זהבה ודג הזהב
זהבה ודג הזהבצילום: יחצ

לפני מס' חודשים יצא לאור הספר 'זהבה ודג הזה"ב', ספר ילדים מרתק העוסק בתחומים שחשוב להשריש לילדים מגיל צעיר.

את הספר כתב אלירן ביתן, מחבר הספר: 'לחשוב מחוץ לחופה', ואיירה מיתר עמדי, (בהוצאת: "דברי שיר").

"לפני כשנתיים רציתי מאוד לכתוב ספר לילדים", אומר ביתן, "ספר שיעביר מסר על החשיבות של עזיבת המסכים והיציאה לטבע, לרכיבה, לבעלי חיים ולפריחה, יחד עם זהירות מדברים שבדרך.

היה חשוב לי מאוד לתת דגש לטוב שבבריאה ולא ליצור פחד, זהירות ולא קיפאון. ניסיתי למקד את הדברים החשובים שיש להיזהר מהם כשיוצאים מהבית, בעיקר בנושא מוגנות וזהירות בדרכים".

כיצד ניתן להעביר מסרים מורכבים בסיפור ילדים ואיך עושים כך שיהיה מעניין?

"זו באמת הייתה המורכבות הגדולה, מכיוון שאלו נושאים מעט כבדים לילדים וקשה להעבירם בקלילות. ידעתי שאם המסרים לא יעברו בכיף – העניין לא יעבוד. משום כך התהליך דרש עיבודים רבים, עריכה ספרותית מעמיקה, הארות מקרובים, אנשי מקצוע שהביעו דעתם, תיקנו ותמכו. בנוסף לכך היו לנו המון התלבטויות לגבי דברים שונים הקשורים לספר, וביניהם אורכו, היבטים מקצועיים שונים, איורים מתאימים וכו', ואנחנו מאוד שמחים בתוצאה הסופית.

"בנוסף לכל זאת, מלבד נושא המוגנות וזהירות בדרכים הכנסנו בספר נושאים של מחשבה על האחר, חברות, התמדה, אימון מנטלי, דמיון ויצירתיות.

במשך כל זמן הכתיבה הייתה השתדלות גדולה למען כך שהקריאה תעבור עם חיוך לקוראים הצעירים, וכמובן גם למבוגרים שמקריאים להם. לפני קצת יותר משנה וחצי חווינו אירוע מצער וקשה, אשר במהלכו נהרג בתאונת אופניים אופק ז"ל, בנה האהוב של בת דודה שלנו. מאוד רצינו לעשות משהו שינציח אותו ואת אישיותו. ואכן הספר מוקדש לזכרו.

"לצד שלל התגובות המשמחות שקיבלנו על הספר, אשמח להביא כאן את תגובתו של ד"ר ארז קיטה – מנכ"ל הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים (תגובה שנכנסה לגב הספר): ''זהבה ודג הזה"ב" מציג בצורה נעימה וקולחת את העקרונות החשובים מהם צריך להיזהר ביציאה בטוחה וזהירה בדרכים - בהליכה ובנסיעה, לצד ערכי חברות, התמדה, הצבת יעדים והשגתם.

הספר מטמיע ערכים להתנהגות בריאה ובטוחה מגיל צעיר, והם ימשיכו ללוות את הקוראים הצעירים גם בחייהם הבוגרים. כולי תקווה שספר זה יוסיף להתנהגות זהירה ובטוחה ולשמירה על בריאות הגוף והנפש של הילדים".

לקראת סיום אוסיף - מי שמעוניין לרכוש את הספר יוכל לעשות זאת בחניות הספרים ברחבי הארץ וכן ברכישה מקוונת".