איך מעודדים עליה בתקופה זו? על התשובה לשאלה הזו שוחחנו באולפן ערוץ 7 עם שמעון כהן, מנכ"ל אופק ישראלי, החברה הלאומית לעידוד עלייה.

"עידוד עליה הוא תהליך. כשמדינת ישראל החליטה להיות אקטיבית בעולם העלייה אנחנו צריכים להגיע לכל היהודים שלא יודעים שהם חלק מאיתנו, וזו אקטיביות. אנחנו מבצעים חשיפה ראשונית ולאחר החיבור לפעילות של יריד, סמינר, ערב מידע או אולפן לעברית הם מבינים שהם חלק מאיתנו אז מקבלים באופן עצמאי את ההחלטה לעלות אלינו".

באשר לגורם המביא יהודים לשנות את אורח חייהם ולהחליט לעלות לישראל, אומר כהן כי "ההבנה שיש לו מדינה שהיא שלו ושהוא אמנם חי ומסתדר אבל שם זה לא המקום שלו, הלאומיות שלנו כיהודים נמצאת כאן. מרבית העולים בשנים האחרונות הם עולים שבאו מבחירה. הם החליטו לשנות כי הם רוצים לממש את החלום האידיאולוגי והאישי שלהם".

על ההתמודדות עם ממשלים שלא תמיד רואים בעין יפה פעילות הקוראת לעליית יהודים מארצם לישראל, מדגיש שמעון כהן כי "אנחנו פועלים באמצעות הגופים הלאומים, הסוכנות היהודית וההסתדרות הציונית, שיש להם את המנדט לעבוד במדינות. אנחנו לא חורגים לשום פעילות פרטיזנית או לא לגיטימית. כל הפעילות נעשית באישור. המדינות נותנות לגופים האלה אישור לתת מידע למי ששואל אותם על מדינת ישראל ומתעניין. זה חוקי לחלוטין. אנחנו זרוע ביצוע של מדינת ישראל דרך משרד העלייה והקליטה".

כהן מזכיר בדבריו את ההיחלצות של מדינת ישראל לטובת יהודים מרוסיה ואוקראינה, ומבלי להיכנס לפרטים בשל רגישות הפעילות הוא מספר: "בכל סיפור העלייה בשנה האחרונה מרבית העולים הבינו ממצוקתם שיש מקום שרוצה אותם וייתן להם הזדמנות. כל הגופים במדינה נרתמו להגיע עד הגבולות כדי לתת להם שירות. זה יצר לאנשים את האפשרות להבין שיש מי שמחבק אותם. זו עליה שונה שמצריכה טיפול של המדינה אחרי הטראומה שהם עברו, אבל מדובר כאן בבחירה שלהם, כי עמדו בפתח עוד מדינות אירופאיות שרצו אותם והם בחרו להגיע לכאן".

החברה בראשה עומד כהן מטפלת ביהודים בכשלושים מדינות, כאשר כולן מדינות המקיימות קשרים עם ישראל והפעילות כולה נעשית בגלוי ובתיאום. "אנחנו עובדים מעל השטח ומאוד גאים בעבודה. מ-2016 הגיעו לפעילויות שלנו מעל מיליון וארבע מאות אלף איש. מתוכם עלו 220 אלף איש. אלו מספרים אדירים. אנחנו רואים אותם על כבש המטוס, אבל זה סופו של תהליך ארוך שבו אנחנו מלווים אותם. מדינת ישראל מרוויחה כאן גם מנוף כלכלי אדיר וגם בהיבט הדמוגרפי וכמובן הערכי", הוא אומר ומספר כי היעד הוא לא לרדת מהיקף של ארבעים עד חמישים אלף עולים בשנה בעשור הקרוב.

בשבוע הבא יערוך ארגון אופק ישראלי באשדוד כנס מיוחד למאות שליחים מכל העולם שנפגשים עם הקהילות היהודיות וזכאי העלייה ומעודדים אותם לעלות ארצה.

במהלך הכנס יקבלו השליחים כלים נוספים כדי לעודד עוד יהודים לעלות ארצה ויחלקו מניסיונם הרב האחד עם השני, בנוסף יבקרו השליחים בירושלים, תל אביב ובמקומות נוספים בישראל ויכירו את מגוון תכניות הקליטה המוצעות לעולים.