שוטרים ביפו בזמן מבצע שומר החומות. ארכיון
שוטרים ביפו בזמן מבצע שומר החומות. ארכיוןצילום: קובי ריכטר/TPS

בית המשפט המחוזי בתל אביב הרשיע היום (ראשון) הרשיע על פי הודאתם שני ערבים שתקפו במהלך מבצע 'שומר החומות' חייל ביפו.

הנאשם מוחמד עיאש (23) הורשע בעבירות הסתה לטרור ואלימות והנאשם עלי מצרי (20) הורשע בחבלה חמורה בנסיבות מיוחדות.

לאחר הגשת כתב האישום, בהתאם להמלצת בית המשפט, ניהלו הצדדים הליך גישור. במסגרת ההליך, נבחנו בין היתר הראיות בשנית.

לאור האמור בהתאם להמלצת בית המשפט, גיבשו הצדדים את הסדר הטיעון, במסגרתו הגישו עו"ד קלאודיה בילנקה ואורן חיים מפרקליטות מחוז ת"א כתב אישום מתוקן.

בכוונת הפרקליטות לבקש מבית המשפט להטיל על עיאש 22 חודשי מאסר, מאסר על תנאי וקנס ועל מצרי חמש שנות מאסר קנס ופיצויים לחייל.

מכתב האישום, בו הודו עיאש ומצרי, עולה השניים ערכו הכנות למהומות, אספו נשק קר וחם ותדרכו את חבריהם להכשיל את כוחת הביטחון.

באחד הימים בשעות אחר הצהריים, שהה עיאש בסמוך לשדרות ירושלים וקרא לחבריו להגיע לאזור כשראה ברחוב את ש. ששירת כחייל בצה"ל. כתב האישום מפרט כי "מצרי, ששהה בקרבת מקום ויחד עם אחרים התקרבו לעברו על מנת לתקוף אותו, על רקע מוצאו הלאומי.. מצרי ירד מהאופנוע עליו רכב, ומתוך מניע של גזענות או עויינות כלפי החייל, הצמיד אותו לגדר והחל לבעוט בו על מנת שלא יוכל להימלט, בעוד אחרים שהיו במקום, בעטו בחייל, והתיזו על פניו גז מדמיע. במקביל נור יוסף (ערבי נוסף שמשפטו עדיין מתנהל) ששהה מן העבר השני של הרחוב, הבחין בתקיפת החייל, רץ לעבר החייל כשבידו לבנה והטיח את הלבנה בחוזקה בראשו של החייל בכוונה לגרום למותו. בעקבות פגיעת הלבנה בראשו, התמוטט החייל ונפל ארצה. הנאשמים חדלו ממעשיהם, רק לאחר שאזרחים אשר נכחו בקרבת מקום נחלצו לעזרתו של החייל והזעיקו כוחות הצלה".

"לאחר האירוע עת שכב המתלונן על גבו, חבול בראשו ושותת דם, תיעד אותו עיאש בסרטון אותו הפיץ בקבוצת הוואטסאפ כשהוא נשמע אומר ברקע: 'הוא גמור. הנה הוא לאחר שקיבל מכות. הוא לא יכול לזוז' והוסיף קללות שונות".

עוד צויין בכתב האישום כי "בשעות הערב של אותו היום שלח עיאש הודעה בקבוצת הווטסאפ קריאה ישירה לעשיית מעשה טרור. בנוסף, יומיים לאחר האירוע שלח עיאש בקבוצת וואטסאפ המכונה "דיווחים בזמן אמת PSPSPS" שתי הודעות ובהן קריאה ישירה למעשה טרור דוגמת 'בחורים מי שיכול מהר שיזרוק דברים על הבתים של היהודים, שישרוף ויתחבא'. בנוסף, פרסם הודעה אחת שבה פרסם דברי שבח, תמיכה או אהדה לגדודי עז א-דין אל קאסם, הזרוע הצבאית של ארגון הטרור חמאס וכן דברי שבח, תמיכה או אהדה למעשה טרור".