף. החלטת הממשלה הזו שומרת על הסביבה אך פוגעת באופן ישיר בשומרי המסורת והכשרות".

הרב יצחק דביר מרבני ארגון כושרות אמר כי "מגמת השמירה על העולם מבורכת, אך בד בבד ישנה חובה למצוא פתרונות לשומרי המסורת הרבים שעובדים בשירות הציבורי. לא יתכן שבמדינה יהודית שומרי כשרות יודרו משימוש במטבחים המקומיים. המקרה המדובר רק ממחיש את הצורך בקביעת נהלים למטבחי השירות הציבורי, שיאפשרו לצרכני הכשרות להשתמש בהם בבטחה. על נציב שירות המדינה לקבוע כללים מחייבים ולאכוף אותם, ויש להותיר בידיו שיקול דעת כך שיכול לאפשר שימוש בחד פעמי במטבחים שבהם הדבר כרוך בפגיעה בשומרי המסורת".