האריס וחבריו עם ילדי התכנית הייחודית במהלך הביקור המיוחד
האריס וחבריו עם ילדי התכנית הייחודית במהלך הביקור המיוחדצילום: באדיבות שער שיוויון

ישראל על המפה. תכנית חדשה של עמותת 'שער שיוויון', הושקה לאחרונה בפעילות מיוחדת בהשתתפות של בעלי קבוצות מליגת הכדורסל הטובה בעולם, ליגת ה-NBA.

מדבור בתוכנית חינוכית ייחודית שתקרא בשם "סל-טק", שתהיה הראשונה בעולם שמשלבת בין כדורסל להייטק, חינוך טכנולוגי והקניית ערכים.

המממן העיקרי של התכנית הייחודית הוא ג'וש האריס, בעלי קבוצת פילדלפיה '76 מה-NBA שיחד עם טוני רסלר, בעלי אטלנטה הוקס ועוד אנשי עסקים בעלי שם עולמי, הגיעו מארה"ב במיוחד במסגרת משלחת של פדרציית ניו-יורק.

האריס, הוא לא רק שותף מנהל בקבוצות פילדלפיה 76ers מה-NBA, ניו ג'רזי דווילס מה-NHL ומחזיק באחוזים מקבוצת הכדורגל קריסטל פאלאס הלונדונית, כשזה ידוע כמי שמושקע במיזמי ספורט וטכנולוגיה שונים, אלא הוא גם יהודי-ציוני נלהב, מה שגורם לו להשקיע מכספו ומרצו למען מדינת ישראל מזה שנים רבות. כעת זה משלב בין כל הדברים – ספורט, טכנולוגיה והחברה הישראלית. ההשקעה הטובה ביותר מבחינתו.

כאמור, לאחרונה ביקר האריס בישראל כחלק ממשלחת של כמה מאנשי העסקים היהודים המובילים בניו יורק והסביבה, מטעם פדרציית ניו יורק ולמרות שהביקור באולם הכדורסל לא היה חלק מהלו"ז של המשלחת, התעקש האריס להגיע ולהציג לחבריו, ביניהם טוני רסלר, בעלי אטלנטה הוקס ואחרים, את העשייה במסגרת התוכנית ולהשיק את הכניסה לתחום הטכנולוגי. האריס וחבריו שיחקו כדורסל עם הילדים ושוחחו איתם, הקשיבו להרצאה על פעילות עמותת שער שוויון, והצטלמו למזכרת.

המקור של התוכנית, שנקראת באנגלית 48ers כמחווה להאריס שהיה בין מייסדיה, פעלה במשך כ-5 שנים במתכונת אחרת של כדורסל ופיתוח מנהיגות ולאחרונה עברה שינוי משמעותי וכעת תפעל בצורה רחבה ב-40 בתי ספר ומרכזים קהילתיים בפריפריה.

על פי התכנית, הנערים המשתתפים בה יזכו לאימוני כדורסל וטורנירים לצד לימודי מחשבים, תכנות, רובוטיקה ויכללו בנוסף למפגשי השראה עם עובדי חברות הייטק, גם ביקורים בחברות.

התכנית הייחודית והמבטיחה, כבר קיבלה את תמיכת ארגון הכדורסל האירופי, פיב"א, כאשר ראשי העמותה קיבלו הודעה בה התבשרו כי התוכנית סל-טק תיכלל מעתה בפורום העולמי של Basketball for Good וכמענק ראשוני תזכה העמותה לקבל 100 כדורי-סל מקצועיים מעור, עבור פעילות הקבוצות.

לירן ג'רסי, המנכ"ל המייסד של עמותת שער שוויון, סיפר על השינוי: "במשך השנים בהן הפעלנו את תוכנית הכדורסל של העמותה, הבנו שאנחנו עושים כאן משהו שהוא מעבר להפעלה של קבוצות עם אלמנט חינוכי וחברתי. אנחנו בעצם מביאים את הבשורה של הכדורסל, שבמרכז ישראל ובקיבוצים זה עניין של ממש, אל הנוער בפריפריה שלא ממש מכיר ולא ממש נחשף אליו. עם ההבנה הזאת וכאשר ברקע התגברות השיח על כך שהחינוך הטכנולוגי וההייטק אינו נגיש לצעירים בפריפריה, החלטנו לשלב גם את נושא החינוך הטכנולוגי, וכך להרוויח הנגשה של שתי ציפורים במכה. ההכרה של פיב"א בתוכנית ובאיכות הפעילות בעמותה, מחממת את הלב ונותנת עוד כוחות להמשיך קדימה ולא לעצור".

"כבוד גדול עבורנו לשתף פעולה עם אדם כמו ג'וש והעובדה שהוא בחר להביא את חבריו לביקור אצלנו, מראה עד כמה גם הוא גאה בעשייה המבורכת הזו ובהתפתחויות האחרונות. עמותת שער שוויון, הבית של הספורט לשינוי חברתי בישראל, תמשיך להביא בשורות חדשות לילדים ובני נוער בחברה הישראלית ולהשתמש בספורט ובחינוך על מנת לקדם נושאים כמו שוויון הזדמנויות וצמצום פערים"