אלמוג כהן
אלמוג כהןצילום: יונתן זינדל, פלאש 90

איך אם בכלל ניתן להתמודד עם תופעת הפרוטקשן בעיקר באזור הדרום אבל לא רק שם? על כך שוחחנו עם חבר הכנסת אלמוג כהן, איש 'עצמה יהודית', המפלגה שהעומד בראשה צפוי להיכנס לתפקיד המאתגר של השר לביטחון פנים.

"לא מדובר בתופעת טבע או בגזירת גורל", קובע חבר הכנסת כהן המשוכנע שניתן לטפל בתופעה בשני אפיקים מרכזיים: "אכיפה משמעותית על ידי ענישה קשה ובעיקר חתירה למגע והפיכת משטרת ישראל מגוף מגן לגוף תוקף".

על סעיף הענישה הקשה מציין כהן את חשיבות עונשי המינימום ומזכיר את ההסכמות שאליהן הגיעה מפלגתו מול צוות המו"מ של הליכוד לחקיקת חוק הפרוטקשן, מהלך אותו הוא רואה כהיסטורי.

כיום, אומר כהן, עבירת פרוטקשן נחשבת לעבירת סחיטה באיומים שהעונש עליה יכול להסתיים גם במעצר בית בלבד. הענישה שתיכלל בחוק הפרוטקשן תעמוד על מינימום של שנת מאסר ועד עשר שנות מאסר. לזאת הוא מוסיף ומעיר כי עבירת הפרוטקשן כוללת בחובה לא פעם גם עברות של תקיפה, הצתה, חבלה בנסיבות מחמירות ועוד, מה שיעצים את גובה העונש ויוביל להרתעה של ממש.

בנוסף, כאמור, מציין אלמוג כהן את חשיבות הפיכתה של המשטרה מארגון מתגונן לארגון חותר למגע, ואנחנו שואלים אם עצם הצורך באמירה טריוויאלית שכזו אינו מעיד על המצב הקשה. "המשטרה היא ארגון מאוד חשוב, ולכן אנחנו לא שופכים את התינוק עם המים, אבל צריך לומר את האמת כפי שהיא. כיום משטרת ישראל מתקשה לעמוד במשימות בעקבות חוסר במשאבים, חוסר בכוח אדם ופערי תקציב. נתנו על כך את הדעת בדרישות הקואליציוניות כדי להפוך את המשטרה ממצב של הגנה למצב של התקפה".

אחת הבעיות המשמעותיות היא שכרם של השוטרים והשאלה שניצבת בפני כל שוטר אם שווה לו לסכן את חייו תמורת 7.800 שקלים. על כך משיב חבר הכנסת כהן ומזכיר את דרישת מפלגתו לתקצוב משמעותי של המשטרה שכיום תקציבה השנתי עומד על 11 מיליארד שקלים והדרישה היא לתוספת של 6 מיליארד שיניבו תפנית משמעותית גם בתחום זה.

לשאלתנו אם לא נכון לכלול בענישת משפחות הפרוטקשן שבנגב גם ענישה של גירוש לרצועת עזה, אומר כהן כי "בין הרצוי למצוי יש משפטיזציה שמפרידה", ולזאת הוא מוסיף הערה: "יש לנו דרכים אפקטיביות לפגוע בהם ולא נכון לפרט, אבל אנחנו מאוד יצירתיים ביכולות ההתקפיות שלנו וזה יבוא לידי ביטוי כדי לגדוע את התופעה מהשורש".

ולשאלת המו"מ הקואליציוני שמציב בסימן שאלה את עצם היכולת להתחיל ולטפל בבעיות המדוברות, אומר כהן: "אני מאמין שנקים ממשלה. אנחנו יכולים לוותר על הכול אבל לא על האידיאולוגיה".