נגיד בנק ישראל אמיר ירון
נגיד בנק ישראל אמיר ירוןצילום: Yonatan Sindel/Flash90

הוועדה המוניטרית של בנק ישראל החליטה היום (שני) להעלות את הריבית במשק בפעם השישית ברציפות - ובחודש הנוכחי היא תעלה ב-0.5%.

כעת תעמוד רמת הריבית במשק על 3.25% ומדובר בשיא של 11 שנים בגובה הריבית.

אחת הסיבות להעלאת הריבית היא האינפלציה הגוברת בישראל והניסיון להאט אותה באמצעות העלאות הרבות.

מי שישלם את המחיר הוא הציבור משום שהדבר יגרום להתייקרות נוספת בהלוואות ובמשכנתאות שכבר התייקרו משמעותית בהעלאת הריבית הקודמת שהיתה חדה יותר ועמדה על שיעור של 0.75%.

בבנק ישראל מציינים כי "תהליכי ההידוק המוניטרי בישראל ובעולם והתמתנות הביקושים לצד ההקלות בשרשראות האספקה וירידת מחירי הסחורות פועלים למיתון האינפלציה".

עוד מוסיפים כי "מאז החלטת המדיניות האחרונה, התחזק השקל מול הדולר ב-3% ובמונחי השער האפקטיבי ב-0.7%. מנגד נחלש השקל מול האירו ב-2.8%".

בבנק מציינים כי "מניתוח הנתונים עולה שרמת התוצר במשק ממשיכה להיות גבוהה מקו מגמת טרום משבר
הקורונה כבר רבעון רביעי ברציפות. עם זאת, לאחר הצמיחה הגבוהה שנרשמה ברבעון השני, קצב הצמיחה
ברבעון זה הואט, תוך ירידה בצריכה הפרטית, המשקפת בעיקר ירידה בצריכת בני-קיימא".

נשיא איגוד לשכות המסחר, אוריאל לין, תוקף את החלטת בנק ישראל לעלות שוב את הריבית: "מדובר בשגיאה חמורה של הנגיד. בוודאי בתקופה בה מתגלים סממנים ראשונים של האטה במשק ועלייה בשיעור האבטלה, שמצריכים חשיבה אחרת ומקיפה יותר לבלימת האינפלציה. העלאות הריבית עצמן הן מאיצות אינפלציה שכן הן מעלות את עלויות המגזר העסקי בכללו".

ארגון 'פעמונים' המלווה משפחות בתחום כלכלת הבית בהתנדבות המליץ למשפחות בעלי המשכנתאות וההלאות לבדוק היטב את ההשפעה על גובה החזרי המשכנתא וההלוואות שנלקחו (ובעיקר אלו צמודי מדד) ולשנות את התקציב המשפחתי בהתאם. זה אומר לצמצם את ההוצאות ולהתייעל בתקציב המשפחתי, כדי לעמוד בהחזרים או להגדיל הכנסה.

"צריך לזכור שהאירוע של עליית הריבית ועליית המחירים, הם אירוע מתמשך ולא חד פעמי. כבר חווינו עליית ריביות וכמובן עליית מחירים של חשמל, דלק ומזון וצריך לשים לב שכנראה צפויים לנו עליית מחירים וריבית נוספת בחודשים הקרובים. על משקי הבית, להתאים עצמם למצב החדש בו הכסף שלנו קונה פחות ונצטרך לוותר על מוצרים או שירותים שונים, כדי שנוכל לעמוד בהוצאות השונות", אמרו בארגון.