טיפולישיניים
טיפולישינייםצילום: FREEPIK

מחלת חניכיים בשלבים מתקדמים גורמת להרס רב בתוך העצמות התומכות של השיניים. המטרה העיקרית של הניתוחים בחניכיים היא כמובן לסלק לגמרי את כל הגורמים אשר משפיעים לרעה על כל הרקמות שנמצאות סביב השן, כמו, חיידקים, אבנית ורקמות לא בריאות, ולשחזר כמובן את הרקמות בעזרת בניה של עצם.

השלב הזה מתקיים רק אחרי אבחנה כוללת של מחלת החניכיים ובסוף הטיפול הראשוני שהוא לא טיפול כירורגי.

הליך הניתוח

הניתוח מתבצע באמצעות הרדמה מקומית. למעשה מפרידים את החניכיים ועושים ניקוי יסודי ואיכותי על פני השטח של כל השורשים ומסלקים את כל הרקמות הלא רצויות. אחר כך משתמשים בתחליפים של עצמות, ממברנות וחלבוני גדילה בשביל לעודד את היכולת של הגוף לבנות את העצם ולשחזר בעצם את כל הרקמות אשר נפגעו.

שמירה על רמה של היגיינה אוראלית גבוהה וטיפול עקבי אצל השיננית משפרים את התוצאות של הטיפול, ומבטיחים שמירה של השיניים ועצירה טוטאלית של המחלה. התהליך של בניית העצם והצמצום של הכיסים מסביב אל השיניים נמשך כחצי שנה.

סימנים למחלת חניכיים

למי שלא כל כך בקיא בתחום, קל מאוד להתבלבל בין דלקת של החניכיים לבין מחלה בחניכיים שזה מצב מתקדם וחמור הרבה יותר. הדרך הטובה ביותר בשביל בדיוק להבין ממה אתם סובלים היא כמובן ללכת אל אבחון של מומחה ברפואת החניכיים, אבל הנה כמה תסמינים חשודים אשר יעזרו לכם להבין אם באמת הגיע הזמן שלכם לפנות אל טיפול או לפעמים ללכת אל השתלת עצם על ידי פרופ' זיו מזור - פריודונט מומחה לניתוחי חניכיים.

נפיחות ודימום – זה הוא הסימן הכי בולט שיש לדלקת או למחלה בחניכיים, חניכיים שהם אדומות מאוד ונפוחות ולפעמים גם מדממות בזמן הצחצוח או בעוד מצבים אחרים במשך היום.

ניידות של השיניים – מחלה של החניכיים יכולה לגרום אל הרס עצום של העצמות אשר תומכות בשיניים, מה שיכול לגרום אל תזוזה רבה של השיניים, אל קשיים באכילה ואל רגישות מדכאת בזמן הלעיסה.

ריח רע מהפה – אם אתם סובלים מריח לא נעים מהפה אשר לא עובר גם לאחר הצחצוח של השיניים או לעיסה של מסטיק, יש מצב שכל זה נגרם בגלל הדלקת מאוד מתקדמת בחלל הפה.

נסיגת חניכיים – מחלת חניכיים גורמת להרס הדרגתי כבד מאוד של רקמות החניכיים, דבר אשר בא לידי ביטוי ברגישות מוגברת בעת אכילה או שתייה של מזונות חמים או קרים מאוד. כאשר יש מצב בו אתם סובלים מאחד או אפילו יותר מן התסמינים האלה, מומלץ מאוד להגיע בהקדם האפשרי לטיפול אצל פריודונט.

כאשר אתם סובלים מדלקת שהיא ללא פגיעה בעצמות התומכות בשיניים, בהרבה מאוד מקרים אפשר להוביל לשיפור המצב בעזרת ניקוי עמוק מאוד אצל שיננית, שיפור ההיגיינה האורלית ועוד כמה טיפולים פשוטים יחסית.