בית עלמין
בית עלמיןצילום: ISTOCK

בקרוב: מל"טים יסייעו במיפוי של 3000 בתי קברות בכל רחבי אירופה, ביוזמה הגדולה מסוגה אי פעם.

האתר Jewish News מדווח כי בקייב, בירת אוקראינה, מתקיימת היום (רביעי) סדנא בנושא "שימוש במל"טים לשימור המורשת היהודית", במסגרתו יציגו ראשי ארגון "יוזמת מורשת בתי הקברות היהודיים באירופה" את התוכנית למפות אלפי בתי קברות באירופה בסיוע מל"טים.

ראשי הארגון מקווים כי התמונות שיתקבלו יסייעו להם לקבל מידע על מצבם של בתי הקברות בכל רחבי אירופה, שרבים מהם מוזנחים וזקוקים לשיפוץ מסיבי.

על פי התוכנית, שתוצג גם על ידי סטודנטים להנדסה ואדריכלות, יתעדו המל"טים את מצבם של בתי קברות במדינות רבות ובהן פולין, הונגריה, ליטא, סלובקיה, מולדובה, אוקראינה, גאורגיה ועוד. על פי סקרים אחרונים 44 אחוזים מבתי הקברות באירופה זקוקים לשיפוץ מיידי.

מנכ"ל "יוזמת מורשת בתי הקברות היהודיים באירופה", פיליפ כרמל, אמר כי המל"טים הפכו לכלי חשוב בניסיון לשמר את בתי הקברות היהודיים באירופה, ואף התייחס לעובדה כי רוסיה משתמשת במל"טים במהלך המלחמה באוקראינה.

"מל"טים כיום הם כלי מרכזי בשימור המורשת, כפי שלמדנו באמצעות עבודת הסקר ההמונית שלנו של בתי קברות יהודיים. זה פנומנלי שאנחנו מקיימים את האירוע הזה באוקראינה בזמן הנוכחי, מדינה שאירחה פעם את המספר הגדול ביותר של קהילות יהודיות בעולם לפני השואה. מל"טים עשו כל כך הרבה נזק במדינה הזו לאחרונה. אני מקווה שגם בעתיד ניתן יהיה להשתמש בהם באופן נרחב לתועלת חיובית עבור כולם", אמר כרמל.