על רקע הפיגוע הקשה בירושלים אומר סגן ראש עיריית ירושלים, אריה קינג, כי חוסר המשילות וחוסר ההחלטיות של ממשלת ישראל מול הטרור מביא להרמת ראש של הטרור ביהודה ושומרון וכעת הדבר גולש גם לירושלים "ואם לא נתעורר זה יגיע גם למקומות אחרים בישראל".

על ההערכה לפיה מדובר במחבלים שהגיעו ממזרח ירושלים, אומר קינג כי המענה הוא ,מה שהיה צריך לעשות מזמן, להנחיל את הריבונות והמשילות בכל שכונה בירושלים. היום במזרח ירושלים יש שלוש נקודות משטרה ומדובר באזור שגרים בו 340 אלף איש, כך שאין סיבה שהפן הפלילי לא ירים ראשו ומכאן הדרך קצרה לטרור".

עוד אומר קינג כי "הנשק והאמל"ח במזרח ירושלים הם מן הידועות. תעמוד בשכונות הגובלות במזרח ירושלים ואין לילה שבו לא תשמע קולות ירי ופיצוצים. אני שואל כבר שנים למה לא נכנסים למבצע ניקיון של העיר כמו שעשו בג'נין. העובדה שערביי מזרח ירושלים נושאים תעודות זהות כלולות אמורה לזרז את צעד איסוף אמצעי הנשק והחבלה. הם יכולים להגיע לכל מקום בישראל".

בנימין נתניהו ויצחק גולדקנופף
בנימין נתניהו ויצחק גולדקנופףצילום: Yonatan Sindel/Flash90

קינג מציין כי עיריית ירושלים בהנהגתו של משה ליאון הובילה מהלך דרמטי של השקעת מיליארדים במזרח ירושלים. כבישים נסללו, גנים ניטעו, בתי ספר נבנו, פארקים הוקמו, הושקע רבות בניקיון ועוד. לדבריו המציאות במזרח העיר טובה לאין ערוך בהיבט זה מכל מקום בו מתגוררות אוכלוסיות ערביות בישראל. צעדים אלה, הוא אומר, מרחיקים את הרוב המוחלט של האוכלוסיה הערבית בעיר מגורמי הטרור, אך את הקיצוניים שבהם ימשיכו לחשוב בכל יום כיצד לרצוח יהודים על אף כל ההשקעה בהם. להערכתו היחס הוא 40 אחוז שמתנתקים ממעגלי תמיכת הטרור, שלושים אחוז מחוברים למגמות הטרור ושלושים אחוז נוספים נמצאים על הגדר.

בהתייחס לטענות המושמעות כלפי איתמר בן גביר מחברי העבר שלו הטוענים כי הוא התמרכז ופנה שמאלה, אומר קינג כי אינו סבור כך ולטעמו סיעת הציונות הדתית על כלל מרכיביה היא "הדבר הטוב ביותר שקרה מזה שנים לפוליטיקה מבחינת מי שדואג להתיישבות במזרח ירושלים, למשילות והריבונות ביהודה ושומרון ובגליל ובנגב. תמיד אפשר לצפות ליותר אבל כשאתה נכנס לפוליטיקה אתה צריך להיות פרקטי ועדיין להיות ימני ולעמוד על קוצו של יוד, לרצות את ארץ ישראל השלמה ולעודד את הגירת הערבים מארץ ישראל, ובמקביל לעבוד בתוך הממשלה כפי שמצופה מכל משרד ממשלתי גם אם מדובר במתן שירות לערבים".

לדבריו הפוליטיקה של הימין בישראל הוכיחה שוב ושוב שתמיד מפלגות המוגדרות כמפלגות ימין פעלו בניגוד למצע הימין ותפוסתו, אך כעת "ברוך ה' זכינו שיש לנו מפלגה על 14 נבחריה שהם לא מתפשרים על הימניות שלהם. אין חשש שביבי יצליח למצוא שם עריקים שיסייעו לו בגירוש יהודים מביתם או בהרס ההתיישבות. לכן העובדה שאין את ימינה זה טוב לנו. יש לנו ימין מזוקק ולא ימין פשרני. מי שרוצה ימין פשרני יש לו את הליכוד ובראשו נתניהו, הפשרן הגדול ביותר".

