רון דרמר
רון דרמרPal Photography

רון דרמר, שגריר ישראל בוושינגטון לשעבר, ומי שמיועד להיות שר החוץ בממשלה הבאה, ועל פי גורמים בליכוד מתקרב לתפקיד, תקף באחרונה בחריפות את ארצות הברית ואת ממשל ביידן, שאיתו הוא אמור לעבוד - כך דווח בחדשות 12.

בהקלטות שהובאו מתוך הפודקסט 'לא דיפלומטי' שהוא מגיש יחד עם יו"ר המכון היהודי לענייני ביטחון לאומי מייקל מקובסקי, מבקר דרמר במלים קשות את המגעים שהתנהלו בין ארה"ב ואיראן.

בין היתר, הוא מבקר בלשון עוקצנית ואפילו לעגנית את המשא ומתן בין ארצות הברית לאיראן. "אמריקה מפגינה חולשה מול האיראנים. מה עם טיפת כבוד עצמי? אתם המעצמה הכי גדולה בעולם וכוח עתיק מנסה להרוג אנשים על אדמתכם, ואתם יושבים ונושאים ונותנים איתם?".

הוא הוסיף, "המדיניות של ממשל ביידן דומה למדיניות של ממשל אובמה - להכיל איראן גרעינית ולא למנוע איראן גרעינית. ברגע שמבינים זאת, הסירוב שלהם לעזוב את שולחן המו"מ הגיוני. אתם יודעים מה ההסבר שלהם (של ממשל ביידן) יהיה? 'איראן היא שחקן נוראי, אבל היא תהיה הרבה יותר אם יהיה לה נשק גרעיני'. זו התשובה שלהם כל הזמן, אבל הם לא באמת בלמו אותם מההגעה לנשק גרעיני, הם רק נותנים להם עמדה נוחה לפריצה לנשק גרעיני".

"אנשים לא מסתכלים ברצינות על מה העסקה הזו עושה. הם לא מבינים איך אמריקה מקרינה כזאת חולשה כשאיראן עושה פעולות תוקפניות, וארה"ב יושבת איתם וכמעט מתחננת לעסקה, איזה מסר זה שולח לכל האזור", אמר דרמר.

"כל הרעיון של חזרה להסכם, משמעותו שארה"ב מוותרת על כל המנופים שלה בשל הסרת הסנקציות על איראן, ואז באורח פלא, כמו בקסם של פיות, הם ישכנעו את איראן להסכים לעסקה ארוכה וחזקה יותר?", הוסיף דרמר. "המקסימום שהעסקה הזאת מחזיקה זה שבע או שמונה שנים, ולאחר מכן הם יכולים להעשיר כמה אורניום שהם ירצו - לא לפצצה אחת, לא לחמש פצצות, אלא ל-100 פצצות גרעין".

הוא המשיך וציין כי "עושה רושם שמעצבי המדיניות הישראלים לא מבינים שאין תכנית גיבוי, כי ממשל ביידן מתנגד לכל סוג של עימות, אז הם לא יעבדו עם ישראל. אשמח להתבדות ושיעמידו אותי על טעותי, הם לא יעבדו עם ישראל ברצינות על תכנית מגירה, למעט לשים אזיקים על ישראל במטרה למנוע ממנה לבצע פעולה צבאית".

"הם לא רק טועים טקטית אלא הם טועים גם באופן מהותי ואסטרטגי, כי ההסכם שהם מנסים להשיג סולל את הדרך למלחמה. זה לא רק הדרך לאיראן גרעינית. ההסכם מציב את האזור כולו על מסלול למלחמה. זה אולי לא נראה כך בהתחלה, כי ההסכם יכול לגרום לאנשים פתאום לכאורה לנשום לרווחה, ולהגיד שניצלנו מהקרחון, אבל כל מה שההסכם עושה זה להתקרב לקרחון אחר, כולם יודעים את זה: הסעודים יודעים את זה, ישראל יודעת את זה, הטורקים, המצרים".

"כולם באזור יודעים שהסכם גרעין יהפוך את איראן למעצמה גרעינית עד תאריך מסוים, לא יאוחר מ-2030-2031", הזהיר דרמר לקראת סיום השיחה. "הם יעשו את השיקולים שלהם בהתאם, וזה אומר שייתכן שאותן מדינות ינסו להשיג נשק גרעיני משלהן. אתם תראו הפצה של נשק גרעיני במזרח התיכון, ובגלל שישראל בסיטואציה שבה אנחנו לא יכולים להרשות למשטר שקורא בפומבי להשמדתה באמצעות נשק גרעיני, אתם שמים את ישראל בעמדה שבה לא תהיה לה ברירה אלא למנוע זאת".