אריה קינג
אריה קינגצילום: חזקי ברוך

אחד האתגרים המרכזיים של השר לביטחון פנים הבא צפוי להיות אתגר המשילות בירושלים. על כך שוחחנו עם סגן ראש העירייה, אריה קינג.

לשאלתנו מה היה מייעץ לשר לביטחון פנים הנכנס כצעדים מיידיים בירושלים, מצביע קינג על שלושה צעדים ראשוניים: "הייתי מחליט על פרויקט מאה הימים הראשונים. להעביר החלטה בממשלה שכל שוטר, בלש, איש תנועה, חוקר תנועה, חוקר סמים או חוקר עברות רכוש שעובד בירושלים יקבל אוטומטית שכר גבוה יותר. מענק של כעשרים אחוז לעומת כל שוטר אחר. הסיבה היא שהשוטרים בירושלים הם השוטרים העסוקים ביותר בישראל".

קינג מספר כי כעת חסרים תקנים במשטרת ירושלים כאלף שוטרים ולמעשה שוטרים עוזבים את ירושלים בשל האינטנסיביות של העבודה בבירה, הכוננויות המיוחדות בשבתות וחגים והסיכון הרב שהם נוטלים על עצמם. מדובר, אומר קינג, ברמת אינטנסיביות שלא קיימת בכל מחוז אחר של המשטרה ועל מנת להחזיר שוטרים לעיר ולהוסיף שוטרים שיגויסו לארגון יש לתגמל אותם בתוספת השכר הזו.

הצעד הנדרש הנוסף, אומר קינג, הוא "הקמת תחנות ונקודות משטרה במזרח ירושלים. חייבים תחנות ונקודות ואז כשיהיו עוד שוטרים ותחנות משטרה זו תהיה גולת הכותרת של איתמר כשר לביטחון פנים. בנוסף, הוא אומר, דרוש "מבצע מבית לבית, מרחוב לרחוב ובכל סמטא, עם כלבי גישוש וחבלנים לאסוף נשק ואמל"ח, כך שגם אם זה ייקח שנתיים שלוש או ארבע נדע שאיתמר יסיים את הקדנציה כשירושלים בטוחה ואין נשק ברחובות".

קינג מציין כי "איתמר כבר שמע את הדברים הללו ממני והוא עוד ישמע אותם. לא צריך לדרבן אותו בעניין הזה. הוא נחשף לחוסר יכולת המשילות של משטרת ישראל בשמעון הצדיק והוא מבין את העניין. הוא יודע את המשימה וצריך רק לוודא שזה קורה בקצב הנצרך".

לצד דבריו אלה מציין קינג נקודה נוספת הנוגעת לירושלים ואינה נוגעת לכאורה לפעילות השר לביטחון פנים באופן ישיר, ובעיניו היא קריטית, וזו זהותו של השר לירושלים: "יש משהו מאוד חמור שקורה ואנשים לא מבינים זאת. יש מאבק על מי יהיה שר ירושלים, ולצערי אנשי אגודת ישראל בירושלים שמו עיניהם על משרת השר לירושלים. מדובר בשר שכל עניינו היה לתקצב אירועי משילות וריבונות במזרח ירושלים, והם רואים את זה אחרת. בכיר מאוד שם אמר לי שבעיניהם ירושלים זה לא רק המזרח ויש עוד עניינים בירושלים. אני מאוד חושש שנתניהו נוטה לתת להם את תיק ירושלים כי הוא יודע שענייני מזרח העיר מעניינים אותם כמו השלג מלפני ארבעים שנה, וכך שר הבט"פ, איתמר בן גביר, לא יקבל את הסיוע היומיומי הנדרש בין שני המשרדים, כמו שקורה בכל הממשלות האחרונות".

בדבריו מבהיר קינג כי לאורך כל פעילות המשטרה וגורמי האכיפה בירושלים נדרש שיתוף פעולה ארגוני ותקציבי עם משרד ירושלים. הדברים באים לידי ביטוי בתיקצוב מצלמות ואמצעים דומים, מבצעי הסברה ועוד ועוד. "אני מאוד חושש שהמהלך של נתניהו לתת לחרדים את משרת השר לענייני ירושלים נועד להפריע לבן גביר ליישם את המשימות והשינויים ההכרחיים במזרח ירושלים".

לדבריו אנשי סיעת 'הציונות הדתית' כולם מודעים לסוגיה, "הם יודעים זאת והדברים הללו נהירים להם. יש חשש גדול שהמשרד הקריטי הזה לעתידה של ירושלים יהיה בידי מי שזה לא כל עניינו וכל מרצו. לדוגמא נושא הבניה בעטרות או פיתוח כבישים במזרח ירושלים, אם זה לא יעסיק את השר שיפזול לפעולות, חשובות לכשלעצמן, של תרבות תורנית במרכז העיר וזהות יהודית. זה יפקיר לגמרי את השטח וגם אם השר לביטחון פנים ירצה לקדם מהלכים הוא יצליח אבל בקצב איטי הרבה יותר וזה יהיה בעוכרנו".

עוד שאלנו את אריה קינג באשר לחשש שמא מול איתמר בן גביר יתייצב סגל הקצונה הבכירה בעיר כמקשה אחת שיתכן ותתקשה לקבל הנחיות ופקודות ממנו על רקע עמדותיו או על רקע הדמוניזציה שבה קובעה דמותו בתקשורת. קינג משיב: "אי אפשר לתאר האופטימיות והחיוך שעל פני השוטרים והקצינים מאז שנודע שהימין ניצח ושאיתמר הוא השר המיועד. ידיהם היו כפותות, בוודאי בימי עומר בר לב, אבל גם עוד לפני כן, בתקופת אוחנה ואחרים שיישרו קו עם המערכת המשפטית והפרקליטות".

"הם יודעים מי זה איתמר ומעריכים אותו מאוד. הם נתקלו בו היטב במסדרונות בתי המשפט ובסמטאות ירושלים ויודעים שיש לו מוטיבציה אדירה להוכיח שהוא מסוגל ויש בו רצון לשינוי. הם מחכים לזה בכיליון עיניים. כמעט כל יום אני מקבל שיחות טלפון עם אנשי משטרה שהיו להם רעיונות והצעות שחלמו עליהם כבר שנים אבל לא היה להם עם מי לדבר. עכשיו יהיה להם עם מי לדבר ואני מקווה שנראה את התוצאות בהקדם".