אילוסטרציה
אילוסטרציהצילום: ISTOCK

בעקבות הפיגוע הרצחני סמוך לאריאל חוזר הדיון הציבורי סביב החשש של מאבטחים לבצע ירי חי לעבר מחבל, גם כאשר מזהים אותו מבצע את הפיגוע.

על התחושות בשניות הקריטיות הללו שוחחנו עם ישי לוי שנטרל לפני כ-7 שנים מחבל במהלך פיגוע בעירו, רעננה.

"אנחנו כציבור שופטים את האנשים והמאבטחים בלי לעדת את פרטי האירוע", פותח לוי ומציין כי התגובות לפיגוע יכולות להיות שונות וקוטביות, מתגובה והתקפה ועד בריחה, ועוד בטרם אזרחים שלא נכחו במקום מנתחים ושופטים ברשתות החברתיות את הנוכחים באירוע, יש לשקול את הדברים ולהבין את מורכבותם.

עם זאת הוא מוסיף כי "מצופה ממאבטחים שזה התפקיד שלהם, לחתור במגע, אבל כשאני נמצא במקום ורואה את היסח הדעת במחסומים, את ההתעסקות בטלפונים, אני מבין שאלו יכולים להיות הקרבנות הראשונים בפיגועים".

כמי שמרצה רבות בסוגיות אלה קורא לוי למערכות הרלוונטיות לשנות הנחיות והוראות סביב תפקודם של מאבטחים ואף חיילים בעמדות שמירה. בין השאר הוא קובע כי יש להוציא את הטלפונים מידיהם של חיילים ומאבטחים כאשר הם נכנסים למשמרת בה אמורה להיות תשומת ליבם נתונה אך ורק לסכנות שמסביב.

על תפקודם של אזרחים בזירות פיגוע הוא אומר כי יש להפנים את חשיבותם של נושאי הנשק האזרחיים שבסופו של יום מתברר שוב ושוב כי הם אלה שחותרים למגע, מנטרלים את המחבלים ומביאים לקטיעתו של פיגוע מתגלגל. ועם זאת הוא אומר כי הוא מבין את החוששים להגיב ברגע האמת בשל שאלת היום שאחרי והחשש שמא איש מהמערכת לא יעמוד לצידם בשעת חקירה ובירור. זאת לבד מהטראומה הנפשית העוברת על מי שהביא למותו של מחבל, הפגיעה במשפחה, קושי השיקום ועוד.

לדבריו יש לשנות את השיח הציבורי כפי שבא לידי ביטוי בשבוע האחרון סביב האקדח שנושאת רעייתו של חבר הכנסת בן גביר. "היא זו שתציל בבוא היום אנשים מפיגוע", הוא אומר ודורש לחדול מהשיח הלועג, לעבור לשיח רציני אודות צרכי האבטחה של אזרחי ישראל מתוך הפנמת חשיבות תפקודם של אזרחים באירועים שכאלה ומתן הכבוד הראוי להם.

ברוח זו סבור לוי כי על המדינה להימנע מלהקשות על מבקשי רישיונות הנשק ולהבין שאדם שנשא נשק בשנות שירותו הצבאי ממשיך להיות כשיר לכך גם ביום שאחרי השירות. לטעמו ראוי שסוגיית נהלי חימוש האזרחים תהיה נתונה בידי גוף אזרחי שבסמכותו תהיה גם הענקת צל"שים לאזרחים שפעלו כנדרש בשעת פיגוע, מהלך שיחזק את רוח הנכונות לחתור למגע על מנת להביא לחיסולו של מחבל בשעת פיגוע. "אני מקווה שאיתמר בן גביר יהיה השר לביטחון פנים וכמי שמכיר את המציאות מהשטח הוא גם יעשה את השינוי", אומר לוי.