לילה סגול 2021 לונה פארק
לילה סגול 2021 לונה פארקצילום: ענת וולפגנג

מפעל הפיס, השלטון המקומי והאזורי ואתר "שווים" ממשיכים את המסורת, זו השנה השלישית, ויאירו יחד את המדינה בסגול, זאת כמובן לצד פעילויות תוכן במגוון רחב של פלטפורמות.

השנה גם משרד החינוך מצטרף למיזם ובבתי הספר יעבירו המורות והמורים מערכי שיעור העוסקים בנושא שילוב והכלת השונה.

לראשונה: השנה יופצו כ- 100 אלף שרשראות תאורה סגולות, לצד קריאה משותפת לכלל הציבור הישראלי להשתתף באירועי "לילה סגול" ולהאיר את מרפסות הבתים.

אחרי שנתיים מוצלחות, מיזם "לילה סגול" חוזר ב-1 בדצמבר 2022, זו השנה השלישית בישראל. במסגרת המיזם, שמובילים מפעל הפיס, מרכז השלטון המקומי, מרכז השלטון האזורי ואתר "שווים", יוארו גם השנה, מצפון ועד דרום, מאות מבני ציבור: בנייני ממשלה, רשויות מקומיות, מוסדות ציבור, חברות וארגונים בצבע הסגול, שהוא הצבע המזוהה עם אנשים עם מוגבלויות בעולם.

כבכל שנה, יתקיים "לילה סגול" בסמוך ליום הבינלאומי לזכויות אנשים עם מוגבלויות המצוין במדינות רבות ברחבי העולם. נושא הפרויקט השנה הוא "מתן הזדמנות שווה לאנשים עם מוגבלויות בתעסוקה, בקהילה ובחברה". לקראת האירוע ובמהלכו יעלו ברשתות החברתיות ובמגוון פלטפורמות נוספות, תכנים המקדמים את הנושא תוך שימת דגש על שיתופי פעולה נרחבים בין כלל הגורמים הרלוונטיים למען קידום החזון. גם משרד החינוך מצטרף השנה למיזם: בבתי הספר יעבירו המורים מערכי שיעור העוסקים בשילוב ובהכלה של השונה, ובנוסף יאיר המשרד חמישה בניינים ברחבי הארץ.

במטרה לחבר את תושבי הרשויות המקומיות ברחבי הארץ לפרויקט יופצו השנה, לראשונה, שרשראות תאורה סגולות לכ-100 אלף בתי אב, כך שיוכלו להאיר את בתיהם, להביע הזדהות ולתמוך בקידום המטרה החברתית. אלה יצטרפו למבנים ידועים כמו בית הנשיא בירושלים, גשר המיתרים בבירה, תחנת החשמל רידינג בתל אביב, בניין תיאטרון הבימה ומבנים רבים נוספים שיוארו בסגול וזאת במטרה לצבוע את המדינה לכבודם של 1.5 מיליון ילדים ובוגרים עם מוגבלויות בישראל.

במסגרת "לילה סגול" האחרון, בדצמבר 2021, הוארו בסגול יותר מ-150 בנייני ממשלה, רשויות, מוסדות אקדמיים ומוסדות תרבות מקריית שמונה ועד אילת. לאלה נוספו אוניות בלב ים, מטוסים, שגרירויות ישראל בחו"ל, מחנות צה"ל, מתחמי הייטק ועוד.

רו"ח אביגדור יצחקי, יו"ר מפעל הפיס: "מפעל הפיס חרת על דגלו את נושא השילוב, התמיכה והקידום של אנשים עם מוגבלויות בישראל והציב אותו כאחד מחמשת תחומי הליבה של הארגון בזירה החברתית. לאחר שבשנתיים האחרונות הצלחנו להגיע עם המסר החברתי החשוב הזה למיליוני אנשים וצרבנו אותו בתודעה הציבורית, הוצאנו אל הפועל, יחד עם שותפינו בשלטון המקומי והאזורי עשרות רבות של מיזמים , שחלקם כבר פועלים וחלקם ייצאו לדרך עוד השנה וכל מטרתם להעניק הזדמנות שווה לאנשים עם מוגבלויות בשוק העבודה בישראל, ולשלבם באופן עמוק יותר בחברה ובקהילה. המסר שלנו ביום הזה הוא חד וברור: אנחנו אתכם לכל אורך הדרך ונמשיך להשקיע משאבים ומאמצים רבים למען שיפור איכות חייכם ולמען שוויון הזדמנויות מלא בכל תחומי החיים".

חיים ביבס, יו"ר מרכז השלטון המקומי וראש עיריית מודיעין מכבים רעות: "אני שמח שאנחנו ממשיכים עם היוזמה החשובה הזו. היום מבינים יותר מתמיד כמה ערך יש בשילוב אנשים עם מוגבלות בשוק התעסוקה ובכלל במרקם החיים. כל אדם הוא ייחודי ומחפש לתרום בדרכו, ואנחנו ברשויות המקומיות, שואפים ללוות את התושבים שלנו לשילוב בכל התחומים. זה מה שיצור חברה חזקה, מלוכדת ומגוונת."

שי חג'ג', יו"ר המועצות האזוריות וראש המועצה האזורית מרחבים: "חברה נמדדת ביחסה לחלשים בתוכה ובדאגתה להם. לצערנו, אנחנו נתקלים עדיין בתופעות של יחס מתנכר, עלבונות וריחוק חברתי כלפי ילדים ואנשים עם מוגבלויות. 'לילה סגול' הוא חלק מתוכנית חינוכית-קהילתית שנועדה לעשות את מה שכולנו כל כך זקוקים לו – לחזק אנשים עם מוגבלויות וליצור חברה רגישה, טובה וחזקה יותר".

עידן מוטולה, עורך אתר "שווים": "יש הרבה מה לשפר בכל נושא היחס של החברה וגופי המדינה לאנשים עם מוגבלויות: נגישות, תעסוקה, דיור ועוד. 'לילה סגול' נועד להעלות למודעות הציבורית בדיוק את הנושאים הללו. מה כל אחד מאיתנו יכול לעשות בגזרתו כדי לסייע בשילוב עמוק יותר של ילדים ובוגרים עם מוגבלויות בחברה הישראלית, בקהילה ובעבודה".