פרופ' איתי שביט
פרופ' איתי שביטצילום: דוברות הדסה

כאב חריף הינו תופעה שכיחה במחלקה לרפואה דחופה (חדר מיון) ילדים: כאב יכול להיגרם עקב פציעה או כוויה, כאבי ראש, כאבי בטן, בעקבות ניתוח ועוד. כאב יכול גם לנבוע מפעולה פולשנית שנעשתה על ידי הצוות הרפואי בחדר המיון לצורך טיפולי או לצורך אבחנתי.

למשל: ניקור מותני לשלילת דלקת קרום המוח, החזרת שבר למקום, הוצאת גוף זר מהאוזן או גוף זר שחדר לכף הרגל, או ניקוז מורסה עורית. תפישת הכאב בתינוקות וילדים שונה מזו של האדם הבוגר. בהיעדר חשיבה אבסטרקטית בגיל הצעיר, תינוקות ופעוטות אינם יכולים להבין רציונלית את הסיבה לכאב. תחושת הכאב זרה להם, מפחידה אותם, וגוררת בעקבותיה תחושות חרדה ומצוקה אשר יבואו לידי ביטוי בבכי ובאי שקט ניכרים.

ההערכה והטיפול בכאב וחרדה הינם חלק בלתי נפרד מהטיפול הכולל בתינוק ובילד. חוסר בטיפול נוגד כאב וחרדה בילדים מהווה גישה פסולה שאינה עומדת בקנה מידה אחד עם הסטנדרטים המקובלים של רפואת הילדים ואף מהווה כשל ברמה המוסרית. בתינוקות וילדים, קיימת אחריות כוללת של הצוות המטפל (אחיות ורופאים) להפחית סבל ולהבטיח טיפול הומני.

לאורך השנים פורסמו בספרות העולמית מחקרים רבים בתחום של כאב וחרדה בילדים וחלה התקדמות ניכרת בהבנת משמעות הכאב בכל גיל, אופן הערכתו וצורת הטיפול הנכונה. התקדמות זו באה לידי ביטוי ברמת הטיפול בכאב בחדרי מיון ילדים בארץ והיא תולדה של מספר גורמים:

א. הבנה והכרה בעובדה שתינוקות וילדים חווים כאב בעוצמה דומה לזו של מבוגרים, לעיתים אף יותר.

ב. דחייה של מיתוסים אשר תמכו באי מתן טיפול נוגד-כאב לתינוקות וילדים. למשל הוכחות מדעיות מבוססות ששללו את ההנחה הרווחת שלתינוקות אין זיכרון לכאב . ושלילת הטענה כי לכאב ייתכנו אספקטים חיוביים (כאב כ"גורם מחשל" למשל).

ג. הפגת החשש מתופעות לוואי עקב מתן תרופות משככות כאב. במקביל, עלייה בשימוש בתרופות מאלחשות קצרות טווח. טווח הפעולה קצר מאפשר עליה בבטיחות הטיפול.

ד. עליה בשימוש בניטור מכשירני מחוץ לחדרי ניתוח ויחידות לטיפול נמרץ.

בבתי החולים של הדסה הטיפול בכאב וחרדה בתינוקות וילדים אינו בהכרח תרופתי והוא נעשה בשיתוף מלא עם ההורים, למשל על ידי הכנסת ההורים והילד לסביבה שקטה בתוך המחלקה ומתן פרטיות, הדרכת ההורים כיצד להסיח את דעתו של התינוק באמצעים שונים והרגעה ע"י מגע, דיבור, ואפילו מוסיקה.

הגיל הצעיר יוצר בעיה מיוחדת בעת שהצוות הרפואי נדרש לביצוע פעולה כואבת (החזרת שבר למשל). לכן, במקרים רבים, הפחתה יעילה של החרדה והכאב יכולה להיעשות רק על ידי טיפול תרופתי סדטיבי (הרדמה קצרה, טשטוש). טיפול זה דורש ידע ומיומנות מצד הרופא המטפל והצוות וביצוע רציף של תהליכי הכשרה והרשאה על פי נהלי משרד הבריאות.

כאמור במרכז הרפואי הדסה קיים דגש מיוחד בתחום של כאב וחרדה בילדים. צוותי המחלקות לרפואה דחופה ילדים (חדרי מיון ילדים) בהדסה עין כרם והר הצופים מטפלים יום יום בעשרות תינוקות וילדים שסובלים ממחלות ופציעות מכל דרגות החומרה. המיומנות של הצוותים הסיעודיים והרפואיים בטיפול בכאב וחרדה היא גבוהה ומאפשרת לילדים לעבור את המחלה/פציעה עם מינימום כאב וסבל.

--

הכותב הוא פרופ' איתי שביט, מנהל אגף ילדים בהדסה ויו"ר החוג לרפואה דחופה בילדים באיגוד הישראלי לרפואה דחופה.