יאיר נתניהו
יאיר נתניהוצילום: Avshalom Sassoni/POOL

בית המשפט העליון דחה פעם נוספת את בקשת רשות ערעור שהגיש יאיר נתניהו נגד פסק הדין, שחייב אותו לשלום סכום של 250 אלף שקלים לעורך אתר "וואלה!" לשעבר, אבי אלקלעי.

עם דחיית הערעור האחרון - חויב נתניהו בהוצאות משפט נוספות על סך של כמעט 150 אלף שקלים.

שופט בית המשפט העליון אלכס שטיין דחה את הבקשה האחרונה שהגיש נתניהו, ובכך הכריע סופית שעליו לשלם כמעט 400 אלף שקלים לאלקלעי.

אלקלעי הגיש נגד נתניהו הבן תביעת דיבה ב-2019, לאחר ששיתף ברשתות החברתיות מידע כאילו אלקלעי הוא שתול של קרן וקסנר בתוך מערכת וואלה ופועל נגד אביו, ראש הממשלה בנימין נתניהו.

בפברואר 2020 קיבל בית משפט השלום את התביעה לאחר שקבע שנתניהו נמנע מהגשת כתב הגנה במשך שלושה חודשים. נתניהו סירב לקבל את ההחלטה וטען כי הוא "מעולם לא קיבל לידיו את כתב התביעה ואף לא ידע שהוגש כנגדו כתב תביעה". ביולי 2020 דחתה שופטת השלום כוכבה לוי את בקשתו של נתניהו לבטל את פסק הדין. נתניהו ערער למחוזי וחזר על הטענות כי כתב התביעה לא הומצא לו כדין. ביולי האחרון שופטי המחוזי עינת רביד, נפתלי שילה ואילן דפדי דחו את הערעור. נתניהו לא השלים גם עם פס"ד המחוזי והגיש בקשת רשות ערעור לעליון שנדחתה.

זמן קצר טרם התקבלה ההחלטה הסופית צייץ בנימין נתניהו בטוויטר: "יש לקוות שבית המשפט העליון יעצור את העוול הנורא הזה. יש לקוות שבית המשפט בסופו של יום יעשה את הדבר הבסיסי המגיע לכל אדם - ויאפשר ליאיר לקבל את יומו בבית המשפט".

עו"ד חור אוריאל ניזרי, שמייצג את יאיר נתניהו, מסר בתגובה: "ערב עצוב שבו בית המשפט העליון נתן ללא נימוקים, אישרור לפ"ד נגד בנו של ראש הממשלה, ללא מתן הזכות הבסיסית לניהול הליך משפטי כנהוג בדמוקרטיה. בעוד השופט שטיין, נתן יד למצב הקפקאי, לפיו אדם שנתבע לא יקבל את הזכות לנהל הליך משפטי ויפסק נגדו סכום עתק בניגוד לפסיקה הקיימת ולכללי המשפט המקובלים. זאת תוך התעלמות מוחלטת מכך שפ"ד ניתן נגד יאיר שנתבע בצוותא עם אדם נוסף ולא לחוד ופסק הדין פסול ולו מטעם זה בלבד, כאשר נולד מצב בו יכול להיות שבעוד כחודש יקבע שכלל אין עילה במקרה זה".

"יש להצטער, כי השופט שטיין, בחר בדרך אשר מובילה לתוצאה שגויה במהותה. סדרי הדין אינם מיתת סדום. כאשר אף סדרי הדין נרמסו כאשר היה מדובר בסדרי דין לטובת יאיר נתניהו", הוסיף עו"ד ניזרי.

מעורכי הדין רון לוינטל ועילית גלעד, שמייצגים את אבי אלקלעי, נמסר בתגובה: "מעולם לא נוהל אף תיק במדינת ישראל בו הופעל לחץ כל כך לא סביר על המערכת, על השופטים, על עורכי הדין - בהליכים אישיים נגדם - תלונות ותביעות, ולרבות ציוץ מאיים מטעם ראש הממשלה וחברי כנסת כמו ההליך הזה. 8 שופטים דנו בתיק. שבעה הליכים שונים. יאיר נתניהו נחקר שעות ארוכות והסביר שפרסם את דברי הדיבה בלי שבכלל קרא אותם, כך שהודה שאין לו הגנה. הושקע זמן שיפוטי שאף אזרח רגיל לא זוכה בו. הוגשו 2 ערעורים מקבילים. הכל בגלל שהנתבע חשב לפרסם דיבה ולהתחמק מקבלת תביעה".