בנימין נתניהו ויצחק גולדקנופף
בנימין נתניהו ויצחק גולדקנופףצילום: Yonatan Sindel/Flash90

ראשית, בואו נודה על האמת. אין לנו מושג של ממש מה קורה כשדלתות הזכוכית ההן בלשכתו של נתניהו נסגרות מאחורי עוד פרק במו"מ הקואליציוני, ובכל זאת יש לא מעט שאלות ותמיהות שמצליחות להסתנן החוצה ולהעלות ספקות לגבי כוונותיו ותכניותיו של ראש הממשלה המיועד, בנימין נתניהו.

מחלוקות בין צדדים שונים במו"מ קואליציוני תמיד היו וכנראה שתמיד יהיו. אנשי יהדות התורה וש"ס הגיעו לשיחות מצוידים בעשרות רבות של דרישות ותביעות קואליציוניות, חלקן התקבלו וחלקן לא, אבל איכשהו אי ההסכמות בשיחות הללו לא הפכו למבול האשמות מצד אנשי הליכוד כלפי הפרטנרים החרדים. משום מה, למרות הכול, שם דווקא נשמר כבודם של דרעי, גולדקנופף וגפני. איש לא מאשים אותם בסחטנות, במגלומניה, בבנטיזם, בחוסר אחריות, בילדותיות, בדרדורה של ישראל לבחירות שישיות ועוד גידופים פוליטיים שמופנים משום מה רק למפלגות הימין.

במקביל לזאת אנחנו שומעים את חילופי ההאשמות בין מפלגות הימין לליכוד ובחזרה, ומבינים שאחרי סיכומים גם עם איתמר בן גביר וגם עם בצלאל סמוטריץ', בוחר הליכוד להפנות עורף ולחזור בו. הדברים מגיעים לשיא במכירתו של אותו סוס לשני אנשים, תיק הנגב והגליל נמכר לש"ס אחרי שנמכר כבר לבן גביר, מה שלא מעיד על הגינות רבה מדי. זאת לבד מטענותיו של סמוטריץ' על חזרה של הליכוד מכל ההסכמות בנושא הרוטציה במשרד האוצר, בקבלת אחריות על החמ"ד, בהסכמות שהשיג מול ש"ס במשרד הדתות ועוד. בליכוד, אגב, לא טוענים שהטענות שקריות, אלא שמעדיפים שם להטיל את האחריות על בן גביר ובעיקר על סמוטריץ' ולהציג אותם כסרבני סיכומים סדרתיים.

אגב, ראוי לזכור שכאשר אנשי הליכוד מאשימים את בני שיחם בעקשנות למען ג'ובים, המשמעות היא שגם הם נוקטים בדיוק באותה דרך ומתעקשים על ג'ובים שברצונם להשאיר בידיהם. סוחר לא יכול להאשים בעקשנות את הסוחר שמולו, כי בסופו של דבר שניהם מתעקשים באותה מידה בדיוק על אותו סכום.

אז מה בדיוק קורה כאן? מספרים לנו שהמצב הביטחוני וההישג הדרמטי של גוש נתניהו מחייבים הקמת ממשלה דחופה ובהולה על מנת להחזיר את המושכות לידיים אחראיות, אז למה זה לא קורה?

כאן נכנסת לתמונה ההיסטוריה וההיסטריה. לא לשווא חוזרים פרשנים פוליטיים על הקביעה לפיה נתניהו ניצח יותר מדי וממשלת הימין המסתמנת היא עבורו ממשלת הבלהות. כולנו מכירים את ההיסטוריה הפוליטית של ממשלות נתניהו שבהן תמיד נמצא משמאלו הכחלון\לבני\ברק\פרץ\גנץ התורן. על אף השנאה חסרת המעצורים כלפיו מתקשים אנשי השמאל בתקשורת להתכחש לכך שנתניהו ניהל מדיניות מתונה ומדודה, כזו שאינה ששה אלי קרב ואלי מהפכות בתחומי המדיניות, הביטחון או המשפט. הם אומרים זאת בגלל אותה הקפדה של נתניהו למצב את עצמו במרכז הפוליטי של ממשלותיו, כשלצידו אנשי ימין מכאן ואנשי שמאל מכאן.

אין שום סיבה לחשוב שדווקא עכשיו, כאשר מי שנמצא מימין הם הסמנים הקיצוניים ביותר של המפה הפוליטית, נתניהו ירצה אחרת. למה לו להסתובב בטרקליני אירופה ובחדר הסגלגל כשמעליו מרחפת עננת הימין על מלא מלא?

ניתן לשער שנתניהו היה מאוד רוצה לראות בממשלתו את יאיר לפיד ואת בני גנץ (לאחר פרידה משונאיו ורודפיו מגזרת גדעון סער וזאב אלקין). לממשלה כזו כדאי ורצוי לנתניהו לצרף את המפלגות החרדיות, כך יוכל לנופף בממשלה החדשה כממשלת אחדות של ממש, כזו שאינה מדירה ציבורים וקהלים בחברה הישראלית. אבל יש בעיה. יודע נתניהו נפש בוחריו. הוא יודע היטב שציבור בוחריו בחר ימין כי הוא רוצה ימין. הוא גם יודע שהעם כולו פנה ימינה, ולכן הקפיד לפזר הבטחות ימניות בקמפיין הבחירות. עכשיו הוא בבעיית שיווק לא פשוטה של ממשלת האחדות שאליה הוא כוסף. הוא צריך לשווק את הממשלה הזו גם בפני בוחריו, אבל לא פחות בפני חבריו למפלגה שנשבעו אמונים לממשלת ימין על מלא. הוא צריך להסביר זאת גם לשותפיו החרדים שמתחילים להתבטא בנאמנות לגוש הדתי עם סמוטריץ'. מה עושים?

הפתרון עבור אשף הפוליטיקה והלהטוטים ההסברתיים לא מסובך ולא מורכב. את המחלוקות עם הפרטנרים החרדים צריך להציג כדיונים ענייניים, ולעומת זאת מול נציגי הימין צריך לבטל סעיפים שהוסכמו, ובכך לגרום להם להמשיך ולהתעקש וכך להציג אותם כלוחמי אגו חסרי אחריות. מצביעי הימין קונים את הסיפור בנפש חפצה, בעיקר אחרי שכרון החושים של ההצלחה בבחירות והתביעה לסגור עסקה ומהר. הפרטנרים החרדים מתחילים לעכל את הסיטואציה שמכבדת אותם מחד ומאידך נותנת להם תחושה שהם עדיין לא שרים סביב שולחן ממשלה רק בגלל סמוטריץ' הסרבן.

התנהלות כזו של גרירת המו"מ עד לרגע האחרון צפויה להביא את כולנו לרגע שבו נתניהו יכריז שהוא ממש, אבל ממש, מצטער, אבל עם הימניים אי אפשר לסגור עסקה, הוא כבר ניסה הכול ונכשל. כעת הוא נאלץ לבדוק אופציות אצל יאיר לפיד. תבינו אותו. (האם כהכנה לרגע הזה מקפיד נתניהו שלא להסכים לדרישות מפלגות הימין אלמנטים של ריבונות ביהודה ושומרון?)

זוכרים מה אמר לפיד בישיבת הממשלה האחרונה? הוא הבטיח לשריו שהם עוד יחזרו לשולחן הממשלה מהר מכפי שנדמה. בהחלט יתכן והוא יודע על מה הוא מדבר...