נתניהו וסמוטריץ'
נתניהו וסמוטריץ'צילום: Olivier Fitoussi/Flash90

מפלגת הציונות הדתית דורשת במסגרת המשא ומתן להקמת הממשלה הבאה כי ההסכם הקואליציוני יכלול התחייבות לקידום מהלכי ריבונות בשטח, כך פורסם הערב (ראשון) בחדשות 13.

על פי הדיווח, בליכוד מסתייגים מהתחייבות או אמירה ברורה לגבי הריבונות, ולפי שעה אין כלל הסכמה בנושא שלא ברור אם יהווה בסופו של דבר חלק מההסכם.

נתניהו התחייב כמה פעמים בעבר על מהלכים של ריבינות, כאשר לפני שנתיים וחצי אף קבע תאריך רשמי למהלך הזה. בסוף הוא העדיף, בתמיכת הממשל האמריקני, את הסכמי אברהם עם מדינות המפרץ על חשבון קידום המהלך הזה.

ניתן להעריך כי חוסר ההסכמה של הליכוד כעת, נובע בין היתר, מהרצון להימנע מעימות עם ממשל ביידן, שכן החלת ריבונות - אפילו על מקומות שהם קונצנזוס ישראלי - מהווה קו אדום מבחינת האמריקנים.

עוד דווח כי מאז הבחירות ובשיחות שונות עם מנהיגי העולם נשמע שנתניהו הציב לעצמו יעד להגיע לעוד הסכמים עם מדינות נוספות במסגרת הסכמי אברהם ואמירות לגבי ריבונות עלולות להרחיק הסכמים כאלה.

בליכוד לא הגיבו באופן רשמי לפרסום.

במפלגת הצינות הדתית אמרו: "אנחנו עובדים על הסכמים מפורטים בשלל נושאים שקשורים למחנה הלאומי ביניהם גם נושא הריבונות. את הפרטים אנחנו משאירים בחדר הסגור".