ההורים השכולים וראש מועצת שומרון דגן לצד האנדרטה
ההורים השכולים וראש מועצת שומרון דגן לצד האנדרטהצילום: אליחי מנחם

מפגש מרגש בשומרון: פרחה וסלמאן מדחת, הוריו של חלל משמר הגבול מדחת יוסף ז''ל שנהרג בתחילת האינתיפאדה השנייה בשנת 2000, הגיעו היום (שלישי) סמוך לזירה שבה מצא בנם את מותו בקבר יוסף בשכם.

המשפחה השכולה הגיעה למצפה יוסף שמשקיף על הקבר בעיר הפלסטינית. "זו הרגשה בלתי נסבלת לחזור על האירוע גם לאחר 22 שנים", אמרה האם השכולה.

מיד לאחר שתצפתו על מקום נפילתו של מדחת, בני משפחתו חנכו אנדרטה לזכרו יחד עם ראש מועצת שומרון יוסי דגן. הקשר בין דגן להורים החל לפני כשנתיים, אז הגיע ראש המועצה בראש משלחת מהשומרון וישיבת "עוד יוסף חי" לבית המשפחה בבית ג'אן.

כזכור, ב-1 באוקטובר 2000 התפרעו ערבים ושוטרים פלסטינים, ותקפו את מתחם קבר יוסף באבנים, בקבוקי תבערה וירי. לוחם מג"ב מדחת יוסף, בן 20, נפגע באורח אנוש מירי צלפים. במשך כארבע שעות המתין לפינוי באמצעות כוחות צה"ל שלא הגיעו למתחם - עד שמת מפצעיו.

מפקדי צה''ל החליטו אז שלא לחלץ את הכוח ממתחם הקבר, אלא להמתין להגעת המנגנונים הפלסטיניים למקום. ההחלטה גררה ביקורת ציבורית נוקבת על פיקוד צה"ל והממשלה.

"קיבלנו אז את הבשורה בבכי גדול, לא האמנו שזה יקרה. האמנתי תמיד שהוא יחזור הביתה", סיפרה האם פרחה. "מדחת דיבר איתי רבע שעה לפני שנפגע ואז אבד איתו הקשר. התחושה היא קשה מאוד".

האב סלמאן הודה לדגן שיזם את הקמת האנדרטה לזכר בנו: "אני מרגיש כאילו הוא הבן שלי, אני מכבד אותו. אני מאחל שיהיה שלום ביניכם ובין שכניכם".

מהדי, האח הבכור, סיפר: "אני מרגיש המון גאווה. אחי מדחת, הניחו לך אבן זיכרון מהשומרון והרכינו לכבודך ראש וכל זאת בזכות מר יוסי דגן שאנו במשפחה רוכשים לו כבוד גדול. כשיוסי דגן ביקר אצלנו בבית ג'אן הוא ציין שקבר יוסף אמור להישאר שמור ומוגן, אחרת על מה נפחו הגיבורים? על מה נפל מדחת הי"ד? לקבר יוסף צריכים להיכנס באור השמש ולא כמו גנבים בלילה".

מהדי הביט לזירה שבה נפל אחיו, ואמר : "כשאני עומד פה אני שומע את זעקותיו של אחי, מתייסר מכאבים כאשר המפקדים עומדים פה ומשקיפים בחוסר מעש על האירוע. כשאני עומד פה אני חושב שאולי אנחנו יכולנו לחלץ אותו, הזעקות שלו הגיעו עד לכאן יחד עם החיילים שהופקרו איתו וזעקתם לא נשמעה".

ראש מועצת שומרון דגן אמר: "יחד עם מדחת הי"ד, הופקר גם קבר יוסף הצדיק. אנו ואתם קשורים בקשר דם, 'בדמייך חיי', זה לזה, ולאדמת השומרון, ולקבר יוסף - שלעולם, לעולם לא נפקיר. זכות עצומה עבורנו,לארח אתכם כאן בשומרון, וזכות עצומה עבורנו היא להצדיע היום למדחת הי"ד - בהקמת האנדרטה הזו, שניצבת לצד שמותיהם של גיבורי השומרון הי"ד.

"כשאני רואה אתכם, משפחת יוסף היקרה, את העוז והרוח שאתם מביאים איתכם לכאן לשומרון ולמדינת ישראל, אני יודע - אנחנו ננצח בעזרת השם, מדינת ישראל תפרח ותשגשג, השומרון יצמח ויפרח ביתר שאת כפי שכבר קורה בזכות מדחת הי"ד וחבריו הגיבורים, לעולם לא נישבר".

ראש המועצה אמר עוד: "אנחנו אחים בדם, אנחנו באמת אחים בדם. אתם חלק מהשומרון לתמיד, אנחנו אוהבים אתכם, ומצדיעים לכם והבן הגיבור שלכם נפל בהגנה על מדינת ישראל כשהוא מגן על יוסף הצדיק, אין דבר יותר גדול מזה, יותר קדוש מזה והוא הגן על הישיבה שם. ביום שהוא נפל הפקירו אותו.

"עמדנו יחד במצפה יוסף, עמדנו יחד בנקודה שמייצגת את השפל הכי גדול של צה"ל ואת אחת הנקודות הכי קשות של מדינת ישראל מאז שהוקמה. עמדנו ביחד ואמרנו אחד לשני שיש לנו מה לתקן כי יש לנו אחריות על הארץ הזו".

הרב יוסי אליצור, ראש ישיבת "עוד יוסף חי" שנכח גם הוא בטקס, אמר: "כשאנחנו נמצאים כאן אנחנו רוצים לזכור ולהזכיר. והדבקות הנפלאה של המשפחה. והמפגשים המחזקים איתם, מזכירים לכולנו שאנחנו לא רוצים לשכוח, ואנחנו רוצים לתקן ולחזור לקבר יוסף".