על התנהלות המו"מ של מפלגות הציונות הדתית מול נתניהו, אומר קינג כי יש לחזק את ידיהם של סמוטריץ', מעוז ובן גביר "בעמידתם האיתנה מול נתניהו. אנחנו שבעים מאכזבות מבנימין נתניהו, מי שמסר את חברון, יריחו, אבו דיס והרים את ידו בעד גירוש יהודים מגוש קטיף וצפון השומרון והקפיא את הבנייה בירושלים במשך שנים, שלא נגע בחאן אל אחמר, שלא בנה ולא תכנן את E-1, איך אפשר לסמוך עליו?".

האם המשמעות היא שגם הוא, אריה קינג, נכנס למחנה רק לא ביבי, אך מהצד השני? "נתניהו הוא מנהיג מחנה הימין בין אם נרצה ובין אם לא. הוא ראש המחנה הימני אבל הוא לא ימין אמיתי, ולכן צריך לוודא שהמחנה הימני האמיתי, קרי סמוטריץ', מעוז ובן גביר וכמה מהליכוד יעמדו על קוצו של יום כשהם מול נתניהו, כי ראינו שהוא יודע לקצץ לא רק את קצו של יוד אלא את כל הפרחים היפים שהיו בגוש קטיף וצפון השומרון. הוא הרי הלך לקונגרס והתגאה בכך שהוא בנה הכי פחות מכל ראש ממשלה אחר. זה איש ימין? לכן אני מחזק את אנשי הימין האמיתיים של הקואליציה הבאה. אנחנו יודעים מי זה ביבי. כבר אכלנו ממנו מרורים ואנחנו לא רוצים עוד פעם".

משה ליאון
משה ליאוןצילום: חיים טוויטו

בדבריו משליך קינג את תובנותיו לגבי הפוליטיקה הכללית גם על הפוליטיקה המקומית. הוא מביע תקווה שבבחירות הבאות למועצת ירושלים מפלגת 'הבית היהודי' תימחק והציונות הדתית תתלכד סביב סיעתו, 'מאוחדים' "ושנצליח להגיע להישג של 4-5 חברי מועצה מהציונות הדתית שלא מתפשרים לא על זהותה היהודית של ירושלים, לא על אחדותה ולא על כל מה שחשוב למצביעים שלנו בחינוך בתרבות וכו'. עדיף שלא לשתף פעולה עם מי שמתפשרים".

קינג מתקשה להבין כיצד ניתן לשתף פעולה עם מי שמתפשר בסוגיית היחס לקהילה הלהט"בית ולסוגיות ערכיות דומות. לדבריו חגית משה, סגנית ראש העיר, מתפשרת בסוגיות אלה "זה מה שקורה במבחן התוצאה כשמרימים ידיים בעד ונגד".

באשר לו עצמו מבהיר קינג כי אין לו כוונה להתמודד על ראשות העירייה. "משה ליאון ראש עירייה מעולה, ממש מעולה, גם קואליציה רחבה הוא מקבץ תחתיו, גם מוביל מהלכים בלי לחפש כותרות כמו ראש העיר הקודם. הוא קם בבוקר בשביל ירושלים והולך לישון עם ירושלים אתו. זה ראש העיר עם הכיפה הסרוגה על הראש שאני מאוד מזדהה עם כל מה שהוא מקדם. יש לי אולי 5 אחוזי מחלוקות אתו. אני תומך במשה ליאון לראשות העיר ואני לא רוצה שום דבר בתמורה. אני רק רוצה שהוא יבחר כי הוא טוב לירושלים".