'לחיים' בבית חב"ד בקרטחנה
'לחיים' בבית חב"ד בקרטחנהצילום: בית חב"ד קרטחנה

נעים להכיר: הרב סעדיה גלוברמן, בן 31, נשוי לאסתי ולהם ארבעה ילדים.

מקום השליחות: העיר קרטחנה במדינת קולומביה.

כמות מבקרים בשנה: קרטחנה היא עיר התיירות של קולומביה. מדי שנה מבקרים בה כמיליון אנשים. להערכתנו, מתוכם כ-20,000 ישראלים. בעיר שלנו חיים כ-60 יהודים מקומיים שמהרגע שהגענו קיבלו אותנו בזרועות פתוחות.

מקום בילוי אהוב על תיירים יהודים: העיר העתיקה והאיים שסובבים את קרטחנה. העיר העתיקה היא עיר ספרדית ייחודית מהמאה ה-16. בשנת 1984 אירגון אונסק"ו הכריז על קרטחנה כעל אתר מורשת עולמית בנימוק שהעיר מהווה דוגמא טובה לאדריכלות צבאית שמאפיינת את המאה ה-16, ה-17 וה-18.

קרטחנה כעיר נמל עתיקה יושבת על חופי הים הקריביים ומסביבה של קרטחנה יש כ-27 איים קריביים כחולי מים במרחק של חצי שעה.

למה דווקא שם בחרתם בשליחות: כמובן שהכל בהשגחה פרטית והקב"ה הוביל אותנו לפה. הסיפור הוא שדודי מורי הרב יוסף ליברוב שליח העיר ברנקייה הנמצאת כשעתיים נסיעה צפונית לקרטחנה הציע לנו להגיע לכאן היות וקיבל המון פניות לאוכל כשר וצרכים נוספים שיהודים מבקשים בקרטחנה.

בנוסף, היות ואני שוחט, אחד התפקידים שלי הוא לשחוט עבור הקהילה היהודית שבה דוד שלי מכהן כרב ולשאר בתי חב"ד הנמצאים בקולומביה.

שחיטה בקרטחנה
שחיטה בקרטחנהצילום: בית חב"ד קרטחנה

סיפור שחרוט לך בזיכרון: ביום ההולדת השלישי לשליחות שלנו, ערב פסח, נכנס לתוקף עוצר של הקורונה שערך שישה חודשים. פסח הוא שיא עונת התיירות שבו בית חב"ד פועל כמו תחנה מרכזית, נכנסים ויוצאים כמויות של ישראלים. אנחנו בסגר חזק למעלה משבוע. אין אף אחד והבית חב"ד ריק. פתאום בפעם אחת שקט. השקט המוכר ששרר אז בכל העולם עם התפרצות מגיפת הקורונה.

אני יושב עם אסתי רעייתי ואומר לה תראי איזה שקט, התכוננו כל כך הרבה לזמן הזה, קנינו מוצרים כשרים לפסח בעלות של 15,000$, אנחנו תקועים עם ארגזים על גבי ארגזים של מוצרים. והכי קשה שהבית חב"ד שומם, אין את השמחה והאקשן של המטיילים.

בתוך כל המחשבות, אני מקבל תמונה מיהודי שגר בעיר שלנו. הנהלת המלון Haiat הגדול והיוקרתי שהיה חשוך בלי תיירים, החליטה להאיר את החדרים ולכתוב את המילה "FE' בספרדית שפירושה 'אמונה".

המלון מואר במילה 'אמונה'
המלון מואר במילה 'אמונה'צילום: בית חב"ד קרטחנה

הרבי שלח את השלוחים להאיר את העולם באור חיובי ולהכין אותו לקראת הגאולה. אחרי שלוש שנים, מהיום שהגענו, מקבלים מסר מהעיר עצמה: "קרטחנה מוארת ב'אמונה-FE'". התעודדנו וקיבלנו החלטה להוסיף פעילות בשליחות שלנו.

שלחנו ערכות 'ליל הסדר' עם מצה שמורה לכמה שיותר יהודים שחיים באזור שלנו ולכל אחד שאי פעם שמענו עליו, וגם לכמה ישראלים שנתקעו ברחבי קולמביה. שלחנו באותו ערב חג כ-50 ערכות שהגיעו ליותר מ-100 יהודים.

הרגע הכי מרגש: אין רגע מרגש אחד, תמיד יש רגעים כאלו. כל פעם יהודים מרגשים אותנו בחיבור שלהם לקב"ה ולאהבת ישראל. השבוע התרגשתי כמה פעמים. הרבה פעמים אנחנו לא רואים מיד את ההשלכות של פעילות הבית חב"ד ומרגש לקבל מידי פעם "דרישת שלום".

דוגמא כזו קרתה השבוע, חבר שלי מהארץ שעובד בפרוייקט התחדשות עירונית נכנס לדבר עם אחד הדיירים והוא רואה בביתו ספרי קודש. (על פניו לא היה נראה שיש לו קשר לשמירת מצוות). הוא שאל לפשר הדבר, מאיפה החיבור שלו? והוא ענה לו שהוא טייל בבתי חב"ד בדרום אמריקה וציין את בית חב"ד קרטחנה והחוויה בבתי חב"ד מאוד השפיעה עליו וכשהוא חזר לארץ הוא קנה ספרי חסידות והתחיל ללמוד באופן עצמאי. כמובן שזאת היתה הפתעה ורגע מרגש. אנחנו לעולם לא יודעים את הכוח של הפעילות שלנו.

מה הכי חסר לכם: בעיקר מתגעגעים למשפחה.

היכן הילדים לומדים: במסגרת ביתית. אשתי מורה להוראה והיא מלמדת את הילדים קריאה, כתיבה ושיעורי תורה. חינוך הילדים שלנו תופס חלק חשוב בחיי השליחות.

הרב סעדיה גלוברמן ואישתו אסתי
הרב סעדיה גלוברמן ואישתו אסתיצילום: בית חב"ד בקרטחנה

איך מממנים את השליחות: כאן זה המקום להודות לכל היהודים שתומכים בנו. רואים בזה עם ישראל בתפארתו, הרבה אנשים אוהבים ומעריכים את הפעילות שלנו ושותפים בפעילות שלנו. עם ישראל עם מיוחד לוקח את הגשמיות שיש לו והופך אותו לרוחניות.

איך ממשיכים את השליחות לאחר 28 שנים ללא הרבי: כשנמצאים בשליחות מרגישים את החיבור של הרבי ואת הברכה שלו. ואולי זאת בעצם הסיבה העיקרית שבגללה יצאנו לשליחות.

--

השתתפו בהכנת הכתבה: חב"ד לישראלים בחו"ל.