שמעון ריקלין
שמעון ריקליןצילום: Flash90

איש התקשורת שמעון ריקלין קורא הערב (ראשון) לתומכי הליכוד להניח למפלגת הציונות הדתית ולהפסיק את שיח השנאה כלפיה, רק בשל סירובה למהר עם החתימה עם הסכם קואליציוני.

ריקלין כתב בחשבון הטוויטר שלו כי "שילוב של שכרון כוח והפקרות גורם למסע השנאה נגד הציונות הדתית ברשתות. מעולם בתולדות ישראל לא אמרו אוהדי שותפה קואליציונית לשותפה אחרת בעת המשא ומתן שהם גנבים, שקרנים גזענים ומה לא. הליכוד היא המפלגה הגדולה ביותר, הגיע הזמן להפנים את זה ולהתנהג כמפלגת שלטון ולא כחבורת בכיינים", אמר.

לדבריו, "שואלים אותי למה אני ממשיך ולא מניח לזה, אז אומר בצורה ברורה, חלוקת התיקים לא מעניינת אותי. מעניין אותי שינוי ואחדות המחנה", הסביר.

"הג’יהאד המטורלל והשונא נגד הציונות הדתית יימשך לצערי גם אחרי שתקום ממשלה ותזכרו את זה, אתם אלו שממשיכים בג'יאהד הזה ואתם אלו שתהיו אחראים על פירוק הממשלה", דברי ריקלין.

"ולא באשמתנו נפרדנו מכחלון, ליברמן ובנט ובנס הצלחנו להביא ניצחון עם 4 מפלגות בלבד. עכשיו גם את הציונות הדתית רוצים לשבור? שננסה בבחירות הבאות לנצח עם 3 מפלגות?! תפסיקו להיות צודקים ורק לרגע תנסו להיות חכמים ובעיקר אחראים כלפי הגוש וכלפי הימין. כי לצערי יש פה חלק שירד מהפסים", סיים את דבריו.

סמוטריץ': תקום ממשלת ימין אמיתית בימים הקרוביםועידת החינוך הלאומית

יו"ר מפלגת "הציונות הדתית" ח"כ בצלאל סמוטריץ נשא דברים בצהריים (א') בוועידת החינוך של מרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא ומקור ראשון והתייחס למו"מ הקואליציוני לקראת הרכבת הממשלה.

"אנחנו נמצאים ברוך השם אחרי ניצחון ברור לימין במערכת הבחירות ובעיצומו של משא ומתן קואליציוני, ואני יכול להגיד לכם בביטחון מלא: בעזרת השם תקום ממשלת ימין אמיתית בימים הקרובים. יש התקדמות משמעותית במשא ומתן, גילינו רצון טוב והרבה מאוד הבנה כדי שנוכל להקים את הממשלה בהקדם, ואני מעריך שאנחנו לקראת השלמת המשימה החשובה", אמר.

על הליכוד אמר "אני משוכנע שאחרי 4 שנים ו-5 מערכות בחירות שבהן הלכנו עם הליכוד ונתניהו בנאמנות מוחלטת, ושילמנו על זה מחירים לא פשוטים, הליכוד יחזיר לנו באותה המטבע ויבנה איתנו ועם שאר השותפים בגוש שותפות אמיתית גם בקואליציה. אני מציע ומבקש מכולנו בהקשר הזה להתעלם מרעשי רקע של גורמי קצה שוליים שמנסים לסכסך ולפלג ולזרוע חוסר אמון. אני אומר לכם באחריות שהדברים האלה רחוקים מהמציאות שנות אור. בשנה וחצי האחרונים נבנו יחסי אמון ושותפות מדהימים בינינו לבין הליכוד ונתניהו ובינינו לבין המפלגות החרדיות, וכאמור, בעזרת השם כך זה ימשך".

סמוטריץ' התייחס לנושאים שנותרו פתוחים במו"מ, "הדברים שנותרו פתוחים הם לא על תיקים ולא על תפקידים, אלא על הדרך למימוש הערכים והאידיאולוגיה כדי שנעמוד יחד כקואליציה במה שהבטחנו לעם ישראל בביטחון, במשילות, בהסדרת ההתיישבות, בשמירה על אדמות הלאום, בתיקון מערכת המשפט ובחיזוק הזהות היהודית. שלושת הנושאים העקרוניים שעליהם אנו מתעקשים הם ההתיישבות, הזהות היהודית, ושורה של נושאים חברתיים".

בנושא ההתיישבות והמינהל האזרחי אמר "לא יכול להיות שמעל חצי מיליון תושבי יו"ש חיים תחת ממשל צבאי כמו אזרחים סוג ב'. אנחנו דורשים להעביר את המנהל האזרחי ממשרד הביטחון כדי שאזרחי ישראל יקבלו את השירותים שהם זכאים להם כמו כל אזרח ישראלי ממשרדי הממשלה השונים במדינת ישראל. כך נוכל לעשות את רפורמת "אזרחות שווה" ולבטל את האפליה הקיימת כיום נגד האזרחים בהתיישבות.

''הגיע הזמן לשינוי מהותי כזה אחרי עשרות שנים. נדאג לקבל את כל הכלים כדי שסופסוף נוכל להסדיר את ההתיישבות ביהודה ושומרון ונסיר את החרב מעל צווארם של עשרות אלפי תושבים שנמצאים בסכנת הריסה וגירוש. וזה גם המפתח לטיפול בנושא ההשתלטות של הפלסטינים על השטחים הפתוחים, שמקדם דה פקטו הקמת מדינה פלסטינית. בשנים האחרונות לא נעשו מספיק מהלכים כדי לעצור את זה ואנחנו לא מוכנים להשלים עם הסכנה האסטרטגית והביטחונית הזו ועם אובדן חבל ארץ. אנחנו דורשים את הכלים לעצור את ההשתלטות ולאכוף זאת ולכן מתעקשים על הסמכויות הנדרשות".

בנושא החינוך והזהות היהודית אמר סמוטריץ', "הנושא העקרוני השני עבורנו הוא חיזוק החינוך והזהות היהודית של מדינת ישראל ברוח הציונות הדתית. אנחנו נלחמים כדי לחזק את העשייה של הציונות הדתית בחינוך. לטפל במערך שירותי הדת, לדאוג שמערך הגיור יהיה נגיש וידידותי לכל מי שרוצה להתגייר על פי ההלכה, להוביל את מערך הכשרות שיהיה שקוף ויעיל וייתן שירות לכל צרכני הכשרות שהם רוב אזרחי ישראל, על פי ההלכה ולמנות רבנים ודיינים שגדלו בבתי המדרש של תורת ארץ ישראל. אנחנו עומדים על שני הנושאים העקרוניים האלה, הדאגה להתיישבות וחיזוק הזהות היהודית.

ויש גם שורה של נושאים חברתיים בתחום קליטת העלייה, הטיפול בנכי צה"ל והלומי הקרב, קידום רפורמה בבריאות הנפש, ועוד. אני מאמין שנוכל להגיע להבנות ולהקים ממשלה בקרוב בעזרת השם".