זירת הפיגוע ליד אריאל
זירת הפיגוע ליד אריאלצילום: נאסר אשטייה, פלאש 90

בתום הערכת מצב ביטחונית שקיים הרמטכ"ל הודיע הערב (ד') מתאם פעולות הממשלה בשטחים על מניעת מאות היתרי הכניסה, העבודה והשהייה בישראל לבני משפחת המחבל אשר ביצע אתמול את הפיגוע באריאל.

שר הביטחון בני גנץ אישר את ההחלטה בהמשך למדיניות הנהוגה בשנה האחרונה כשנמנעה כניסתם לישראל של כ-3,000 קרובי משפחה של מחבלים פלסטינים שביצעו פיגועי טרור נגד אזרחי ישראל וכוחות הביטחון.

שלילת ההיתרים תפגע כלכלית בכל סביבתו של המחבל, כולל במעגלים הרחוקים, כדי למנוע את המוטיבציה של המחבלים הבאים.

מוקדם יותר הערב הובא למנוחות מיכאל לדיגין הי"ד שנרצח בפיגוע הירי באריאל. יבגניה, אלמנתו של מיכאל, ספדה בהלוויה בבית העלמין בבת ים: "אני מאחלת שאף משפחה לא תיכנס למעגל השכול. בעלי אהב את ישראל, ורצה לעלות''.

האלמנה הוסיפה: "בעלי לא הבדיל בין ישראלים ואזרחים. תמיד כשהייתה תאונת דרכים הוא לא הבחין מי פגוע, הוא עצר ראשון כדי להעניק עזרה. זאת דוגמה קטנה לאיזה איש היה בעלי".

צביקה ברוט, ראש עיריית בת ים, נשא גם הוא דברים בהלוויה: "אתמול בנו של מיכאל ביקש מתנה לנובי גוד, שאלתי אותו מה אתה רוצה, הוא אמר לי את אבא. זאת מתנה שלא נוכל להעניק לו".

לדיגין היה בן 36, אב לשני ילדים, שעלה לארץ לפני 5 שנים ועבד כנהג משאית. אתמול הוא נדקר למוות בתחנת הדלק באזור התעשייה באריאל, במהלך מסע ההרג של המחבל מוחמד סוף מהכפר חארס.

בצהריים הובא למנוחות בבית העלמין ביבנה מוטי אשכנזי, אב לשלושה וסב לשני נכדים, שעבר כנהג כנהג בחברת "אמישראגז". אתי, גיסתו של מוטי סיפה על "אדם אופטימי, תמיד רגוע, אוהב לעזור, נעים הליכות ושקט, שהמשפחה הייתה ערך עליון עבורו". עוד הוסיפה אתי וסיפרה כי "הוא היה יוצא לעבודה בשמחה, הוא היה איש של עבודה. הוא אהב נסיעות ארוכות, אהב לנשום את האוויר הפתוח של הארץ על הבוקר, זה החייה אותו".