מטה האו"ם
מטה האו"םiStock

העצרת הכללית של האו"ם הצביעה הלילה (חמישי) בעד ההחלטה לקיים אירוע לציון "יום הנכבה" ה-75 בצמוד לחגיגות יום העצמאות ה-75 למדינת ישראל.

90 מדינות הצביעו בעד ההחלטה, 30 הצביעו נגד ו-47 נמנעו. בין המדינות שהצביעו נגד: ארה"ב, קנדה, בריטניה, אוסטרליה וברזיל. רוב החברות באיחוד האירופי הצביעו גם הן נגד ההצעה, למעט קפריסין שהצביעה בעד.

שגריר ישראל באו"ם, גלעד ארדן, גינה את ההחלטה ואמר: "העצרת הכללית של האומות המאוחדות קיבלה החלטה מבישה הקוראת לאירוע רשמי להנצחת "הנכבה" הפלסטינית במלאת 75 שנה להקמת מדינת ישראל. על ידי העברת החלטה כל כך קיצונית וחסרת בסיס, האו"ם רק עוזר להנציח את הסכסוך".

לפני ההצבעה, נשא ארדן נאום שבו תקף בחריפות את ההחלטה ואמר: "מה הייתם אומרים אם הקהילה הבינלאומית הייתה חוגגת את יום הקמת המדינה שלכם כאסון? איזו חרפה".

"אני רוצה להזכיר לכם את העובדות ההיסטוריות, בכ"ט בנובמבר, המוסד הזה אימץ את ההחלטה על תכנית החלוקה, העם היהודי קיבל את ההחלטה ללא היסוס, בעוד שהערבים דחו אותה. חמישה צבאות ערביים יחד עם הערבים שחיו בארץ, ניסו להשמיד את ישראל ואת אזרחיה. אולם, הם לא הסתפקו רק ביהודים בישראל, הם החלו בגירוש היהודים מארצותיהם".

השגריר ארדן הציג תמונה המדגימה את גירוש היהודים מארצות ערב וכן שלט ובו הכותרת של עיתון הניו יורק טיימס, מהימים שלאחר הכרזת העצמאות: "בעיתון בבוקר ה-16.05.1948 לא נכתב 'הערבים בכל המדינות היהודיות בסכנה חמורה', אלא 'היהודים בכל המדינות המוסלמיות בסכנה חמורה'. מדינות ערב ואיראן החלו לגרש ולבזוז את היהודים שחיו בתחומן, מאות אלפי משפחות יהודיות נעקרו מבתיהן וגורשו בכוח מהארצות שבהן חיו. זו הנכבה האמיתית. זה האסון שבוצע נגד היהודים, שכאן באו"ם "שוכחים" שנה אחרי שנה. תפסיקו להתעלם מהנכבה היהודית".

הוא סיפר כי שגרירים רבים אומרים לו בפרטיות כי הם יודעים שאין שום סיכוי ושום הגיון לאפשר למיליוני צאצאי הפליטים הפלשתינים להיכנס לישראל ולגרום לחיסולה. "מדוע אתם מפחדים לומר זאת בפומבי? מדוע הבית הזה חייב להיות בית של שקרים" הטיח ארדן בשגרירי המדינות. 'האסון' שהפלשתינים מציגים הוא אסון שהם הביאו על עצמם כשפתחו במלחמה וזהו 'האסון' שמדינות ערביות והפלשתינים מתעקשים להנציח עד היום כשהם מסרבים לשלב את צאצאי הפליטים ולקלוט אותם ומשתמשים בהם ככלי משחק פוליטיים. כל מי שיתמוך בהצעה הזו, מסייע להנצחת הסכסוך", סיים השגריר.