נתניהו ומעוז
נתניהו ומעוזללא קרדיט צילום

ההסכם הקואליציוני בין הליכוד למפלגת נעם הונח הלילה (רביעי) על שולחן הכנסת, ובו פרטים נוספים על הסיכומים בין ראש הממשלה המיועד בנימין נתניהו לסגן השר המיועד ממפלגת נעם, חבר הכנסת אבי מעוז.

לפי ההסכם, היחידה לתוכניות חיצוניות וקידום שותפויות במשרד החינוך תועבר למשרד ראש הממשלה ותהיה באחריותו של מעוז, כך שהוא יוכל לקבוע איזה גופים ואילו תכנים חיצוניים ייכנסו למערכת החינוך בישראל.

מעוז יהיה אחראי גם על היחידה לרכש חברתי במשרד ראש הממשלה והיחידה לשיתופי פעולה רב מגזריים, האחראית על חיזוק הקשרים בין הממשלה לבין ארגוני חברה אזרחית, השלטון המקומי, המגזר העסקי וארגונים פילנתרופיים.

היחידה לשיתופי פעולה רב-מגזריים אינה מוסמכת לכפות על משרדי הממשלה לפעול באופן מסוים, אך היא "פותחת דלתות" לארגונים שהיא חפצה ביקרם.

מעוז ימונה לסגן שר במשרד ראש הממשלה, ולפי ההסכם בתוך חודש מאז הקמת הממשלה תוקם הרשות לזהות לאומית יהודית במשרד ראש הממשלה, ש"תעסוק בחיזוק ובייצור הזהות הלאומית יהודית בכל המערכות הציבוריות".

הרשות לזהות לאומית יהודית תהנה מתקציב של 150-100 מיליון שקל בכל שנה והיא תכלול 15 תקנים, בהם עד שלושה יועצים משפטיים.

יו"ר מפלגת נעם יהיה אחראי על ארגון נתיב, האחראי על העליה מרוסיה וממדינות נוספות בברית המועצות לשעבר.

שרת החינוך יפעת שאשא ביטון הביעה זעזוע: "אדם ששנאתו אמונתו ישלוט בתכנים שילמדו ילדינו בבתי הספר. האיש עם הדעות החשוכות ביותר יקבע מה התכנים שילמדו הילדים שלנו בבית הספר ומי הגופים שיפעילו אותם, עם תקציב של מעל 2 מיליארד שקל. מדובר בחרפה מוסרית שתפגע בחינוך של כל ילדי ישראל ותפרק את מערכת החינוך. את המחיר של מכירת החיסול הערכית שמוביל נתניהו - ישלמו הילדים של כולנו".

מאיגי, ארגון נוער גאה, נמסר בתגובה כי "מפלגת שונאי הנשים, שונאי הלהט"ב, שונאי הא.נשים עם מוגבלות שאיימה לסגור את כנפיים של קרמבו ואת איגי צריכה להפחיד כל הורה, כל מורה, כל מנהלת בית ספר. ברור למה הם רוצים להשתלט על המוח והנפש של ילדי וילדות ישראל, אם הדבר הזה יקרה הליכוד ובנימין נתניהו מפקירים את בתי-הספר, זה מהלך מסוכן שעלול לעלות לתלמידים ותלמידות ישראל במחיר כבד מאד".